301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Ekim 2020 - Perşembe 10:09
 
ZEKİ MÜREN'DE BİZİ GÖRECEK Mİ?
Birol Çetin Üstündağ
 
 
Bir zamanlar Zeki Müren vardı.O zamanların gaze-telerinde, Hayat ve Ses gibi dergilerde haberleri manşetten verilirdi.Sesi güzel, müzik bilgisi birinci sınıftı. Türk sanat müziğinin en güzel eserlerini o yorumlardı.
 
Zeki Müren halden anlayan biriydi. Neredeyse bütün fotoğraflarında gülümsemiştir. Gülümseyen ve halden anlayan biri olmak iyidir,insanların gözlerinin içine bakmak, duygulu olmak, dost olmak iyidir.Zeki Müren'in şarkılarını,sesini dinledik yıllar-ca, güzel Türkçe'sini dinledik. O bir yerde, onu sevmeyen insanların bile hayatında oldu. Zeki Müren Türkiye'dir. Hem suskun hem de gürül gürül akan bir Türkiye'dir. 
 
Zeki Müren rengarenk, pırıl pırıl kıyafetleriyle sahneye çıkar, şarkılarını söyler,  ara sıra basında özel yaşamına ilişkin spekülasyonlar yapılır, o bunu çok önemsemez.
 
Toplum ise bütün bunları duyar ve bilir ama Zeki Müren deyince ve onun radyodan yankılanan sesini duyunca onun yaşamına değil müziğine endekslenir.Bu ülkenin insanları ona içten bir saygı duyar ve iyi de eder.
 
Bir gün Ege adalarını gezer Zeki Müren, hemen hakkında bir söylem çıkarılır. Güya Ege adalarını gezdiği yattan istihbarat adına izleme yapılıyor-muş. Kısacası Müren'in her davranışı o yıllarda basın için önemli ve abartı taşırdı. Hakkında yazı-lan biyografi kitaplarında hayli ilginç bilgiler vardır. Zeki Müren, ülkemizin altmış, yetmiş ve seksenli yıllarının olaylarını görmüş, kimine tanık olmuş, devlet erkanına yakın durmuş biridir. Toplumun yapısını ve ruhunu bilerek sanat çizgisini sürdür-müş, kimi zaman değiştirmiştir. Ama ana ekseni olan sanat müziğinden hiç kopmamıştır. 
 
Eski Bursa ve Bursa'nın güzelliği onunla zihnimizde yer etti. Bursa onun memleketiydi. Hem Osmanlı'nın başkentlerinden hem de cumhuri-yetin en güzel şehirlerinden olan Bursa, Zeki Mür-en'den bahsedince akla gelen bir şehirdi. Bugün Müren yok, Bursa'da kapitalizmin inşaat sektörüne yenik düşmüş bir halde. Bursa'nın o verimli ovalarında çok sayıda inşaat var. 
 
Tabii günümüzde Zeki Müren geri planda kalıyor, müzikler bilgisayar müziği haline gelmiş. Tatsız tuzsuz bir sanat iklimi var Türkiye'de. Yine de yaşayan bir kuşak insan, Zeki Müren ve onun gibi gerçek sanatçıları dinliyor, mutlu oluyor.
 
Zeki Müren halden, ruhtan anlardı.Halden anlamak iyidir.Biz de onu anlıyor ve seviyoruz, dinliyoruz. Ne diyordu Cem Yılmaz, "Zeki Müren'de bizi görecek mi?"
 
Etiketler: ZEKİ, MÜREN'DE, BİZİ, GÖRECEK, Mİ?, ,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 28.11.2020
Bugün
- 15°
Pazar
- 16°
Pazartesi
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 27.11.2020
İmsak
05:50
Sabah
07:21
Öğle
12:19
İkindi
14:46
Akşam
17:08
Yatsı
18:32
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı