301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 10:23
 
ÖĞRETMENLER RAHATA ALIŞTI!
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

Televizyon programlarının müdavimleri her şeyi biliyor. Gündeme dair mutlaka fikirleri var. Hele de devleti yönetenlere yaranmak uğruna ağızlarına ne gelirse, düşünmeden söylüyorlar. Hayatında eline tebeşir ya da kalem alıp tahta başına geçmemiş, her şeyi bildiğini sanan zat ülkenin geçtiği zor süreçte uzaktan da olsa eğitimi sürdürmeye çalışan öğretmenlere hitaben: “Uzaktan eğitim döneminde öğretmenler tembelliğe alıştı.” diyebiliyor. İşin daha da acı yanı eğitimde en güçlü sendika olduklarını söyleyenlerin bu yaralayıcı söze karşı sesleri çıkmıyor.

 

Bazı kesimler için sözedeğil, onu kimin söylediğine göre tepki verme alışkanlığı oluşmaya başladı. Belki de işin en üzücü yanı bu. Burada öğretmenliğin ne olduğunu uzun uzadıya anlatmaya gerek görmüyorum. Sadece şunu belirteyim; öğretmen işe değil okula gider. Onun mesai kavramı yoktur. İşini evine, aile yaşamına taşır. Her akşam ertesi gün ne anlatacağının, nasıl anlatacağının çalışmasını yaparak okur, notlar tutup dokümanlar hazırlar. Sürekli okumak ve kendini geliştirmek zorundadır. Hangi meslekte böyle bir hazırlık aşaması vardır? Çocuğuna en basit bir şeyi dahi anlatıp öğretemeyenler öğretmenliği çok kolay mı sanıyorlar? Öyleyse buyursunlar çocuklarına okuma yazmayı öğretsinler!.. Fizik, kimya, biyoloji öğretsinler!..

 

Öğretmenlerin tembelliğe alıştığını söyleyenlerin bilinçaltındaki düşünceleri de ortaya çıkıyor. Onlara göre öğretmenler zaten tembeldiler, uzaktan eğitim de bunu alışkanlığa dönüştürdü. Sadece çok yazık diyorum! Onlara emek verip yetiştiren öğretmenlerine de haksızlık yaptıklarını unutmamalarını salık veririm. Bu insanların öğretmenlerinin tembel olduğunu, hatta hiçbir öğretmenin tembel olabileceğini düşünmüyorum. Kuşun uçmayıp kervanın geçmediği dağ köylerindebırakın çalışmayı, yürümeyi dahi beceremez onlar.

 

Öğretmenlerimiz ile ilgili böyle düşünceye sahip insanlara söyleyeceğim tek şey Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi: “Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en özverili ve en saygıdeğer kişileridir.”Öğretmenlerine gereken değeri ve önemi vermeyen toplumların geleceği de olmaz.

 

Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevi başında şehit düşen öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.

 
Etiketler: ÖĞRETMENLER, RAHATA, ALIŞTI!,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Çok Bulutlu
Güncelleme: 25.02.2021
Bugün
-
Cuma
- 11°
Cumartesi
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 25.02.2021
İmsak
05:36
Sabah
07:00
Öğle
12:45
İkindi
15:48
Akşam
18:19
Yatsı
19:38
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı