301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 15:55
 
DOĞDUĞUMUZ EV
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Doğduğumuz ev kaderimiz mi? Belki de öyledir. Ben dedemin evi olan eski Rum konağında doğmadım. Bugün İstikbal mağazasının olduğu büyük bir bahçenin ortasında bulunan küçük bir evde doğdum.O çevrede Barbaros İlkokulu, Şardağların evi, hükümet binası vardı. Onlarca meyve ağacı evlerin bahçelerinde gökyüzüne yükseliyordu. 

TV'de oynayan "Doğduğun ev kaderindir" filmindeki gibi hepimizin hayatını doğduğumuz ev belirliyor diye düşünüyorum . Sınıfsal durumumuz neyse evimizi, sosyal yaşamımızı o belirler. Yoksulsak eğer evimiz yoksul, zenginsek evimiz zengin evidir. 

Filmde İstanbul'un Balat semtinde yaşayan insanlar anlatılır. Oto kaportacı Mehdi ve ailesi, bakkal Sultan ve kızı Emine, yoksul Zeynep ve gerçek anne babası ve evlatlık verildiği aile ve pek çok karakter anlatılır. Filmde bulunan kişiler arasındaki ilişkiler kimi zaman bize saçma gelebilir. Ama aynı yaşam biçimleri ve saçma gördüğümüz ilişkiler bizim yaşadığımız kentte de vardır. Yalnızca biz bu durumları konuşmaz ve yok sayarız ama filmlerde bu konular açık biçimde işlenir. 

Aslında ekranlarda gördüğümüz filmlerde anlatılanları çoğu insan yaşar veya yaşamaktadır.

Bir de doğduğu ev kaderi olmaktan çıkan ara bir kesim var. Onlar ne olursa olsun bu yoksul ev benim kaderim olamaz deyip sınıf atlamak isteyen insanlardır. Filmde Emine böyle biridir. Zengin adamla birlikte olur ve mahalleyi terk eder, sanırım filmin bir yerinde evlenmek değil de zengin adamın metresi olacaktır. Gerçekte de böyledir. Yoksul veya zengin öyle yetişmiş, öyle kültür almış insanlar fazla zorluk çekmezler, konumlarını yaşarlar. Arada kalan, kaderini değiştirmek isteyenler de tıpkı filmdeki Emine gibi bir hayat sürdürürler. Güya doğdukları  evde oluşan kaderlerine karşı çıkmışlardır. Ama asla yeni bir insana dönüşmemişlerdir. Bir tür sonradan görme olmuşlardır. Evet etrafınıza bakın böylelerin çok fazla olduğunu göreceksiniz. Özellikle son yirmi yılda uygulanan ekonomi politikaları neredeyse böyle bir olguyu beslemiştir. 

Doğduğum ev benim kaderimi belirledi, etrafimdaki pek çok insanın kaderi de böyleydi. Ama bu kaderden kurtulmak isteyen çok sayıda insanın da komik, zavallı ve mutsuz hallerini de gördük. 

Bu filmdeki Mehdi, Zeynep gibi karakterler yani ılımlı ve hümanist karakterler önemli. Bu dünyayı ancak insancıl olanlar ve güzellikler kurtaracak bunu da biliyoruz.

 
Etiketler: DOĞDUĞUMUZ, EV,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 31.10.2020
Bugün
17° - 22°
Pazar
16° - 20°
Pazartesi
15° - 17°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı