Gazete Savaş | Yazarlar

BİR MASAL OKU

13 Ocak 2020, 11:11

BİR MASAL OKU

Hayat mücadelemizin odağında çocuklarımızı okutmak, vatana ve millete hayırlı fertler olarak yetiştirmek yatıyor. Her anne babanın bu konuda elinden geldiğince, aklının yettiğince doğru ve yeterli diye görüp yapmaya çalıştıkları vardır. Doğal olarak da beklenti hep başarı yönündedir.

Özellikle çocukları başarısız olan ailelerin sıkça tekrarladıkları şu cümleyi hepimiz duymuşuzdur. “Onun okuması için her şeyi yaptım, yine de okumadı. Daha ne yapacaktım!” işte bütün sır bu cümlede. “Her şeyi yaptım” derken kastettiği şey çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamak. Kıyafet almak, harçlık vermek, üç beş defter, kalem ve silgi almak. Şimdi soruyu tersten soralım; şayet bu çocuk okula gitmesiydi aç ve açık mı gezecekti? Yani evde otursaydı hiç masrafı olmayacak mıydı? Ya da her türlü ihtiyacını anne babaya yük olmadan kendisi mi çalışıp kazanacaktı? Çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamak onun okuması için her şeyin yapıldığı anlamına gelir mi? Elbette gelmez ve de gelmemelidir. Şayet iş bu kadar kolay olsaydı dünyada okumayan kimse kalmaz, barış ve huzurun hâkim olduğu bir dünyada mutlu, mesut yaşardık.

Hem dünyaya gelmesine sebep olacaksın hem de onun ihtiyaçlarını karşılamayı bir garibana iyilik yapmak, bir yoksulu doyurmak gibi göreceksin. Bizler kendimizi böyle kandırmaya, eksiklerimizi görmeden kabahati hep çocukta aramaya devam ettiğimiz sürece hatalarımızın üstüne biraz daha toprak atmış oluruz.

Şunu aklımızdan çıkarmayalım; Her çocuk kendine özgü kişilik özellikleri ile dünyaya gelir ve devamlı olarak gelişim içindedir. Bu gelişimi etkileyen en önemli faktör ise ailedir. Çocuğun karakteri, ailesinden görüp ve yaşayarak öğrendiği kişilik özellikleriyle oluşur. Çocuğun kişilik gelişimi doğumla birlikte başlar ve 6 yaşlarına geldiğinde hemen hemen tamamlanır. Bilim böyle söylüyor. Demek oluyor ki çocuk okula başlayana kadar ailenin önemi çok büyük.

Çocukların en çok dinlemek istedikleri şey “masal”dır. Anlatmak yerine hangimiz elimize bir masal kitabı alıp çocuğumuza okuduk? Kaçımız çocuğumuzu masal okuyarak uyuttuk? Şayet okusaydık daha bebek dediğimiz o çocuklarımız ilk kitabı bizde görecek ve kitaplarda güzel şeylerin olduğu algısını bilinçaltına koyacaktı. Okula başladığında hem öğretmenini hem de eline verilen kitapları sevecekti. Daha yeni başladığı eğitim yolculuğunda bir adım önde olacaktı.

Ya anne baba okuma yazma bilmiyorsa? diye bir soru aklınıza gelebilir. Günümüzde buna pek ihtimal vermeyip nadiren de olsa “vardır” desem de onların da yapabilecekleri var. Bunu bir başka yazımda anlatırım.

Çocukların okuma alışkanlığı kazanması için önce anne babalar olarak bizler okumalıyız. Gazetelerin spor sayfalarının iri puntolarla yazılmış başlıklarına bakmakla bu işler olmaz. “Ben yemedim yedirdim, giymedim giydirdim” demekle sorunları çözemeyiz artık. Çocuklarımız bizlerin elinde kitap görmeli. Evimizde okuma zamanları yaratabiliriz. Her akşam dizi izlemeye zaman bulanlar, hiç olmazsa haftada bir saat evde topluca okumaya da zaman ayırabilir. Gerekirse belirlenen kitap biri tarafından okunur diğerleri onu dinler. Her okuma zamanında okuyucu değiştirilir, böylece herkes de okumuş olur. Merak etmeyin, dizideki “acaba sonraki bölümde ne olacak?” gibi merakınız kitaplarda da oluşacak. Yeter ki bir başlayın.

Yazar mail: yakupgulacti28@gmail.com

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30