Gazete Savaş | Yazarlar

Osman Ağa’nın Sağ Kolu Bilal Kaptan-1

06 Aralık 2018, 10:39

İstiklal savaşına kurdukları 42 ve 47. Gönüllü Giresun Alaylarına katılan 47. Alay komutanı Osman Ağa’nın sağ kolu olarak tabir edilen ve o tarihlerde Bulancak’a bağlı olan Erikliman köyünden Giresun ve Karadeniz bölgesinin ünlü ve tanınmış denizcilerinden Bilal Kaptan, Osman Ağa’nın sağ kolu olarak halk arasında konuşulan ve kurulan Giresun Gönüllü Alaylarının silah ve mermilerinin temini için Osman Ağa tarafından görevlendirilmiştir.

Osman Ağa bu silah ve cephanelerinin temini için, kendi ailesi ve kardeşlerinin fındıklarını Bilal kaptanın motoruna yükleyerek Bulgaristan, İstanbul, Ege adalarına, bölgede ki ege adalarına ve Rus limanlarına giderek silah kaçakçılarından fındık satışının karşılığı para ile silah ve cephaneleri satın alarak motoru ile Giresun’a getirmiş ve uygun görülen miktarlarda İnebolu üzerinden Ankara’ya sevk edilmiştir.

O dönem şartlarına göre bölge insanlarının dillerine göre de konuşabiliyor ve 5’e yakın dil konuştuğu belirtiliyor. Osman Ağa Bilal Kaptan’a çok güveniyordu. Millet yorgundu, yıllar yılı devam eden savaşlardan dolayı da elde avuçta bir şey yoktu, yalnızdılar. Cephelere giden gelmiyordu, kalan yorgun savaşçılar savaşın ardından dönmeyi umut ederken, Batılı devletlerin düşman olarak ülkenin dört bir yanından vatanlarına musallat olduğunu gördüler. Yapılacak son bir hamle kalmıştı onu da başardılar. Üstelik sadece düşmanı vatandan koymakla kalmadılar pırıl pırıl yepyeni bir devlet Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağladılar. Türk Kurtuluş savaşının dünya da bir örneği yoktur. Esaret altında yaşayan milletlere örnek olmuştur. Bağımsızlık mücadelesini oluşturan bir parlamento tarafından yönetilen ve bu konuda ki yetkiyi de tamamen halkın seçtiği ve temsile dayalı bir yöntemle günümüzün çağdaş demokrasilerini bile kıskandıracak bir şekilde savaş ortamında gerçekleştirilen bir TBMM Dünyanın ilk ulusu Türk milleti olmuştur. Milli Mücadele Osman Ağa’nın sağ kolu olan ve Alayların silah teminini üstlenen Bilal Kaptan’ın Milli mücadele hatırlarını, onun kaleminden siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Aş Taşınca Sapının Pahası Sorulmaz
Bir atasözü her mühim ve müstacel işlerimizde olduğu gibi bir vatan söz konusu ise millet içinde böyledir. Birinci cihan harbinde Türkiye Dünya’nın en büyük devletlerine mağlup olmuştu.
Memleket muazzam düşmanlarına esir düşmüştü. Batılı devletler hep beraber olup ülkemizi istilaya gelmişlerdi. O kara günlerde hürriyet ve istikbalimizi tekrar kazanmak için hesaplı ölçülü hareket etmenin de zamanı geçmişti. Yani aş taşmış sapının pahası sorulmuyordu. Artık kurtuluş mücadelesi için yalnız yalnız asker, zabit, kumanda kumandan dövüşmüyor, kadın erkek küçük ve büyük Topyekün Türk Milleti inancı ile malıyla mücadele meydanında çarpışıyordu. Onun içindir ki, bütün Dünyayı hayrete düşüren o müthiş mücadeleye –Milli Mücadele- denildi.

Şimdi şerefli bir tarih olmuş olan o günlere ait bazı hatıralarımı bu sayfalara hikâye ediyorum. Oğullarımız ve torunlarımız bir ibret gözü ile okusunlar diyor, Bilal Kaptan.

Giresun limanına altı parça İngiliz harp gemisi geldi. Yüzlerce silahlı askerlerini sandallara yükledi. Motorların peşine taktı ve Giresun iskelesine doğru yollandı. Merhum Osman Ağa Osmanlı bankası direktörünü tercüman olarak yanına almış, 30 kadar da silahlı memleket (Giresun) delikanlısını da yanında ve etrafında idi.

Giresun halkından birçokları Osman Ağa müsademeye (çarpışmaya) sebep olacak ve Giresun’u bu savaş gemilerine yaktıracak diye şehirden bahçelere kaçtı. İngiliz askerleri iskeleye yaklaştı. Osman Ağa direktöre; Şunları sor, ne istiyorlar?

Osmanlı bankası direktörü askerlerin başında bulunan İngiliz Zabiti’ne sordu ve aldığı cevabı şöyle nakletti;
Askerler dışarı çıkmak istiyorlar. 2 saat sonra vapura döneceklermiş, kumundan bazı resmi daireleri de ziyaret edecekmiş. Osman Ağa, direktöre; Söyle onlara burası İstanbul limanı değildir. Burada dışarı asker çıkarmak yasaktır. Şehirden bir şey almak istiyorlarsa biz veririz.
Bu sözler üzerine “Bu adan kimdir?” diye sormuşlar.
Osman Ağa!.. cevabını vermiştir.

Bu söz üzerine İngilizler eyvah diyerek ve şapkasını sallayarak zırhlıları döndüler. Zırhlı savaş gemileri demir kaldırarak limandan hareket edip gittiler. Giresun kaymakamı Nizamettin Bey idi. O tarihlerde Giresun kaza idi.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Eğitimde Nüfus Kriterleri Kaldırıldı, Bulancak’ın Her Sene Ortaya Atılan Fakülte Açıklamaları Havada Kalıyor!
Y
Osman KIROĞLU
RAMAZANLIK FİYAT..!
Y
Aysu BEKÇİ
ÖRNEK RAMAZANDA BESLENME PROGRAMI
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Nuri BEREKET
HİDAYET VE İMAN NASİP İŞİDİR
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30