Gazete Savaş | Yazarlar

DEĞERLERİMİZ

23 Ocak 2020, 23:26

DEĞERLERİMİZ

Eğitim ailede başlar, okulda devam ederek gelişir, bireyi sarar ve onu olgunlaştırır. Demek ki ailede atılan eğitimin ilk tohumlarının çocuğun gelişmesindeki yeri ve önemli yadsınmaz. Çocuklarımız değerlerimize sahip çıkmayı öncelikle evde bizden öğrenecekler. Bu değerlerimizin başında bayrak ve İstiklal Marşımız geliyor.

Dünya üzerinde yer alan her devletin sınırları belirlenmiş ve diğer devletler tarafından bilinen bir toprağı, bayrağı ve milli marşı vardır. Sınırları belirlenmiş bu topraklarda yaşayan dil, tarih ve kültür birlikteliği oluşturmuş yurttaşların devlet olmanın olmazsa olmazlarına sahip çıkmak gibi bir görevi vardır. Ancak son yıllarda özellikle İstiklal Marşı’na karşı toplumda bir aymazlık olduğunu üzülerek görüyorum. Gereken ciddiyetin gösterilmemesinin kabahatini de kendimizde aramamız gerektiğini inanıyorum. Demek ki bir yerlerde eksik bir şeyler bırakmışız.

Herkes gibi bizler de okula ilk başladığımız gün sınıflara girmeden yapılan törende İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayrağımızı izledik. Ezbere bilmediğimiz için epeyce bir süre dinlemek zorunda kaldık ama yerimizde dik duruşumuzu asla bozmadık. İlk dersten itibaren Bayrağımıza ve İstiklal Marşı’mıza karşı uymamız gereken kuralları içselleştirerek yaşamımıza devam ettirdik. Köy meydanında yapılan törenlerde büyüklerimizin bu değerlerimize gösterdiği hassasiyeti unutamıyoruz. O elinde baston değneği ile ayağa kalkan yaşlılarımızın İstiklal Marşı’nı dinlerken eşlik etmeleri hepimize örnek olmuştu.

Şimdilerde yolunuz okul önlerinden geçer ve bir törene denk gelirseniz izleyin lütfen. Çocuklarımızın bu değerlere karşı tavrını bir görün. İnanın ki içiniz sızlar. Hele saygı duruşlarındaki kikirdemeler sizleri çıldırtır. Tabii ki bunu genelleme yaparak herkes için söylemiyorum ama az da olsa bu tarz hareket eden çocuklarımız maalesef var. Bu az sayıdaki çocuklarımızı değerlerimize sahip çıkma konusunda eğitmek ilk önce biz anne babalara düşüyor. Çocuğa “sen de böyle yapma!” demek yerine gördüğümüz yanlışları bunların üzerinden çocuğumuzun yanında eleştirmek onlara bir mesaj verecektir. Çocuklara karşı kullanılan “me ve ma”lı cümleler onlar için bir nevi zorlama olarak algılanmakta ve uyulması güçleşmekte. Oysa gerek bizler davranışlarımızla gerekse kötü örnekleri onların yanında konuşma yöntemini denersek daha başarılı oluruz kanısındayım. Emir kipiyle yapılan konuşmalar herkes gibi çocuklara da zor geldiğini unutmamak gerekir.

Başta Tarih öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerin bu konudaki gayretlerini takdirle karşıladığımızı herkes bilsin ama bunun sadece öğretmenlere bırakılacak bir konu olmadığını hepimizin bilmesi ve üzerinde kafa yorması gerektiğini unutmayalım.

Çocuklarımıza İstiklal Marşı ve Bayrağın bizim için ne ifade ettiğini her fırsatta anlatmalıyız. Onların bu değerleri içselleştirmelerine bizler de gerek davranış gerekse anlatma yoluyla katkı vermek zorundayız. Bizim başka İstiklal Marşı’mız ve bayrağımız yok.

Milli Bayramlarımızda evimizin balkonuna veya camına bayrak asmayı da ihmal etmeyelim. Gerekirse bunu yapmalarını çocuklarımızdan isteyelim.

Yazar e-mail:yakupgulacti28@gmail.com

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
ÖĞRENMEK İÇİN ANLATMAK
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30