301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 11:24
 
KADERİ YALNIZLIK
Birol Çetin Üstündağ
 
 
Keyifli keyifli Necip Mahfuz 'dan okuyorum. Allah'ım bu büyük yazar 160 sayfalık romanında bir Mısırlı aile ekseninde neredeyse bütün Mısır tarihini anlatmış, ne zevk aldım ama kitaptan...
 
Yaşlandıkça öyle çok sayfalı kitapları okumaktan uzak duruyorum. Beni yoruyor, şimdi diyelim Orhan Pamuk bir roman yazıyor 500 sayfa, ne gerek var uzun cümlelere, bak Necip Mahfuz nasıl yazmış...
 
Artık herşey kısa ve öz olsun, ilişkilerde öyle olsun, kim ne istiyorsa kestirmeden söylesin, lafı dolandırmadan söylesin. Öz olmak,sade olmak iyidir.
 
Yahu ölüyoruz be,bu düşmanlık niye,bu mafyöz durumlarda birbirine düşmeye ne gerek var, sevmeyi öğrenin artık, bu sözlerim tüm insanlara...tehditle bir yere varılmaz, edeni ayağa düşürür.
 
Okuyun "Zamanın Hükmü" nü karar verin, neler yazmış neler Necip Mahfuz. İsrail 'i,Müslüman Kardeşler 'i bile yazmış, ki o Müslüman Kardeşler, Mısır 'ı, Suriye'yi az karıştırmadı.Bizi sıraya koysalar da bereket sağ duyuluyuz, toplumun çoğunluğu laik ve demokratik sistemden yana.
 
Hem bizler vicdanen rahatız, bir kere mazlumuz, yetimin hakkını, kul hakkını yememişiz, ihalelerle veya ihalesiz cebe para atmamışız, son yirmi yılın zengini olmamışız, tek hatamız bir araya gelip birlik olup bu olumsuz hayata dur demeyişimiz.
 
Oysa haksızlıkları yapanlar bir azınlık, Kılıçdaroğlu'undan Akşener 'e muhalefetin tutumu doğru, birlikte davranmaları da doğru, bugün ülkemizde sınıfsal veya ulusal açıdan çoğunluk kesim olan bitenleri görüyor.
 
Mısır tarihi nasılsa bizde de öyle, dinsel referansla iktidar ve politika olmaz, insanlar inandığı gibi yaşar ama bunu yasayla dayatıp bütün topluma empoze edip hem eğitim kurumlarında hem de bütün iktidar organlarında uygulayamazsınız.Müslüman Kardeşler'in bu bakışı bütün İslam ülkelerinde sorunlu toplumlar yaratmıştır. Bu ülkelerde demokrasi olmamıştır.
 
Bizde devlet yapısı önemlidir ama bizzat yönetenler bu yapıyı iyi koruyup geliştirmemişlerdir. Bir de bürokrasinin her gelen iktidarın baskısı altında kalmasıyla yapı geri duruma düşmüştür. Bugün gelişmelere baktığımızda devletin ve toplumun ehliyetsiz ellere düşme tehlikesini görmekteyiz. Örneğin Fransa'da devletin bir alanında skandal olur, görevden alınır, ehliyetli birine görev verilir.Bizde ise sadece bir alanda değil pek çok alanda skandal olur ve ipin ucu kaçar. İstifa zor olur,belki hiç olmaz. Kısacası devlet yapısı, bürokrasi ehliyetli,kültürlü ve liyakata dayalı olmalı. Biz sıradan insanlar bu kadar olaya,skandala katlanamıyoruz artık, çünkü öyle bir çocukluk ve gençlik yaşamadık.
 
Mafya dizilerindeki hayat,güzel arabalar, evler, lüks yaşam bizden uzak olsun, hayatımız huzurla dolsun,kimse kimsenin ekmeğiyle oynamasın, kalbini kırmasın, iktidar mücadelesi verenlerden,yüksekten atanlardan uzak duralım, onlar yalnız kalsınlar ve yalnız yaşasınlar...
 
Etiketler: KADERİ, YALNIZLIK,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı