301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 13:53
 
DÜNÜN GELİŞMESİ, BUGÜNÜN HUZURSUZLUĞU
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Cumhuriyet; Müzeyyen Senar, Zeki Müren,Münir Nurettin Selçuk gibi bugün bile dinlenen müzisyenleri yarattı. Cumhuriyetin radyolarında sadece sesleriyle milyonlara ulaştılar. Görüntülerini yıllarca gazete ve dergilerde gördük. Sonra televizyonlar yaygınlaştı. Orada görebildik.

 

Bugün dijital bir çağdayız ama cumhuriyet döneminin getirdiği düzeyde bir müzisyen aklıma gelmiyor. 18 yılda yerinde saymışız bence.

 

Cumhuriyet; Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Orhan Kemal, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Sait Faik gibi onları aşan sayıda edebiyatçılar yarattı. Türkçe ilk kez  Arapça ve Farsça çok kullanılmadan onların kitaplarında yer aldı. İnsanlar bu kitapları okuyarak kendi dili ve edebiyatına yakınlaştı.

 

Bu dijital çağda Orhan Pamuk, Vedat Türkali, Ayfer Tunç, Sevgi Soysal, Adalet Ağaoğlu gibi yazarlar günümüz Türkiye'sinde roman ve öyküleriyle okunuyor. Turgut Uyar, Edip Cansever, Enver Gökçe, Gülten Akın şiirleri dilden dile dolaşıyor. 

 

Cumhuriyet, sinemanın insan dünyasındaki önemini kavramış, içinde sansür sistemi uygulasa da sinema sektörünün önemini anlamış ve filmler birbirinin peşi sıra çekilmiştir. Lütfü Akad, Memduh Ün, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Halit Refiğ ve onlarca yönetmen değerli filmler çekmişlerdir. Ayhan Işık, Türkan Şoray, Tarık Akan, Kadir İnanır o dönemin değerli oyuncularıdır.

 

Yılanların Öcü , Susuz Yaz, Yol, Selvi Boylum Al Yazmalım,Sürü gibi çok sayıda film cumhuriyet döneminde yaşanan sorunların işlendiği filmlerdir. Bugün ise klasik haline gelen film,müzik eseri neredeyse yoktur. Çekilen filmler, şarkılar kalıcı olmamaktadır.

 

Son yıllarda islami  kültür  gündeme damgasını vurdu.Ne varki islami kültür kurumlarına sonsuz destek olmasına rağmengerçekten edebi anlamda yazan, kendilerini islami kesimden sayan edebiyatçıları,sinemacıları göremiyoruz. Varlar ama toplumun, insanların ruhuna hitap eden eserler çıkaramıyorlar. Sebebi ise içinde bulundukları düşünce yapısına bağlanıp kalmaları,düşünce yapılarını geliştirmemeleri ve özgür düşünmemeleridir. 

 

Bu yüzden kültür alanında başarısız kalmışlardır. Boğaziçi meselesinde ısrar da bu nedenle. Sen kültürlü olamıyorsan kültürlü olanı kendi seviyene indirmeyi çalışırsın, durum böyledir. Son yıllarda ülkemizdeki kültür ve sanat alanındaki düşüş bu yüzdendir. Evet çok kitap basılır, film çekilir, şarkı bestelenir ama bir düşünün, akılda kalanı çok azdır.

 

Şimdi yetkililer ara ara AB üyeliği üzerine konuşuyorlar, AB'ye üye olma arzularını söylüyorlar. Bana göre oraya üye olmanın yolu  kültürel durumumuzla ilgilidir. Biz Batılı demokratik değerleri bileceğiz ki oraya üye olabilelim.

 

Her açıdan geride olduğumuzu söylemeliyim. Batı kültürü karşıtlığından, batıya karşı laf söylemekten yurttaşlar olarak vazgeçmeliyiz. Her iyi şey  barışla, sevgiyle, dostlukla olur, öncelikle huzursuzluktan kurtulmalıyız, birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz.

 
Etiketler: DÜNÜN, GELİŞMESİ,, BUGÜNÜN, HUZURSUZLUĞU, ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı