301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
19 Ağustos 2020 - Çarşamba 17:02
 
HANGİMİZ SEVMEDİK?
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Bulancak Meydanı'na park etmiş bir otomobilin arka camında "Hangimiz sevmedik, Çılgınlar Gibi"afişi vardı . Afişi görünce öyle  baka kaldım.Müslüm Gürses insanın kalbine derinden giren biri. Varoşlarda yaşayan yoksul gençler onu uzun yıllar sevdi, hayran oldu ve Müslüm sahnedeyken kendilerinden geçtiler. Sonra Müslüm Gürses orta yaş dönemindeyken şair, romancı ve öykücü Murathan Mungan ,Müslümle tanıştı. Onu yeni şarkılarla ve tarzıyla yeniden yarattı. Ben ve benim gibi okumuş yazmış kesim Müslüm Gürses'i böyle tanıdık. Yorumu ve sesi bizi de etkiledi. Müslüm sadece Urfa değil Türkiye'ydi.

Müslüm ' ün acılı şarkılar söylediği zamanlarda biz Bulancak  Meydanı'nda adalet özgürlük ve kalkın-ma isteyen  sloganlar atıyorduk. Müslüm modern-leşti, bizim sloganlar bitti. Günümüzde ise ne Müslüm ne biz varız bu meydanda . Kültürün düştüğü son yıllarda  artık çoğu geceler aktivitesi fazla gençlerin kavga ve yumruklarına rastlıyoruz. Bu yumruklar ve pataklamaların acayip sesleri çıkıyor. Geçenlerde tanık olduğum cam çerçevenin kırılma sesi de ilginçti. Camların içinde yerlerde bir genç..Bu kuşak yumruklarla birlikte acaba Müslüm' ü dinledi mi hiç? "Hangimiz sevmedik?" diyen Müslüm Gürses, Mevlana' yı sevmiş ve okumuştur. Şiddetin içinde doğan yaşayan Müslüm aslında kalben hümanist biridir. Muhterem Nur ile sürdürdüğü yaşamı bilenler bunu doğrular. 

Gelelim bizim meydana, kültür bitmiş,meydan taşlık, eskiye dair ne varsa birer birer yıkılıyor, derler ki meydan ve çevresi para olursa istimlak edilecek, doğru veya yanlış bilemem, bu meydanda bulunan her yapıyı korumak gerekir, alan açmak isteyen şehir dışına çıksın. 

Doğduğumuz şehri tanıyamıyoruz artık. Adalet ve özgürlük istekleri bitti .Şehir de hızla bozuluyor, anılarımız yok.Şimdi aksiyon başka bizim memlekette. Yolda giderken gördüğümüz yüzlerde huzur ve mutluluk yok. Her an bir karşı tepki görebilirsiniz. İnsanlarımız, gençler bambaşka, ne Müslüm, ne Yaşar Kemal ne de İnönü geliyor akla. 

Şimdi değerlerin aşındığı zamanlar, sevmenin unutulduğu zamanlar, kırıp dökme zamanları şimdi.

Geleceği ise bekleyip göreceğiz

 
Etiketler: HANGİMİZ, SEVMEDİK?, ,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 01.10.2020
Bugün
20° - 22°
Cuma
20° - 24°
Cumartesi
17° - 24°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı