301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 10:27
 
Ortadoğu ve Mülteciler
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Suriye,Ürdün, Irak, S.Arabistan ve Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti topraklarında kurulan ülkeler. Bu ülkeler içinde bir tek Türkiye Cumhuriyeti batılı hukuk kuralları ve çağdaş devlet normları üzerinde kurulmuştur.

 

Suriye, Ürdün, S.Arabistan ve Irak ise İngilizlerin çizdiği sınırlar içinde kuruldular. Başlarına Şerif Hüseyin'in oğulları getirildi. Irak, Ürdün, S.Arabistan ve Suriye'de İngiltere ne istediyse o oldu.   İran ise tarihi eski bir devlet geleneğiyle var oldu.

 

Bu ülkelerin çoğunda bulunan Kürt nüfusu için İngiltere uzman ve ajanları aracılığıyla araştırma yaptı. Birinci Dünya Savaşı sonundaki planlamada Kürt politikacılarına yer vermedi. İngiltere'nin o zaman bölgede faaliyet gösteren en ünlü ajanları Lawrence, Gertrude Bell ve Binbaşı Noel'di.

 

Savaş bitti ve ulusal devletler kuruldu. Ama bu ülkelerin çoğunluğu uzun yıllar iç sorunlarını çözmede demokratik kurallara uzak durdular. Çoğulcu, kültürel gelişkinliği olan bir ülkeden ziyade tek kültüre dayalı, demokratik olmayan özellikler gösterdiler. Kısacası bu coğrafyanın her kesimden insanı kendi aidiyet duygusunu, kendine devletin sahip çıkıp çıkmadığını sorgular olmuştur.

 

Sonuçta sorunlar katmerlenmiş, iç sorunlar bölgesel soruna dönüşmüştür.

Habertürk'te sosyolog Alain Touraine'i izlerken geçmişi düşündüm.Touraine'nin önerileri akılcı. Mülteci ve göçmen sorunu bütün ülkelerin ayarını bozuyor.Suriye darmadağın, Türkiye göçmen cenneti, bizim içinse alışık olmadığımız bir durum. Ne yapacağız? Elbette birlikte yaşamayı öğreneceğiz.

 

Başka bir şey de yapabiliriz. Suriye'nin nüfusu azaldı. Ben veya bizler gidip Halep'e yerleşebiliriz. Halep güzeldir. Ayrıca Beşar Esad'a muhalefet edecek değilim. Sessiz, mutlu yaşarım.

 

Bence iyi olur Suriye vatandaşı Karadeniz'de çay ocağında çalışır ben de Halep'te kale kafe de çalışır ve kitap yazarım. Olur mu olur . Bunlar gerçek dışı görülebilir ama en azından durumu hafifletir.

 

Gerçekte ise yapılması gereken bölge ülkelerinin bir araya gelip mülteci ve göç sorununu insan hakları dahilinde  çözmeleridir.

 
Etiketler: Ortadoğu, ve, Mülteciler,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2021
Bugün
- 12°
Cumartesi
- 14°
Pazar
- 16°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 22.01.2021
İmsak
06:09
Sabah
07:38
Öğle
12:43
İkindi
15:15
Akşam
17:38
Yatsı
19:01
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı