301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 10:50
 
YAZ VE TATİL
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

Yaz mevsimi girince çoğu insanın aklına ilk olarak tatil gelir. Oysa bizler gibi şehirlerde yaşamasına rağmen köyleriyle bağlantısını hiçbir zaman koparmayan Anadolu insanı için yaz mevsimi kumsala uzanıp gökyüzünü seyretmek değil bağ bahçede çalışmak, atadan yadigâr kalan bahçelerin imarı, bakılarak üretiminin içinde tutulmaları demektir.

Çoğumuz bahçemizdeki mahsulümüzü toplamak, kurutmak ve geri, yaşadığımız yerlere dönmeden satarak elden çıkarmak zorunda olan insanlarız. Kısacası herkesin tatil ayı bizim için çalışma ayına dönüşür bu mevsimde. Hem de sınırlı zamanda bitmesi gereken bir iştir bu bizim için. Öyle bir iştir ki kapı komşumuzu dahi göremeden geri dönmemize neden olur. Geldin, uğramadan gitmişsin, diyenler hiç de az değildir. Bu durumdan bizler de mutlu olmasak bile şartlarımızın böyle olduğu da dostlarımız tarafından bilinsin isteriz.

Birkaç kilo da verilmeden dönülmez köylerden. İşin esprisi; bu süreç zorunlu spor yapma vakti gibidir.

Bunları söylerken şu tespitimi de yapmalıyım: Ülkemiz 1970 ve 80’li yıllarda tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken son yıllarda köylerden kentlere göç yüzünden bu durum tersine döndü. Köylü topraktan uzaklaşınca üretimde hem gerilemeler başladı hem de kalite düştü. Buna devletin tarımı destekleme adı altında yaptığı ödemeler de eklenince insanlar üretimden daha da uzaklaştı ve nasıl olsa yer parası alıyorum, olduğu kadar olur, demeye başladı. Oysa tarımda doğrudan destekleme yerine üretenin mahsulünün taban fiyatını destekleyip alım garantisi getirilseydi inanıyorum ki hem üretim hem de kalite artardı. Bunun yanında şehirlere göçü önlemek için de tedbirler alınmalıydı. Bu önlemlerin en başında köy çocuklarının eğitime ulaşma sorunu geliyor. Çünkü şehirlere göçün en önemli nedenlerinin başında her ne kadar ekonomik nedenler görünse de bana göre eğitim birinci sırada geliyor. Köylü, çocuğunu okutmak istiyor ve okulun olduğu yere göçmek zorunda kalıyor. Şimdilerde uygulanan “Yatılı Bölge İlköğretim Okulları” lise eğitimi için de “Çok Programlı Lise”  şeklinde düşünülebilirdi. Birileri buna ütopya diyebilir ama ben Anadolu’nun bir çok yerinde bunun uygulanabileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak: Bizim nesil zorunlu olarak köyden uzaklaştı ama hiç olmazsa oralarda kalmış olanların başta eğitim olmak üzere şehrin tüm imkanlarına ulaşmalarını sağlayabilirsek hem şehirlerdeki sorunları azaltmış hem de köylerimizi kalkındırmış oluruz.

 

 
Etiketler: YAZ, VE, TATİL,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı