Gazete Savaş | Yazarlar

İKİNCİ YARI

07 Şubat 2020, 11:21

İKİNCİ YARI


Okullarımız 2019-2020 Eğitim Yılının ikinci yarısına başladı. Başta öğrenci, öğretmen ve velilerimiz olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olsun. Umarız tüm çocuklarımız başarılı olur.

Başarıyı iki kriteri bir arada tutup ona göre değerlendirme yapmak gerekir. Bunlar ders başarısı ve kişisel gelişim başarısı. Okula gönderdiğimiz öğrenciden öncelikle ders başarısı beklerken birçok veli esas başarıyı atladığının farkında değildir. Bu da kişisel gelişim başarısıdır. Kişisel gelişim ve ders başarısını birlikte düşünmek zorundayız. Sadece derslere odaklanıp kişisel gelişimi atlarsak “bilgili ama ruhu taşlaşmış” çocuklar yaratırız. Şayet bunun tersine odaklanırsak da “iyi, dürüst ama boş insan” dolar memleket. İşte bu iki temel kavramı göz önünde bulundurarak bakmalıyız çocuklarımızın eğitimine.

Kişisel gelişimdeki başarı veya başarısızlık gündeme gelince her öğrenciyi ayrı ayrı ele almak, onların kişiliklerine göre değerlendirme yapmak gerekir. Şayet öğrenci kendi dünyasındaki mevcut durumundan daha iyi bir duruma gelmeye başlamış ve her geçen ilerlemeye devam ediyorsa bu, bizim çocuğumuzun kişisel gelişimini değerlendirmemizde bize ışık tutar.

Kişisel gelişimdeki başarıya etki eden temel faktör ailedir. Anne-babanın ilgisizliğinin, çocukların yanında yüksek sesli tartışma ve kavgaların çocukların ruh dünyasında olumsuz etkiler bıraktığı artık bilimsel bir gerçektir. Evde olabilecek bu olumsuz örnekler çocuğun ruh dünyasında yüzündeki kötü bir çizik gibi ömür boyu kalır. Kendini onunla yaşamak zorunda hissetmesi bile ona acı verir. Demek oluyor ki evde yapılacak yanlışlar çocuğun geleceğini doğrudan etkiler. Çocuk için en iyi örnek anne babadır. Çocuklarımız iyilerin ilkini önce evlerinde görmeli.

Ders başarısının temel ölçüsü nottur. Karnedeki notlara göre ders başarısını değerlendirmek çok kolaydır. Notlar iyi ise başarılı, değilse “başarısız” deriz. Çocuğumuz başarısızlığına etki eden faaliyetlerimizi görmezden geliriz. Suçu hep çocukta arar “ders çalışmıyor ki başarılı olsun” demekle kendimizi temize çıkarmaya çalışırız. Oysa yapabileceklerimiz mutlaka vardır. Evde, çocukların çalışmaları, ev ödevlerini yapabilmeleri için uygun çalışma şartlarını oluşturmak bunların en başında gelir. Çocuğun kendine ait küçük bir kitaplığının olması, çalışacağı uygun bir köşenin bulunması onun için çok önemlidir. Ayrı oda çocuk için her zaman en iyisidir. Çocuk çalışırken, onun rahatsız edilmemesi, dikkatini dağıtıcı faaliyetlerden vazgeçilmesi, yüksek sesle müzik dinlenmemesi veya televizyonun sesinin kısık tutulması gibi alınacak basit önlemler onun başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

Şunu unutmayalım; bütün çocuklar özeldir. Hayatta en çok değer verdiğimiz bu özellerimizin en iyi olması için yapmamız gerekenleri aklımızdan çıkarmadan onlara rehberlik yapalım.


e-mail:yakupgulacti28@hotmail.com

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
ÖĞRENMEK İÇİN ANLATMAK
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30