301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 10:45
 
TERCİHLER BAŞLARKEN
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

      2020-YKS tercih işlemleri bugün başladı. Adaylar tercihlerini 14 Ağustos saat 23.59’a kadar kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapacaklar.

     Gençlerimizin geleceklerini ilgilendiren önemli bir kararın eşiğinde olduklarını biliyoruz. Verecekleri kararlar geleceklerini şekillendirecek, ömür boyu yaşamlarını etkileyecek. Haliyle yaşadıkları zor bir süreç…

     Bölümle ilgili kararlarını verenlerin tercihlerinde daha çok “hangi üniversite” diye düşünecekleri muhakkak. Gençler için üniversiteyi hangi şehirde okuyacaklarını seçmenin ayrı bir heyecanı olduğunu biliyoruz. Bu gençlerin dört, beş senelerini –ki hayatlarının yaş olarak en güzel yılları- iyi bir üniversite ve sosyal yapısı gelişmiş bir şehirde geçirmeyi istemek hakları diye düşünüyorum. Bu konuda ailelerin çocuklarının tercihlerine saygılı olmaları gerekir. Bu kararlarında gençlere güvensinler. Her şeyin en doğrusunu kendilerinin bildiklerini sanmaktan vaz geçsinler. Gelecekte toplumu yönetmek gibi büyük bir sorumluluğu yükleyeceklerimizin kendilerini yönetemeyeceklerini düşünmek biraz ağır ve bencilce bir düşünce olmuyor mu?

     Henüz bölüm kararını verememiş, birkaç bölüm arasında gidip gelen öğrenciler için sürecin farklı bir zorluğu var. Sevgili gençler, çevrenizdeki uzmanlardan gerekli desteği alın ve size en uygun bölüm konusunda kararınızı verin. Bu kararınızı verirken sınav başarı sıralamanızdan kesinlikle etkilenmeyin. Okumayı düşündüğünüz bölümün sizin karakterinize ve yeteneğinize uygun olması çok önemli. Öncelikle sıralamanıza göre bölüm kararlarınızı değiştirmenizi doğru bulmuyorum. Önce kararınızı netleştirin, sonra üniversite tercihini düşünürsünüz. Hayalinizdeki bir bölümü okumak için hiç düşünmediğiniz bir şehirde okumayı dahi göze almalısınız. Sonuçta hayat boyu yapmayı düşündüğünüz mesleği okuyacaksınız. Bir ömür boyu nefret ettiğiniz bir işi yapmak zorunda kalmaktan daha kolaydır o şehirde dört, beş yıl öğrenim görmek.

     Kararını verdiği bölüm için gerekli sıralamayı tutturamayan arkadaşlar için “mezuna kalmak” daha doğru bir karardır. Yani bir sene daha hazırlanıp kararını verdiğiniz bölümü yakalamak için önünüzde bir şansınız daha var. Görünüşte bir seneniz kayıp gibi görünse de geleceğiniz için bu kaybın bir önemi yoktur. Sevdiklerinizle beraber olmak için neleri feda ettiğinizi bir düşünün. Bunu neden yapıyorsunuz? Onlarla olmak sizlere nasıl keyif veriyorsa sevdiğiniz, istediğiniz mesleği bir ömür boyu yapacak olmak da size aynı keyfi verecektir. Bunun için bir sene daha beklemeye değmez mi! Yanlış karar verip bir istemediğiniz bölümü tercih listenize koymayın. Şayet yerleştirilir ve gitmezseniz bir sonraki yıl gireceğiniz sınavda puan kaybınızın olacağını unutmayın.

     Sevgili gençler, karar sizlerin. Umarım hepiniz istediğiniz bölümleri, gönlünüzdeki üniversitelerde okursunuz. Unutmayın ki önemli olan sizsiniz. Hayatınızı kendi kararlarınızla şekillendireceksiniz.

 

 

 

 
Etiketler: TERCİHLER, BAŞLARKEN,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.09.2020
Bugün
19° - 25°
Cuma
21° - 26°
Cumartesi
20° - 27°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı