Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
03 Temmuz 2020 - Cuma 08:54 Bu yazı 184 kez okundu
 
HAYATIMIZ SINAV
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

      Çocuklarımızın daha iyi eğitim almaları için yarıştıkları iki sınavı daha geride bıraktık. İyi bir lise için LGS (Liselere Giriş Sınavı), iyi bir üniversite için de TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) sınavları. Öğrencilerimiz, ülkemizin içinde bulunduğu salgın dönemine denk gelen bu sınavlara hazırlanmada hiç hesapta olmayan zorluklar yaşadılar.

      Bilindiği gibi bu sınavların planlaması yıllık yapılır. Onlar da öyle yapmışlardı ama öngörülmeyen nedenler bu planları altüst etti. Haliyle kafaları karıştı. Çok kısa sürede bütün planlarını revize etmek zorunda kaldılar. Bu da performanslarını biraz da olsa olumsuz etkiledi. Bütün bu olumsuzluklara rağmen hepsinin ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarına eminim. Umarım hepsinin hayalleri gerçekleşir.

      Bugün liselere girişle ilgili konuşalım istiyorum. Özellikle her yıl değişen uygulamalar, konunun taraflarının kafasını karıştırmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bazı kavram karmaşasını ortadan kaldırmalı. LGS sınav puanı ile girilebilecek okullar ile yerel yerleştirme ile girilen okulların adının başındaki “Anadolu” ibaresi konusunda bir değişiklik yapmalı. “Anadolu” ibaresi tüm okulların isminin başında var. Oysa eskiden sınavla öğrenci alan okulların adı anadolu lisesiydi. Bundan önceki sistemde de yerleştirmenin tamamı sınav puanı ile yapılmasından dolayı bu isim kaldı. Şimdi ise LGS sınav puanına dayalı esas yerleştirme Proje Okullarına yapılmakta. Yerel yerleştirmelerde de bir miktar bu puanın etkisi olsa bile ana kriterler faklı; diploma notu, devam-devamsızlık ve ikamet adresi gibi… Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin isim konusunda bir çalışma yaptığını duymuştum. Umarım bu soruna bir çözüm bulunur ve toplumun kafasındaki karışıklık giderilir.

      Yerel yerleştirmede ise kriterler azaltılmadıkça bu okulların da zamanla kendi içlerinde “iyi, kötü” okul diye sıralanır hale geleceği aşikârdır. Kriteri sadece adrese indirirseniz hem şehirlerdeki öğrenci servisi sorununun çözümüne katkıda bulunursunuz hem de o okulların kendi aralarında “iyi, kötü” diye ayrışmasını önlersiniz. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan okulları tamamen bunlardan ayırıyorum. Sınav puanı, diploma notu ve ikamet gibi hiçbir kriter bu okullar için geçerli olmamalı. Tek kriterin yetenek olması kuralı uygulanmalıdır

      Meslek liselerinin kendi alanlarıyla ilgili üst eğitim kurumlarına girişte önleri açılırsa, başarılı öğrencilerin bu okulları daha çok tercih etmeleri sağlanır kanısındayım. Bu konuda bir başka yazının konusu olabilecek mesele de meslek liselerindeki kültür derslerinin içerikleri. Kısaca şunu diyebiliriz: Bu okulların müfredatı sınavla öğrenci olan proje okullarının müfredatıyla aynı olmamalı.

      Tek dileğimiz tüm öğrencilerimizin hayallerinin gerçeklemesi, herkesin emeğinin karşılığını almasıdır.

 

 
Etiketler: HAYATIMIZ, SINAV,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 11.08.2020
Bugün
23° - 31°
Çarşamba
23° - 29°
Perşembe
21° - 28°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı