301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 10:32
 
UMUDUNU YİTİRME
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

     Umut, bazen çiçeğe verilen can suyunda, bazen gecenin karanlığını aydınlatan güneşte, bazen de çatlamış toprağa düşen bir damladadır. O kadar güçlü bir olgudur ki umut; ona sahip olduğunuz sürece bedeninizi güçlü ve sağlıklı hissedersiniz. Yaşama sevincinizin temel gıdası gibidir o.Yaşadığımız her türlü acılara rağmen onu kaybetmemeli ve sabırla ardından gitmeliyiz.

    İnsanlık tarihine kara yıl olarak geçecek olan 2020 milyonlarca seveni birbirinden ayırarak nihayet geride kaldı. Aldığımız önlemlerle kayıplarımızın azalmasına rağmen yine de ölümler devam ediyor. 2021’in ilk günlerinden itibaren aşı konusunda gelinen nokta umudumuzu daha da yeşertti. Bu arada keşke aşıyı bizim bilim insanlarımız bulsaydı demeden de edemiyorum. İnşallah yapılacak aşılamalarla hayatımızdaki normalleşmeler de başlar, özlediğimiz sağlıklı günlerimize döneriz. Çalışanlarımız işlerine, öğrencilerimiz okullarına güle oynaya gitmeye başlarlar. Parklarımızdaki kuş seslerine çocuklarımızın kahkaha sesleri karışır. Sevdiklerimize sıkı sıkı sarılırken ziyaretlerine dahi gidemediğimiz yaşlılarımızın yalnızlıklarına bir nebze de olsa çare oluruz. Yeter ki gevşemeden biraz daha sabırlı ve tedbirli davranalım.

     Toplum olarak rehavete kapılmak gibi kötü bir huyumuz var bizim. Devlet, aldığı önlemleri bir gevşetirse biz beş gevşetiriz. Bahaneler üreterek önce kendimizi sonrada etrafımızdakileri kandırmaya çalışırız.Yasaklı gün ve saatlerde fırına diye evden çıkar tüm caddeyi dolaşır geliriz. Caminin arkamızda kaldığını bile unutup “Nereye gidiyorsun?” diyen görevliye “namaza gidiyorum” bile deriz.Şeytanın aklına gelmeyecek alavere dalavereler gelir aklımıza. Aslında evden çıkmanın yasak olmasıdır bizi rahatsız eden. Üç gün beş gün evden çıkmayan birine:“Bu gün yasak.” dediğinizde içindeki dışarı çıkma isteği kabarır, kendini sokağa atmak ister. “Yasaklar çiğnenmek için vardır.” deyip sanki iyi bir davranışmış gibi göğsünü gere gere konuşan birine kuralları anlatmanın zorluğunu hiç düşündünüz mü?

     Şunu da unutmayalım:“Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz.” diyen yöneticilerin rağbet gördüğü toplumda siz hangi vatandaştan kurallara uymasını bekleyebilirsiniz? Oysa gelişmiş ülkelerdeki “temel kural” kurallara uymaktır. Hangi alanda, ne ile mücadele edersek edelim devletin koyduğu kurallara başta yöneticilerimiz olmak üzere herkesin harfiyen uyması toplumsal bir sorumluluktur.

     2021’e umutla bakmamız için hepimizin yerine getirmesi gereken sorumlulukları var. Sorumluluklarımızı yerine getirirken kimsenin “bana ne” deme lüksü yoktur.Bir kişinin kuralsızlığının domino etkisiyle tüm toplumu hatta insanlığı etkilediğini bu salgın bize gösterdi.

     Daha mutlu ve sağlıklı günlerimiz için umudumuz 2021’de.

 
Etiketler: UMUDUNU, YİTİRME,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2021
Bugün
- 12°
Cumartesi
- 14°
Pazar
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 22.01.2021
İmsak
06:09
Sabah
07:38
Öğle
12:43
İkindi
15:15
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı