Gazete Savaş | Yazarlar

Geçmişimiz- Dizilerimiz - Filmlerimiz

26 Kasım 2018, 10:22

Ne kadar da çok dizi ve film oynuyor değil mi?
Hangimiz bu dizi ve filmlerin tamamını izliyoruz ve galaya alıyoruz acaba? Aslında televizyonda yayınlanan bu yapılar hiç de gerçeği yansıtmayan unsurlar üzerine kuruluyor. Aile içi şiddeti, ayrılık ve boşanmaları, çocukların evi terk etmesi gibi olumsuz yönleri bizlere doğruymuş gibi yansıtıyorlar. Ve bizler de bunları olduğu gibi doğru ve yanlışlığını sorgulamadan alıp benimsiyoruz. Aslında izleyiciler olarak o monitörün arkasında ne gibi filmler döndüğünü bilmiyoruz. Ne amaçla yapılıyordu bunlar?
*** Dizi ve filmleri izleyerek madde bağımlısı olan gençlerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Topluma faydalı bireyler yetiştirmeye çalışan okullarımız, kavgaların olduğu saçma ilişkilerin geçtiği ve madde kullanımı serbest olan kurumlarmış gibi gösterilmesi ne kadar doğru? Bunların olmasının sebebi bence bu işten kar yapmak ve bir kazanç oluşturmak için çalışan kişi ve kişilerdir. İzleyici kitlesine doğru bilgi vermek, faydalı olmak için yapılan yapıtları saymaya kalksak bir elin parmağını geçecek mi ki ?
Nasıl bir çocuğun evden kaçması bir çocuğun evden kaçması ailesi ile tartışıp ayrılması doğru olabilir? Nasıl aldatmalar çok normal karşılanabilir? Ülkemizdeki boşanma oranlarının artmasının sebebini de bu tür şeylere bağlıyorum. Günümüzde böyle bir durumla karşı karşıyayken bir de geçmişimize bakalım...
Yeşilçam'ın ve o dönemin yapıtlarına baktığımızda aktöründen yönetmenine, konusundan her şeyine varana kadar baktığımız da bir güzellik gözümüze çarpıyor. O kişilerin tek amacı sadece bir şeyleri öğretebilmek topluma bir şeyler kazandırabilmek.Kim bunları yapan kişiler?
Aile Naşit, Kemal Sunal, Tarık Akan, Şenel Şen, Ali Şen, Münil Özkul, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve daha niceleri. Hepsi bizlere gerçek değerleri yansıtan kişilerdir. Bunun sebebi de hiç birinin maddi açıdan bir beklentilerinin olmamasıdır. Burada ki yönetmenin hangi amaç için monitörün arkasına geçtiğini de sizler düşünün...
*** Bizler ki Adile Naşit ile öğrendik nasıl anne olunur?
Münil Özkul ile öğrendik nasıl öğrenci yetiştirilir?
Kemal Sunal ile öğrendik nasıl saf ve temiz olunur?
Zeki ve Metinden öğrendik nasıl bir bütün olunur?
*** Gerçekten o dönemde yaşamak isterdim. O güzel insanların işini nasıl yaptığını, sıcaklığı topluma nasıl aktarılır o dönemde hissetmek isterdim. O kişilerin filmlerini repliklerini ezberlercesine izliyorsak tekrar tekrar aynı sahneye gülüyorsak bu onların işini en iyi şekilde yaptığını gösterir. Günümüz de ki aktörlerde (!) aynı şeyleri hissedebiliyor musunuz diye sorsanız cevabım elbetteki hayır olacaktır. Düşünüyorum ki onların tek amacı ünlü olmak ve maddi açıdan rahata ulaşmaktır. Buna da ulaştılar zaten. Bir de şöyle bir durum söz konusu. Bölüm anında takip ettiği kişinin başına bir şey geldiğinde ( vurulma, yaralanma vb ) öyle bir ciddiyetle hissediyoruz ki gerçekten farkı olmayacan bir hale giriyoruz. Halbuki hepsi birer rol icabı. Ama şunu da merak ediyorum. Yeşilçam'ın usta oyuncuları maddi açıdan yoksun, manevi yandan fakir, ve sahipsiz bir şekilde sokaklarda ve huzur evlerinde rol icabı olmadan hayatlarını kaybederken sizler neredesiniz? Hislerinizi kimler aldı götürdü? Unutmadan bu akşam hangi dizi ve filmler vardı?
*** Bir de geçmiş sanatçılarımızdan ve yaptıkları şarkılardan bahsedelim. Gözlerini kapatın ve hayal edin. Zeki Müren, Cem Karaca, Barış Manço, Sezen Aksu, Ahmet Kaya hepsi aynı sahnede. Ne kadar güzel bir görüntü değil mi? Gerçekten işlerini yapıyorlar, şarkılarını söylüyorlar. Aslında günümüzdekiler ile yapacağımız karşılaştırma yukarıdakinin aynısı. Yine işi düzgün yapmak ve amaç ile ilgili bir karşılaştırma. Günümüzde gençler neden bir Cem Karaca şarkısı çaldığında oradan uzaklaşmak veya kapatmak gereksinimi duyuyorlar? Neden değerlerimize sahip çıkmıyorlar? Şuna da söyleyeyim ki biraz kendimizi sorgulayalım. Kendi ülkemizin sanatçısı olan Barış Manço'nun Japonya da heykeli varken bizim ülkemizde çoğu zaman konusunun geçmemesi ve şarkılarının dinlenmemesinin sebebi nedir? Gerçekten merak uyandıran meseleler bunlar. Velhasıl kelam değerlerimize sahip çıkalım. Toplum olarak kaybolmayalım. Bunları yapmak ve yüceltmek bizlerin elinde.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
YAKUP GÜLAÇTI
İKİNCİ YARI
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30