301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
20 Mayıs 2021 - Perşembe 10:35
 
BİRLEŞİK BİR TÜRKİYE MÜMKÜNDÜR
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Birleşik bir Türkiye niye mümkün olmasın?

Bütün ömrümüz kemalizmin ritüellerinin hakim olduğu, son 20 yılda ise siyasal islamın hakim olduğu bir ülkede geçti. Herkes kendi tek tipini hayata geçirirken ülke özellikle son 20 yılda kemalizmden gelen tüm kazanımlarını da kaybetti.

Oysa Türkiye birleşik bir ülkedir. Ne kadar sokulmaya çalışılsa da tek tip bir hayat onun gerçekliği olamaz. Bu ülkede farklı halklar, kültürler, dinler vardır. Bunları bir kalıba sokmak sadece toplumun gerilemesine yol açar, nitekim açtı da.

Türkiye sosyal demokrasiye, demokratik sosyalizme yatkın bir ülkedir. Burada sosyal demokrasi derken akla CHP gelmesin, CHP sosyal demokrat bir parti değildir. Evet ülkede var olan çoğulcu bir yapıyı ancak demokratik sosyalist bir anlayış geliştirebilir. Komünist partiler de böyle bir düşünce taşımadıklarından bu tip projelerden uzak dururlar.

Birleşik olma düşüncesini hayata geçirmeye çalışanlar bir kere düşünceye, kültüre, haklara saygı duyarlar, ötekileştirmekten uzak dururlar.Anayasa oluşturma, hukuk,gündelik yaşam için kafa yorarlar.

Sanırım bugün ülkemizde etkin olan siyasal İslamcıların böyle bir çabası yok.Onlar tek tip bir cemaat modeli üzerinde bir hayat yaşamak istiyorlar, toplumu böyle organize ediyorlar.Böyle bir toplum modeli mümkün olmaz, olmuyor da.

Radikal milliyetçilerin de tasavvur ettikleri yalnızca millet veya ırk üzerine dayalı bir toplum modeli de mümkün olmuyor. Denendiğinde acı sonuçları olduğunu hepimiz gördük.

Dediğim gibi bizim ülkemizi veya farklı kültürleri, dilleri, dinleri yaşayan toplumumuzu birleşik olarak ayakta tutabilecek Avrupa tipi demokratik sosyalizmden başka bir yol yoktur.

Bu birleşikliği sağlayınca Avrupa Birliği 'nde yıllardır beklediğimiz üyelik sorunumuz da biter. Çünkü biz de o zaman kültürel anlamda, ekonomik ve siyasal anlamda Avrupalı olmuş oluruz.Zaten ülkemizin yaşam biçiminin çoğunluğu buna uygundur.

Bunlar olmazsa ne olur?İçine kapanmış bir Türkiye siyasal İslam modeliyle veya radikal milliyetçi bir modelle ne Avrupa 'da, ne de bizzat bu ülkenin içinde kendine yer bulabilir.

Çağdaşlarımızdan hayli geride bir hayatımız olur.Oysa birleşik bir Türkiye mümkündür.

Demokratik bir anayasa, liyakat sistemi ve buna dayalı bir bürokrasi, çalışan bir parlamento, başbakanlık, tarafsız bir cumhurbaşkanlığı, halkı tam anlamıyla temsil eden vekiller, özerk üniversiteler, bilime dayalı okullar ve eğitim, tamamen bilime uygun kuralların uygulandığı bir sistemde, çağdaş bir ülke olacağımız açıktır..

O zaman hem birleşik olur hem de bugün konu edilen şaibeli konuların tümünden uzak durmuş oluruz.

Not:Bu arada Akşener 'in anayasa çalışmalarını izlemek önemlidir.

 

 
Etiketler: BİRLEŞİK, BİR, TÜRKİYE, MÜMKÜNDÜR, ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı