Gazete Savaş | Yazarlar

ENGELLİ DEĞİL ''ENGEL'' OLMAK

10 Aralık 2018, 10:25

Günlük yaşantımızda engelli bireyleri çoğumuz görmüşsünüzdür.Kimi zaman elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri, kimi zaman söylemek istediği şeyleri işaretle anlatmaya çalışanları, kimi zaman da tekerlekli sandalye ile karşınıza çıkan engeli aşmaya çalışan engelli kişileri hep görmüşsünüzdür. Hayatta bazı bireyler engelli olarak dünyaya gelmekte bazıları da sonradan engelli olmaktadırlar. Her ne şekilde olursa olsun bir bireyin engelli olarak yaşamını sürdürebilmesini çok zordur.

Kendinizi bir kaç dakikalığına o bireyin yerine koyun ve biraz düşünün;
Mesela gözlerinizi bir süre kapalı tuttuğunuzda bile karanlıkta kalmak oldukça zorken ayağınızı incittiğiniz de 3-4 gün yürümeden duramazken onlar nasılda dayanır çektikleri zorluklara? Bazıları engelli bireylere bakışlarını değiştiriyor bazıları da korkunç bir şey görmüş uzaklaşıp kaçıyor. Onların çektiği sıkıntılar yetmezmiş gibi bazı kişilerin düşüncesiz ve sorumsuz davranışları kırıyor, üzüyor bu kişileri. Engelli bireylere karşı her zaman anlayışlı ve yardımsever olmamız gerekmektedir her şeyden önce hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu bilincinde olmalıyız. Ne onlar bilebilirdi bu halde olacaklarını ne de bizler bilebiliriz ne durumda olup olmayacağımızı.

Engelli bireylerimizi hayatlarımı zorlaştırmak yerine kolaylaştırmalı ve topluma kazandırmalıyız. Bir inşaat mühendisi binayı yapmak için tüm sistematik ve akademik bilgilerini gözler önüne koyarak ortaya çok güzel eserler çıkartabilir. Ama bu noktada bir şeyi düşünüyor mu diye sormak alamıyorum kendimi; Acaba engelli vatandaşlarımızın kusurlarını göz önünde bulundurarak, onların zorluk çekmeyeceği şekilde tasarımına bir şeyler ekliyor mu? Eğer ki yapmıyor ise ondan önce tekerlekli sandalye ile veya koltuk değneği ile bir kaç dakika dolaşmasını rica edin. Emin olun ortaya koyduğu eseri tüm eserlerinden farklı olacaktır.

Engelli bireylere elimizi uzatmalı onları korumalı onlardan kaçmamalıyız lakin bunları yaparken hor görücü, acıyormuş gibi tavırlar sergilememek. Bazen merak ediyorum. Acaba engelli vatandaşlarımıza gerekli saygıyı gösteriyor muyuz ve gerekli olan imkanı sağlıyor muyuz? Geçmiş zamanlarda sosyal medya da dolaşırken gözüme bir haber çarpmıştı. Hepinizin bildiği üzere caddelerde kaldırım üzerinde bulunan sarı kalın şeritler var. Tahmin ediyorum bunun anlamını bilmeyen çok az kişi vardır. Fakat haberin içeriğinde gördüm ki gerçekten bunun anlam ve gereğini bilmiyor ya da bildiği halde kalaya almıyor. evet o sarı şeritler görme engelli vatandaşlarımızın yolda yürürken adım attığı yeri bilik sağlıklı bir şekilde gideceği yere varmasını sağlıyor. Diyeceksiniz ki buradan nasıl bir sonuç çıkartalım ve haber ile ne alakası var? Hemen haberin içeriğine geri dönelim; Farklı şehirlerde kaldırım üzerinde ki sarı şerit üzerine direk dikildiği ve çöp kovası yerleştirildiğine şahit oldum. Düşünebiliyor musunuz bunu yaptıran hangi akıl ile yaptırdı? pardon AKIL?

Görüyoruz ki bazı illerimiz de sayısı çok olmasa da böyle numunelik olaylar gün yüzüne çıkabiliyor. Peki ya çıkmayanlar?
Sevgili okuyucularım; sizlere bu hafta veda etmeden önce diyeceğim odur ki, sosyal alanların düzenlenmesi, kendilerine uygun işlerin verilmesi, engelli bireylerimizin haklarının çiğnenmemesi, trafik ışıklarında kurulan sesli düzeylerin yaygınlaştırılması vs. engelli vatandaşlarımıza karşı üzerimize en önemli sorumluluklardan biridir. Uzun lafın kısası biz görmeyenlere göz, duymayanlara kulak yürümeyenlere ayak olmalıyız.

Sevgiyle kalın...

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
YAKUP GÜLAÇTI
İKİNCİ YARI
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30