301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 14:57
 
DAR AYAKKABI
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

       Bekir Coşkun bir yazısında yaşam sanatını şöyle tarif etmiş:

“Doğrusunu isterseniz yaşam dar ayakkabıyla yürümektir.
Kimi zaman dar bir maaş, kimi zaman sevimsiz bir iş…
Kimi zaman bir mekân dar ayakkabı olur bize, kimi zaman bir çevre, kimi zaman bir sokak, ya da bir şehir…
Kimi zaman dostluklar, arkadaşlıklar, beraberlikler bir dar ayakkabıya dönüşür.
Kimi zaman zamandır dar ayakkabı, geçmek bilmez.
Kimi zaman zenginlik, kimi zaman başınızı koyduğunuz yastık…
Canınız yanar.
Topallaya topallaya gidersiniz.
Sonradan öğrendim yaşamın dar ayakkabıyla yürüme sanatı olduğunu…”

 

       Biz de dar yaşam ayakkabısının içine girmiş, bir yerlerimizi yara etmeden oraya sığmaya çalışıyoruz. Her geçen gün alışmamız gereken ayakkabı bizi daha sıkar oluyor. Bırakmıyor ki biz ona sığalım. Sana hayatı dar edeceğim, dercesine biz alışmaya çalıştıkça o daha darlaşıp mengene gibi bizi sıkmaya, kendini daraltmaya devam ediyor. Yürü yürüyebilirsen!

 

       Yaşamayı nefes alıp vermekten ibaret görüyorsak; evet hepimiz yaşıyoruz. Kimimiz köşkte, kimimiz yalıda, kimimiz dar bir apartman dairesinde, kimimiz bir köy evinde, kimimiz köprü altında, kimimiz de yağmurda damı akan, rüzgâr vurunca naylon pencereleri yırtılan kulübelerde…  Kimimiz aç, kimimiz tok… Ama herkes yaşıyor.

 

       Nedense bu dar ayakkabıyı hep emeğiyle, alın teriyle çalışan işçi, memur ve çiftçiler giymek zorunda kalıyor. Gelir dağılımı terazisinin yukarıda kalan kefesi emek ve alın teriyle çalışan yoksul insanlarla dolu. Ağır gelen kefesinde ise eli kazma tutmamış, ayağı tarlaya basmamış, sabah dolmuşa binip işine gitmemiş, akşam yorgun argın evine dönmemiş bir avuç mutlu azınlıkla dolu.

 

       Alın teriyle yaşam mücadelesi veren yoksul kalabalık doğadan bir şey almak istediğinde karşılığında emek vermesi gerektiğini bilen onur abidesi insanlardır. Onlar hep kendilerine dar gelen ayakkabıyla yürümeye çalışırken birileri en konforlu ayakkabılarıyla koşmaya devam ediyorlar. Hem de hiç emek ve alın teri dökmeden. Onların yatağa aç yatan çocukları olmamış. Onlar hiç yağmurda ıslanmamışlar. Onlar çeyrek ekmeklerini kimseyle bölüşmemişler.

 

       İnsanlık adına hayalimiz, herkesin daracık değil huzurlu bir yaşam sürdüreceği ayakkabıya sahip olması. Gelin adil bölüşelim, el ele, kol kola, kardeşçe her türlü yolu beraber koşalım. Bekir Coşkun’un sonradan öğrendim dediği “Yaşam dar ayakkabıyla yürüme sanatıymış” sözünü toplumsal hafızalarımızdan silelim. Yaşamı herkese bol kılalım…

 

 

 
Etiketler: DAR, AYAKKABI,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Az Bulutlu
Güncelleme: 27.10.2020
Bugün
17° - 23°
Çarşamba
17° - 25°
Perşembe
18° - 24°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı