301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Ağustos 2021 - Pazar 13:14
 
HAKİME ABLA
Birol Çetin Üstündağ
 
 
Evin en küçük odası olan oturma odasından seslendi Hatice ana “Hakime yün örgümü getir.” Evin küçük kızı Hakime…örgüyü getir Hakime, çay hazır mı Hakime, yatakları yaptın mı Hakime…Hakime itirazsız annesinin dediklerini yapardı.
Hakime bu evde yaşadığı hayatı normal görür,başka bir hayatın nasıl olduğunu düşünmez,merak da etmezdi. Çocukluğundan bu yana annesiyle birlikteydi. Diğer kız kardeşleri evlenmişler,başka kentlere yerleşmişlerdi.Annesi onlar geldiğinde Hakime’ye söylediği gibi isteklerde bulunmazdı onlardan, Hakime’ye alışmıştı.İkisinin ilişkileri bir tür kader birliğiydi.
Küçük evinin penceresinden dışarı baktığını gördüğüm,orada uzun zamandır duruyormuş hissine kapıldığım Hakime Abla orta yaşlarında kanserden ölmüştü.Yalnız bir hayat sürdürdü,yani hiç evlenmedi. Mahallenin benim gibi uslu çocuklarını sevdi. Bizi görünce gülümserdi. Kendim için uslu çocuk tanımı yaptım ama uslu muydum çok hatırlamıyorum. 
Hakime Abla’nın yeğeni Nedim sınıf arkadaşımdı bana İstanbul’da karşılaştığımızda  “sen her zaman sessizdin,oyunlara gelmezdin. Pencerenin önünde oturur etrafı izlerdin,demişti. O bunları söylerken ben bir an benden değil de başka bir çocuktan bahsediyor duygusuna kapılmıştım. Hakime Abla öldüğünde yeğeni Nedim ondan çok uzak bir yerlerdeydi.
İki katlı bahçeli evleri her zaman sevdim, Hakime Abla'nın evi böyleydi. Ama o kadar küçüktü ki,alt katta küçük bir mutfak,bir oda, üst katta iki oda, onlara her gittiğimde mutfakta bulunan sedirin bir köşesine ilişir oradan taşlıktan oluşmuş bahçeye bakardım. Orada bulunmak mutlu ederdi beni,bunu her defasında hissederdim.
Hakime Abla'ya tek başıma gidemezdim elbet,teyzem onun çocukluk arkadaşıydı,sık sık görüşürlerdi,teyzem Hakimelere gideceği zaman ben de peşine takılırdım,yaramaz bir çocuk olmadığımdan benim varlığım kimseyi rahatsız etmezdi. Annesi de evde olurdu.
Kimi zamanlar,onu hayal meyal hatırlıyorum. Çok uzaktan gelmişti Hakime Abla ve ailesi, Hakime babasını hiç görmedi.O küçükken babası çalıştığı fabrikada iş kazası yüzünden ölüyor. Babanın yerine geçen annesi aynı fabrikada uzun yıllar çalışıyor. Hakime annesini hayatının en büyük desteği olarak gördü.Annesi o fabrikada kızları için çalışırken genç kızlığından anılarını,Karahisar köylerini düşünmekten kendini alamıyordu.Onun için Karahisar’dan Bulancak’a göçmek muhacirlikti ve o çocukluğunu,sarı sıcak ovayı, dağları, Karahisar’ı özlüyordu.Hakime annesinin duygularını az çok anlasa da burada doğduğundan kendini buralı hissediyordu ve öyle yaşadı.
Hakime’nin önce annesi,sonra kendisi birkaç yıl arayla öldüler.Hakime’nin ablaları  mirasçıları oldu ama başka kentlerden gelip annelerinden kalan mirasla ilgilenmediler. Küçük ev yıllarca boş kaldı,viraneye döndü.
Bir gün bu satırları yazan,içi merak dolu çocuk büyümüş haliyle evin önüne geldi.Merakını yenemeyip içeri girdi. Camları,kapıları kırık küçük evin odalarını dolaştı.Yıllardır kimse merak edip evin içine girmemişti. Kıyıda köşede kırılmış sandalyeler,sandık parçaları,tabaklar vardı.Fotoğraflar, resmi yazılar,kimlikler yerlerdeydi.Satırların yazarı yerlerdeki fotoğrafları,kimlikleri,belgeleri özenle topladı,orada bulduğu bir çantanın içine koydu. Çantayla birlikte evden dışarı çıktı.Az ileride Rumlardan kalma arsanın kenarında bulunan belki yüzyıldan kalma taşların üzerinde oturdu. Çantadan fotoğraf ve belgeleri çıkardı. Tek tek baktı.
Bir fotoğrafta Hakime Abla pencereden bakarken görülüyordu. Düşünceliydi,ne güzel bir görüntüsü vardı.Sonra işçi karnelerine, nüfus cüzdanına baktı yazar. Bir de kart vardı. Erzincan Askeri Cezaevi’nden anneye yollanmış bir kart. Yazıyı tanıdı yazar,insan yerlere atılmış evraklar içinde nelerle karşılaşıyor.Hepsini tekrar çantaya koydu. Hakime Abla’yı,annesini düşünerek oturduğu yerden kalktı,yürüdü.
 
Etiketler: HAKİME, ABLA,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı