Gazete Savaş | Yazarlar

Diyabetliyim! Beslenmemde nelere dikkat etmeliyim ?

03 Mart 2019, 13:04

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, toplumlarda her yaş grubunda rastlanabilen, komplikasyonlarla süregelen, tedavi edilmediğinde kalp- damar, göz, böbrek ve sinir dokusu başta olmak üzere tüm yaşamsal organlarda kalıcı hasarlara neden olabilen ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilen bir hastalık olmasına ilave olarak tedavi maliyetinin de oldukça yüksek olduğu bir sağlık problemidir.
2010 yılında dünyada erişkin (20-79 yaş) nüfus üzerinde diyabet görülme sıklığı % 6,6 iken 2030 yılında %18 artış ile bu oranın %7,8 olacağı yapılan çalışmalar neticesinde öngörülmektedir.
Diyabetin birçok çeşidi mevcut olmakla beraber gelişiminin önlenmesinde ve hastalık seyrinin kontrolünde; yaşam tarzı değişikliği, beslenme tedavisi, egzersiz ve medikal tedavi olmak üzere 4 tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavide beslenme en önemli görevi üstlenmektedir. Çünkü diyabet hastalığında beslenme ile kan şekeri kontrolü sağlanmaz ise diğer tedavi yöntemleri sadece geçici, anlık çözüm yöntemi olacaktır.
Kan şekeri kontrolünü sağlamak için beslenmemizde şunlara dikkat edin:
1. Beyaz un, çay şekeri ve bunları içeren besinlerden uzak durun.
2. Muz, üzüm, incir, kavun, karpuz, kuru üzüm ve kuru incir kan şekerinizde dengesizliğe sebep olabilecek meyvelerdir. Bu meyveleri tercih ediyorsanız yanında mutlaka protein kaynağı olan süt / yoğurt veya ceviz, fındık, badem tercih edin.
3. Meyve tüketiminde porsiyon kontrolüne dikkat edin. Günde 3 porsiyonu aşmamaya gayret edin.
4. Taze sıkılmış dahi olsa meyvenin suyu yerine kendisini tercih edin. Çünkü meyveden meyve suyu elde ederken meyvenin posası parçalanmış olur. Ayrıca bir bardak meyve suyu elde etmek için en az 3 meyve gereklidir. Bu durumda meyveyi sıktığınızda 3 porsiyon meyvenin sadece şekerini tüketmiş olursunuz ki bu durum kan şekerinizi ciddi olumsuz etkileyecektir.
5. Patates, kestane, pirinç, nişasta, makarnadan mümkün olduğunca uzak durun. tüketmek istediğiniz zamanlarda ise soğuk olmasına özen gösterin. Çünkü bu besinler sıcakken kan şekerinizi daha çok yükseltecek.
6. Diyabet hastası olun ya da olmayın sofralarınızdan beyaz ekmeği uzak tutun. Ekmek tercihiniz çavdar, çok tahıllı, tam buğday, organik, ruşeymli gibi posa içeriği yüksek olanlardan yana olsun. Ve ekmeğinizi çeşitlendirmeyi unutmayın. 7. Kolalı, gazlı asitli içeceklerden mutlaka sakının.
8. Çikolata, gofret, kek, börek, çörek gibi besinlerden uzak durun.

, 9. Market alışverişi yaparken etiket okuma alışkanlığı kazanın. Etiketinde glikoz, glikoz şurubu, şeker, şeker alkolleri v.b. yazan gıdalardan kendinizi sakının.
10. Salatalarda sıklıkla kullandığınız nar ekşisine ve üzüm sirkesine dikkat. Nar ekşili soslar glikoz şurubu içerdiğinden hakiki nar ekşisi kullanmalısınız. Üzüm sirkesi yerine ise elma sirkesi tercih etmelisiniz.
11. Tüm bunlara ilave beslenme saatleriniz son derece önemli. Kan şekeri kontrolünüz için öğün saatlerinizin 2-3 saat aralıklarla olması gerekmekte ve uzun süre aç kalmamalısınız.
12. Sürekli hipoglisemi dediğimiz kan şekeri düşüşleri (hipoglisemi = kan şekeri<70 mg/dl ciddi hipoglisemi = kan şekeri<55mg/dl) yaşıyorsanız çantanızdan montunuzun cebinden ziyade her zaman en kolay ulaşabileceğiniz şekilde yanınızda en az 3 adet kesme şeker bulundurun. Zira ciddi düşüşlerde çantanız yanınızda, montunuz üzerinizde değilse onlara ulaşabilecek güçte olmayabilirsiniz. Bu durum kendini terleme, titreme, bulanık görme, hızlı nabız ve çarpıntı, halsizlik, solgunluk, baş ağrısı, sinirlilik olarak gösterir. Bu belirtiler ciddi şekilde hissediliyorsa 3 adet kesme şekeri suda eritip, suya ulaşacak durumda değilseniz dilinizin altında eritip 15 dk bekleyin. Kan şekeriniz düzeliyor kendinizi daha iyi hissediyorsanız 1 bardak ayran + 1 dilim esmer ekmek + 1 dilim peynir ile kan şekerinizi dengeleyecek ufak bşr öğün yapın. Eğer yükselmiyor ise 3 kere kesme şeker yöntemini deneyip, yükselme gözlenmiyorsa en yakın acile başvurun.
Unutmayın, şeker düşüşleri yükselmelerinden daha önemlidir. İhmal etmeyin.

Sağlıklı günlere…

Gazete Savaş
 Gazete Savaş internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Gazete Savaş Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
ŞAŞIP KALIYORUM..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30