Gazete Savaş | Yazarlar

Andımız Türk Milletinin Temel Harcıdır

07 Kasım 2018, 10:11

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ülkemizde andımız üzerinde duruldu ve gündeme oturdu, özetlersek denildi ki;
Türk Kadim bir millettin adıdır. Hepimiz Türk’üz, Türk’üm Türkiye demek ayıp değildir. Aksine iftihar edilecek bir şeydir. Ermeniler ve diğerleri Türk Milletine teşekkür etmeli. Zira bugünlere kadar yaşamaları bu sayede olmuştur. Türk'ü, Kürd'ü, Laz'ı bilmem nesi diye başlayan konuşmalar yapılıyor. Bunu da en fazla da yöneticilerimiz yapıyor. Andımızın kaldırılması 2013'te çözüm sürecinde gündeme gelmişti. Bunlar bölünmeye yol açar. Başka ülkelerde, meselâ Amerika'da böyle bir şey var mı? Amerikan başkanlarının İtalya'nın, Fransız'ın, Alman'ın... Diye konuştuğunu duyan var mı?" Mümkün değil. Üstelik, orada 72,5 millet var. Kendilerine Amerikan milleti demişler, bu şuuru güçlendirmeye çalışıyorlar...
Bu şuur, bütün vatandaşlarımız için geçerli olmalı. Ama üzülerek ifade edelim ki, işler böyle gitmiyor; tehlikeli konuşmalar, uygulamalar ve tutumlar üzücüdür. Biz bir bütünüz Cumhuriyetin ilanından beri, böyle de devam edecektir, bundan şüpheniz yok.
Danıştay andın yasaklanmasını anayasaya aykırı bularak kaldırınca tepki geldi. Asırlardır birlikte yaşayan sosyal topluluklar, inancı ve kökeni ne olursa olsun Türk Milletinin ayrılmaz parçalarıdır; Türk'türler. 1876 Kanuni Esasi de, 1924 ve takip eden anayasalarımız da, bunu sarsılmaz bir şekilde böyle tanımlamıştır. Bu vatan topraklarında da, tarihte olduğu gibi Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hamuru böyle yoğrulmuştur.
Yapılan bütün çalışmalarda Türkiye'de yaşayan insanların ana dili yüzde 93,7 oranında Türkçedir. Sonradan öğrendiği dil dikkate alındığında yüzde 98 oranında Türkçe olduğu görülüyor. Vatan, devlet, sanat. estetik, edebiyat, musiki, ortak hatıralar ve kültür birliği gibi toplulukları millet yapan temel kurumlar itibarıyla yukarıdaki oranlar yüzde yüze yaklaşmaktadır. Bu gerçekler karşısında neyin davası güdülüyor diye somak gerekmez mi?
Anayasa’nın başlangıcında ki ilk cümle “Türk vatanı ve milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk milletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa. Yerin de duruyor? Anayasanın 6. Madde “ Türk milleti egemen- liğini Anayasanın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle kullanır. Egemenliğin kullanılması hiçbir surete hiçbir kişiye zümreye veya sınıfa bırakılamaz.” 10. Madde "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebep-lerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir" ve 66. Madde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Türk'tür demiyor mu? Andımız önemlidir.
Bizler ülkemizin Türkiye’nin geleceğine bakmalıyız. Türkiye Ortadoğu coğrafyasında tam tam bir ateş çemberinin içinde. Güçlü bir devlet olmalıyız, bunun plan ve programlarını yapmalıyız. Yerli ve güçlü bir savunma sanayimizin olmayışının ilk büyük acısını ve sonuçlarını Kıbrıs Barış Harekatın da yaşadık ve tecrübe ettik. Buna rağmen çeşitli etken ve aktörler yüzünden, savunma sanayimizde çıtayı çok yükseklere çıkarmayı başaramadık. An hayati ihtiyaçlarımızdan biri olan hava da kalmamız bunun en çarpıcı örneğidir. Çelişkiler ve hatalı politikalar yüzünden savrulup gidiyoruz. Çin ile anlaşmalar yapılmış iken anlaşılamayan sebepler yüzünden iş bozuldu. Nato üyesi Türkiye Rusya’dan 5-400 alıyor ABD’den parasını ödediği F-35’leri kurtarmaya çalışıyor. Savunma Sanayii’nde bağımlı olduğumuz ülkelerin en küçük bir ambargosunda güçlüklerle karşılaşıyoruz.
Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Çelenk Koyma Töreni ve Sonrası
Bulancak Cumhuriyet meydanında bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Giresunlu İstiklal savaşına katılan kahramanları da temsil eden Anıt’a yıllardır her milli bayramda konulan çelenk törenine 29 Ekim tarihinde belediye başkanlığını temsil görevi verilen belediye başkan yardımcısı Bahtiyar Hüsem katılarak belediye adına çelenk koymuş, belediye başkanı milli bayramlara katılmıyor diye halkımız belirtiyor.
Ana Muhalefet Partisi CHP 30 Ekim tarihinde, kalabalık bir toplulukla İstiklal Marşı ve sonrasında çelengi anıta koydu ve sonrasında başkan vekili Ahmet Akgün yaptı-ğı konuşmada; 29 Ekim tarihinde ki çelenk koyma töre-ninde Bulancak belediye başkanlığı adına konulan çe- lengi anıta koyan belediye başkan yardımcısı Bahtiyar Hüsem’in, anıta çelenk koyma usullerine aykırı olarak, meşin ceket, kot pantolon giyimi ile koyduğunu belirte-rek bu durumu kınadıklarını yaptığı konuşmada açık-ladı ve kendisinin bir devlet memuru olduğunu belirtti.
Gazetemize konuşan vatandaşlar; Gazi Mustafa Kemal önderliğinde yapılan İstiklal Savaşında Giresunlu kahramanları da temsil eden anıt alanına belediyenin Reklam panosu koymasını da saygısızlık kabul ettiklerini belirtmişlerdi. Bu panoya başka bir yer bulunmaz mı diye konuşmuşlardı. Halkımızın sesi, gözü ve kulağı olarak duyuruyoruz.

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
ŞAŞIP KALIYORUM..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30