Gazete Savaş | Yazarlar

SPOR ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME - 1

06 Ocak 2019, 13:46

Öncelikle neden spor yapmadan önce yediklerimizin önemli olduğuna açıklık getirelim. Çünkü doğru bir beslenme düzeniyle spordan önce yedikleriniz sporda performansınızı artırır, yapacağınız antrenmanın verimliliğini maksimuma çıkarır, spor süresince iyi bir konsantrasyon sağlar ve sakatlanma ihtimalinizi azaltır. Spor öncesi doğru beslenme hem yağ yakımını sağlamakta hem de kas kazanımıyla vücudun doğru şekilde biçim almasını sağlamaktadır. Aç karna yapılan spor hem yapılan sporun kalitesini düşürmekte hem de kan şekerinde ani düşüş ve yükselmelere sebep olabilmektedir. Bu nedenle ana öğünden en az 1-1,5 saat; ara öğünlerden en az 15-20 dakika sonra egzersiz yapmak en sağlıklı ve doğru olandır.
Zararlı yiyecekler performansınızı nasıl kötü etkiliyorsa, hiçbir şey yememek de performansınızı etkiler. Egzersize başlamadan 2 saat önce düşük glisemik etkiye sahip olan, sindirim sisteminizi rahatsız etmeyecek, enerji içeren, kaliteli karbonhidratlardan zengin, süt ve yoğurt gibi protein kaynaklarıyla desteklenmiş bir öğün yapmanız önerilir. Örneğin muz ve süt ya da çok tahıllı ekmeğin arasına hindi füme ve peynir ile yaptığınız sandviç ya da yoğurtlu yulaf egzersiz öncesi yenebilir. Vaktiniz yoksa 6 badem ile süt de spor öncesi atıştırmalığı olabilir.
Peki başka nelere dikkat etmeli?
• Antrenman öncesi yeni lezzetler denemeyin, vücudunuzun reaksiyonu belli olmaz.
• Baharatlı ve asitli yiyecek tüketmeyin. Mesela portakal suyu egzersiz sırasında mide ekşimesini tetikleyebilir.
• Posa içeriği yüksek yiyeceklerden de kaçının. Çünkü bu besinler bağırsak hareketlerinizi hızlandırır.
• Vücutta yavaş sindirilen tam tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlar vücudunuzun spor esnasında duyduğu enerji ihtiyacını karşılar, performansınızı artırır. Tam tahıllı besinler sayesinde egzersiz sırasında kasta bulunan glikojen yani bir nevi şeker depolarının hızlı boşalması ve buna bağlı oluşan egzersiz sırasındaki yorgunluk oluşumu ve kan şekerinin ani düşmesi önlenebilir. Ayrıca yaptığınız egzersiz türüne bağlı olmakla birlikte uygun karbonhidrat tüketimiyle kas gelişimi desteklenebilir.
• Uzun soluklu bir antrenman yapmayı planlıyorsanız brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmekten uzak durun.
Ne zaman, ne kadar su içilmeli?
Spor yaptığınız süre içinde yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun. Ter atımıyla ortaya çıkan sıvı kaybını spor esnasında ve sonrasında hemen karşılamanız gerekir. Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında uygun sıvı tüketimiyle yorgunluğun geciktirilmesi, kas kramplarının önlenmesi, konsantrasyonun artırılması ve sakatlıkların önlenmesi sağlanabilir. Egzersiz süresince ortalama her 20 dakikada 1 su bardağı su içebilirsiniz. Egzersiz sonrasındaysa kaybedilen sıvıyı yaklaşık 4 saatte su, ayran, süt, çorba ve mineralli suyla karşılamak önemli.
Proteinin fazlası da zarar!
Spor yapan kişilerin düştüğü önemli hatalardan biri protein tüketiminde aşırıya kaçmak. Uzmanlar vücudumuzun ortalama protein ihtiyacı en fazla ağırlığımız başına 1.7 gram olduğunu söylüyor. “Proteinden bir şey olmaz” demeyin, fazlası yağ olarak depolanıyor veya atılıyor. Dahası vücudunuzun ihtiyaç duyduğu proteinden fazlasını tüketirseniz kalsiyum dengeniz bozulabilir, vücudunuzda keton birikimi görülebilir, böbrekleriniz ve kalbiniz olağandan fazla yorulabilir.
Yağdan korkmayın
Egzersiz yapan kişilerde en önemli beslenme hatalarından birisi yağ tüketiminden uzak durmak. Oysa yağlar bağışıklık sisteminden kemik gelişimine, üreme sağlığından hücre yenilenmesine temel fonksiyonları olan A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılmasını sağladığından çok önemlidir. Spor yapan kişilerde günlük enerjinin yaklaşık yüzde 20’si yağlardan sağlanır. Araştırmalar sağlam bir kas yapısı ve vücudun bel bölgesindeki yağların azalması için kilo başına 0.5 gram yağ alımının yeterli olduğunu söylüyor. Kahve için
Bilim insanları, spordan 30 dakika önce kahve içmenin, yağ yakımına yardımcı olabileceğini söylüyor. Vücutta uyarıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğundan spor öncesi abartıya kaçmamak şartıyla kahve içebilirsiniz. Spor sonrası önerilen 7 besin:
>>>>>Devamı Haftaya Cumartesi Sizlerle

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
YSK ! E. İMAMOĞLU
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30