301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 10:58
 
CİNAYETİ GÖRDÜM
Birol Çetin Üstündağ
 
 

"Bir erkeğin erkekliği, annesinin anneliğine bağlıdır. Erkek eğer, asil bir kadın tarafından büyütülmüşse, her kadına asil davranır."

Sigmund Freud, böyle söylüyor. Bence doğru söylemiş. Çocuk bir evde ne görmüş ve yaşamışsa onu öğrenir, davranışları ona göre olur. Şiddetin, örneğin anne baba kavgasının veya gerilimlerin olduğu bir evde büyüyen çocuğun kişiliği de buna yatkın olur.

Asil bir anne veya uygar bir baba kişiliği, oturup konuşulan, yüksek sesin çıkmadığı bir ortam çocuğu mutlu kılar o da kendi kişiliğini kazanarak büyür.

Sokakta bir sürü ağzı bozuk maço erkekler ve gerilimli, çatışmacı kişilik taşıyan kadınlara rastlıyoruz. Bu insanlar aslında evlerinde küçüklüklerinden itibaren çatışmalı ortamda büyüyorlar.

Yine sokaklarda yani çevremizde kibar erkeklere veya nezaketli kadınlara rastlıyoruz. Onların anne ve babalarını da görünce bu güzel davranış biçiminin onlardan kaynaklandığını anlıyoruz.

Bizim toplumumuzun eğitimi soru çözme üzerinden değil, hayatı anlama, değiştirme, hümanist bir hayat kurma üzerine kurulu olsaydı bugün o şiddet, biat kültürü ve yozlaşma o kadar olmazdı.

Bugün, son 20 yılın iktidarı hayat üzerine öğrenilen tüm değerleri yok saydı. Din ve İslam dedi ama onu da yozlaştırıp hayatı paraya bağladı. Bu nedenle toplumda kamplaşma hızla arttı.

Artık AKP İslamcı bir parti değil otoriter bir parti durumundadır. Görünüşte İslamcılığı olsa da toplumdaki karşılığı istediğini yapan, güç sarhoşu olmuş kitlesi ve kadrolarıdır, böylelikle ipin ucunu kaçırmıştır. Siyasal alanda nezaket bitmiş, gücü ve sesi kuvvetli olan üste çıkmaya başlamıştır.

Kibar ve nezaketli insanlar topluluğundan hayli uzaktayız artık, herkesin birbirini ötekileştirdiği, küçümsediği, bir ortamda yaşıyoruz.

Anneden, babadan ve geçmişten gelen kültürün yeniden ve ne zaman kibar ve nezaketli bir biçimde ortaya çıkacağını bilemiyoruz. Hümanist bir hayata ihtiyacımız var. Ölüm sözcüğünü duymak istemiyoruz. Cinayetleri görmek istemiyoruz. Ve insanlar arası iktidar mücadelelerinden bıktık, usandık diyelim.

 
Etiketler: CİNAYETİ, GÖRDÜM,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 22.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı