301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 21:40
 
KOŞARAK YAŞAMAK
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

       Ünlü hikâyecimiz Sabahattin Ali söyle diyor: "Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa 'Dünya da neler gördünüz?' dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki..."

       Maalesef hayat koşulları bizi öyle karmaşık bir labirente sokmuş ki içinden çıkıp insanca yaşamak için koşarcasına çalışmak zorundayız. Ne yazık ki bazılarımız bu yaşam koşusunda çevresine bakacak, dünyada nelerin olup bittiğini görüp düşünecek zamanı bulamıyor. Bakabilenlerin de çoğu maalesef göremiyor. Toplumun birincil önceliği, etrafında nelerin yaşandığına kafa yorarak sorunları görüp çözüm üretmek değil kendine uygun bir iş bulmak, evine ekmek götürmek haline gelmiş. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda “İşe uygun adam” sözü ütopya halini almış ve “ne olsa yaparım”a dönüşmüş. Yani yeni sahibimiz hayat olmuş. Takmış bize gözlüklerini yarış atı misali bizi koşturuyor. Bu durumda Sabahattin Ali’ye katılmamak ne mümkün; duramıyoruz ki etrafımızda nelerin olduğunu, nelerin döndüğünü görelim.

       Bizler köylerimizde, zor şartlarda büyüdükse de bugünkü çocuklardan daha mutlu bir çocukluk geçirdiğimiz –bana göre- kesin. Etrafımızda bakıp göreceğimiz çok şey yoktu. Var olanları da görüyorduk zaten. Köylerimizi terk edip şehirlere yerleşmek zorunda kalınca işin rengi değişti, elimizden özgürlüğümüz alınmış gibi olduk. Üzülerek söylüyorum ki biz de baktığı halde göremeyenlere dönüşmeye başladık.

       Şehirlileşince –çok da beceremedik ya- ihtiyaçlarımız da değişti. Karşılanamayan ihtiyaçlar bizleri hep mutsuz etti. Geleceğimiz olan çocuklarımızı bekleyen yarınlar bizi endişelendirmeye başladı. Onlar için elimizden gelenin fazlasını yapmanın mücadelesini verirken dönüp arkamıza bakmaya fırsatımız olmadı. Çevremizde olup bitene duyarsızlaştık. Birçoğumuz “bana neci” oldu. Yaşamımız bir çarkın dişlileri misali kendinden istenilen şekilde dönmeye başladı. O durursa diğerleri de duracaktı. Çark bizi istediği gibi evirip çevirip kendi şartlarına adapte etti. Durdurup dinlendirmeden döndürdü ve birçoğumuza etrafına bakma, görme fırsatı vermedi.

       Bütün bu olumsuzluklara rağmen bizler Sabahattin Ali’nin: “Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki…” sözüne inat etrafımıza bakmaya, görmeye çalıştık. Bunu çocuklarımız için, doğa için, hayvanlar için, kısacası insanlığın geleceği için yaptık. Bize böyle öğretildi çünkü. Bizler ilhamımızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldık. Umutsuzluğu kafamızdan sildik. Sorumluluk bilincini benliğimize kazıdık. İstesek de “bana ne” diyemeyiz. Başkasına dokunan yılanın zehrini biz de damarlarımızda tattık.

Çağdaş öğretmenlerimiz sayesinde “Koşarken de etrafımıza bakma” yetimiz hep gelişti. Her söylenene inanan değil söyleneni sorgulayan bireyler olma yolunda elimizden geleni yapmanın mücadelesini verdik ve vermeye de devam ediyoruz.

       Koşarken görmeyi yaşam tarzımız haline getirelim…

 

 
Etiketler: KOŞARAK, YAŞAMAK,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.09.2020
Bugün
19° - 25°
Cuma
21° - 26°
Cumartesi
20° - 27°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı