Gazete Savaş | Yazarlar

ULEMA VE UMERA

11 Ocak 2019, 13:30

Alemlere rahmet olarak gönderilen, merhametin simgesi Peygamberimiz Efendimiz (SAV), Cebrail vasıtasıyla inzal olan Ayet-i Celile’leri hem insanlığa tebliğ etmiş, hem de iyice anlaşılması için izah etmiştir. İslâm literatüründe buna Hadis-i Şerif denilir. Hadis-i Şerifler bu bakımdan Kur’an-ı Kerim’in şerhi sayılır, her mü’mini ilgilendirir, bağlayıcı özelliği mevcuttur. Efendimiz (SAV) bu bağlamda bir Hadis-i Şeriflerinde: “Toplum içinde iki sınıf insan vardır ki, bu iki sınıf iyi olursa toplum iyi olur, kötü olursa toplum kötü olur; bunlar Ulemâ ve Umerâdır.” buyurmaktadırlar.
Düşünebiliyor musunuz? Cenab-ı Allah insanları bilâistisna, tertemiz bir şekilde mü’min olarak yaratıp, dünyaya gönderiyor; her hangi bir proğram yüklenmemiş yeni imal sıfır km. bir bilgisayar gibi bu iki sınıf insana emanet ediyor. Ulemâ sınıfı Umerâ sınıfını eğitiyor, yetiştiriyor ve böylece idarî mekanizma şekilleniyor; dolayısıyla ulemâ ve umerâ denilen bu insanlar da, dünyaya gelen diğer insanları şekillendiriyor, yetiştiriyor. Netice itibarı ile tertemiz olarak dünyaya gelen insanların dünya ve ahiret hayatlarının oluşumunda, mü’min, münafık, müşrik veya kâfir olmalarında alimlerin ve amirlerin küçümsenemez derecede payları ve sorumlulukları vardır.
Mü'minler, kendilerini eğitecek alimleri ve idare edecek amirleri seçerken, dînî kriterleri esas almak zorunluluğunu unutmamalı. Zira dünya ve ahiret saadeti ancak böyle sağlanır. Bu hususta hassas olan kazanır, lâkayd davranan kaybeder; tarihin derinlikleri bunun misalleri ile doludur. Efendimiz, önderimiz (sav)in: “İnsanlar melik(idareci)lerinin dinindendir. İdarecileriniz amellerinizdir. Nasıl iseniz(lâyık olduğunuz şekilde)öyle yönetilirsiniz.” Mealindeki sözlerinin ne kadar önemli ve isabetli olduğunu iyi kavramak gerekir. Çünkü: fırıncıların ekmeklik hamurları muhtelif şekillere sokarak, leziz ve temiz ekmekleri imal etmeleri ile; alim ve amirlerin, insanları iman ve inkâr bakımından muhtelif şekillerde yetiştirmeleri arasında yakın bağ vardır. Ekmek ve diğer unlu gıdaların kalitesi, temizliği ve lezzetinde fırıncının rolü ne ise, insanların dünya ve ahiret hayatlarının negatif veya pozitif, yani İslâmi veya gayri İslâmi olmasında alim ve idarecilerin rolü odur.
Evvelen ve bizzat belirtmeliyim ki, sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın dünyevi ve uhrevi hayatlarının kurtarılması adına, bütün zorluklara, engellemelere, çile ve zahmetlere rağmen; yorulmadan, yılmadan, gece-gündüz demeden çalışan, gayret eden, sabreden; İslâm ile insan arasındaki engelleri kaldırmaya azmeden vefakâr ve cefakâr alimlerimiz, siyasilerimiz ve idarecilerimiz başlarımızın tacı, gönüllerimizin ilacıdırlar. Sayıları az da olsa onlar bizim yıldızlarımızdır, pusulalarımızdır, medar-ı iftiharımızdır. İslâmın gereği gibi anlaşılması ve yaşanması konusunda hayatlarını, servetlerini seve seve feda eden böylesi Allah dostlarına, Peygamber sevdalılarına ve Kur’an aşıklarına selâm olsun, Mevlâ yâr ve yardımcıları olsun.
Ammâ ve lâkin, madalyonun bir de öbür yüzü var, oraya da bakmak gerekir: Din-i İslâm’ı Mübin-i gereği gibi anlatmayan, Kur’an-ı Kerim’i sadece mezarlıklarda okunan ölü kitabı şeklinde lanse eden insanlar…İslâm, hayatın her safhasına, 24 saatin her saniyesine karışan bir hayat nizamı olduğu halde, buna itibar etmeyerek, insanları kendilerinin veya başkalarının zevklerine, nefislerine, heva ve heveslerine göre yönlendiren ve yöneten insanlar…İlâhi hükümleri tebliğ etmekten çekinerek, İslam’ın sadece dualardan, zikirlerden ve ibadetlerden ibaretmiş gibi algılanmasına çanak tutanlar…Allah’ın rahmetini daima öne çıkartarak, azabından asla bahsetmeyenler…Sözde İslâmi cemaat ve tarikatları Allah’a giden yolda barikat haline dönüştürenler…Saf, eğitimsiz ve şuursuz Müslümanları cemaatçilik veya tarikatçılık kılıfı altında temeli şirke dayalı gayr-i İslâmi siyasi yelpazelere yem yapmak suretiyle, Alem-i İslâm’ın ehl-i küfür karşısında hezimete uğramasına zemin hazırlayanlar…Allah’ın ter temiz olarak kendilerine emanet ettiği çocuklarımızı, gençlerimizi, insanlarımızı uyguladıkları İslâm dışı idare ve yönetim tarzları ile kirleten, yörüngesini değiştiren, terörist ve imansız bir şekilde yetiştirip, toplumun başına belâ edenler…Uyguladıkları yanlış ekonomik modeller ile nimet-külfet dengesini bozarak, insanların bir kısmının çokluktan ve tokluktan, bir kısmının da açlıktan ve yokluktan ölmesine; veya sıkıntılı, çile ve ızdırap dolu hayat yaşamasına sebep olanlar…
>>>>>Devamı Haftaya Sizlerle
Selam Hakk’a tabi olanlara…

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
AÇLIKLA MÜCADELE
Y
Osman KIROĞLU
VAH FİSKOBİRLİK VAH.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30