301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 11:36
 
ERZURUM VALİSİ ve SANAT
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Erzurum valisi Okay Memiş, çiftçilere aşağıdaki sözleri söylemiş ve çok eleştiri almış. Ne var bu sözlerde anlamadım. Gayet güzel bir yorum yapmış, sanat üzerine.  Evet insani bakış açısıyla bakmış, üretim de sanattır, dananın büyütülmesi de... Valinin sözlerine katılıyorum. Üreticilerin ruhunu yüceltmiş, iyi de etmiş. İşte onun sözleri:

“Her zaman sizlerin yanında, emrindeyiz. Bana göre, her zaman söylüyorum; güzel, verimli dana yetiştiren kardeşim, benim gözümde bir sanatçı. Resim yapan ressam kadar, şarkı söyleyen şarkıcı, türkücü kadar benim gözümde eli nasırlı amcam, teyzem değerli. Kaliteli patates yetiştiren çiftçimiz de çünkü üreten sizlersiniz, bu vatandaşı doyuran siz değerli çiftçilersiniz. Biz de her türlü imkânımızla sizlerin yanında olacağız."

Plehanov, Sanat ve Toplumsal Hayat kitabında insan her gününü bir sanat yapıtı halinde yaşayabilir mealinde bir cümle yazmıştı. Üzerinde düşününce neden olmasın diye insanın aklına takılıyor. Sanat bir üretim, sonuçta bir ürün çıkarıyorsun ortaya. Bu film, tablo, bir bina, heykel olabilir. Bu üretim ressamı, yazarı, yönetmeni mutlu eder. Yani sanatçıdır bu insanlar... Tabii yapılan işe göre her zaman mutluluk olmaz, yoruculuğu, dramı da olur sanatın, sanatçının da acıları…

Tarlayı süren çiftçinin, denizdeki yüzücünün, dağlara tırmanan dağcının, daha pek çok örneğin sanatçılıktan uzak bir durum olduğunu kimse söyleyemez.

Bence sayın vali farklı bir gözle bakmış olaya, güzel bir gözle bakmış ve üreten insanın sanatçı olması üzerine yorum yapmış, güzel de yapmış. Bizler toplum olarak bir devlet adamının böyle üretim ve sanat üzerine konuşmalarına pek rastlamadığımızdan dediklerine şaşırmış veya anlamamış olabiliriz ama bazen farkı fark edilen devlet adamları çıkar karşımıza ve güzel bir ders verir. Açıkçası onun hayat üzerine dünyaya bakışını duymak dinlemek isterim.

Güzel sözler söylemiş, güzel sözler duyalım. Buna ihtiyaç var.

 
Etiketler: ERZURUM, VALİSİ, ve, SANAT,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 02.08.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı