Gazete Savaş | Yazarlar

HİDAYET VE İMAN NASİP İŞİDİR

17 Nisan 2019, 10:29

Mekke sokaklarının birinde bir gün, Ebu Cehil ve Efendimiz karşı karşıya geldiler. Hâtem'ül Enbiya'yı gören zamanın en büyük müşriki ve Mekke'nin o günkü hakimi hemen yere eğildi, eline bir şeyler aldı ve elini arkasına tutarak, Efendimize yaklaştı ve "Ey Muhammed, elimdekilerin ne olduğunu bilirsen sana iman edeceğim" dedi. Peygamberimiz hafifçe gülümsedi, kendisinden emin bir halde:" Ben mi onların ne olduğunu söyleyeyim, yoksa, onlar mı benim kim olduğumu söylesinler?" buyurdu. Bu cevap karşısında Ebu Cehil irkildi, şaşırdı, heyecanlandı ve: "Madem ki bu kadar iddialısın, o halde elimdekiler senin kim olduğunu söylesinler" dedi, Ve o anda semada hareketlenmeler vuku buldu, Ebu Cehil'in elindeki taş parçaları, kum taneleri yüksek sesle Kelime-i Şahadeti öylesine şevk ve iştiyakla söylediler ki, o sesler semaları çınlattı. Bir zaman sonra zamanın zalimi ve markalı müşriki olan zat kendisine yakışanı yaptı ve :" Amma da büyük sihirbazmışsın be Muhammet" dedi.
Bu olay bir mucize idi elbette. Buna benzer nice mucizelere şahit oldular zamanın müşrikleri, ama nefislerini yenemediler, çıkar ve menfaatlerinden vazgeçemediler ve bu nedenle de hakikatleri bir çoğu bildiği ve anladığı halde menfaat kaygısından dolayı İslam'â iman edemediler, inkâr bataklığından çıka-madılar. Makam ve menfaat, şan ve şöhret bu merhalede elbet te önemliydi, ama daha da önemli faktör şüphesiz ki, hidayet ve imanın nasip işi oluşu idi.
Benzer olaylar tarihin her döneminde yaşandı, hala da yaşanmaktadır. Çevrenizi ibret nazarı ile temaşa ederseniz nelere şahit olacaksınız, nelere ! Eh-li iman, ehl-i takva, ehli tarik bildiğiniz nice insanlar dahi korkunç haldeler. Bu manada, kömürün siyah, yoğurdun ise beyaz olduğunu gördükleri ve bildikleri halde, kömürün beyaz, yoğurdun ise siyah olduğunu iddia eden, buna diğer insanları iknaya çalışan, bu meyanda baş vurmadık yöntem, yapmadık hile bırakmayan nasipsiz insanlara acımaktan başka elden ne gelir?
Hakikatleri ayan-beyan gördükleri halde, onu kabul etmemek için kırk dereden su getirme gayretinde olanlar; mazeret uydurmak için kendini param parça edenler; sağa-sola, muhataplarına saldırmak için bahane arayanlar; çaresiz ve aciz kaldıklarında ise, kırmızı görmüş boğa misali azgınlaşanlar....Say saya bildiğin kadar...
Anlatmak istediğim şudur ki, iman ve hidayet nasip işidir, herkese kısmet olmaz. Öyle olsaydı, Cennet bu kadar değerli ve cazip olmazdı. İnsanlar önce maddi ve manevi çıkar ve menfaat hesaplarından kesinlikle uzak durmalı, bütün ilahları inkâr etmeli, kalplerini temizlemeli ve bu iş için kendilerini hazır hale getirmelidirler. Kurtuluşun olmazsa olmaz şartı budur.
Neler söylemek istediğimi anlayanlar anladı, anlamayanlara ise zaten yapılacak işlem yok. Ne demiş ecdadımız: "Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul-zurna az." Dedik ya, hidayet ve iman nasip işidir. Tebliğ ve davet erleri herkes bu nimetten istifade etsin diye bir ömür boyu gayret eder, çırpınır durur. Ne var ki nasipten fazlası olmaz, işler döner-dolaşır Allah'a varır.

Selam ve dua Hakk'a tabi olanlaradır...

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Döviz Kuru
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
19 MAYIS
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
E-GAZETE

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30