301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
01 Ekim 2020 - Perşembe 14:38
 
BAŞLAMAK ÖNEMLİ
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

       Geçtiğimiz hafta okullarına sadece bir gün giden miniklerimiz bu hafta iki gün gittiler. Hepimizin de bildiği gibi okula başlanan ilk günün heyecanı hem öğrenci hem de veli açısından bir başka anlam ifade eder. Anne babaları dalgınlaştırır, hüzünlendirir ve çok özledikleri çocukluklarına da geri götürür. Çok arzu etmemize rağmen bu seneki minikler ve velileri bu heyecanı doya doya yaşayamadılar. Onlar adına sadece pandemiyi, maske ve mesafeyi hatırlatacak buruk bir başlangıç oldu. Bizim için onların sağlıkları söz konusu olduğu zaman diğerleri pek de önem arz etmiyor zaten. Temennimiz diğer öğrencilerimizin de sağlıklı bir ortamda okullarına kavuşmaları.

 

       Uzaktan eğitim yöntemiyle yapılan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini asla dolduramayacağını hepimiz biliyoruz. Konunun uzmanları, başta Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk da her platformda bunu belirtiyor. Yani öğrenci ve öğretmenin göz göze gelmediği bir ortamda eğitim asla düşünülemez. “Zorunlu haller” notunu düşerek bugüne kadar geldik. Toplum olarak iki haftadır miniklerimizle eğitimin okul tarafından tutunmaya çabalıyoruz. İnşallah ilerleyen haftalarda da okullu öğrenci sayımız artarak devam eder. Bu temennimize sağlık şartlarının da daha iyi noktaya gelmesi umudumuzu ekleyelim.

 

       Okul yöneticilerimizin eğitimin sağlıklı şartlarda sürdürülmesi için gerekli hazırlıkları yaptıklarını yakinen biliyorum. Devletimiz gerekli malzemeleri ulaştırdığı takdirde tüm öğretmen ve yöneticiler okullarında hijyenin sürdürülebilir hale gelmesi için azami dikkati sağlarlar. Yeter ki bu malzemeler sağlansın, yöneticilerimiz vatandaştan temizlik malzemesi adı altında para istemek zorunda bırakılmasınlar. Hatta okullarımızın tüm ihtiyaçları “mahalli imkânlara” gerek bırakılmaksızın sistem dâhilinde yasal zorunluluk olarak karşılansın. Birileri tüm ihtiyaçlar zaten karşılanıyor, diyebilir; ama bunun yeterli olup olmadığını Okul Aile Birliklerinde görev alan velilerimiz görüyorlar.

 

       İşin ihtiyaçlar kısmı çözüldükten sonra yavaş yavaş bütün öğrenciler okullarına devam edebilir. Bunu için okullardaki bazı seçmeli derslerden feragat edilerek haftalık ders yükü azaltılabilir. Sınıflar ikiye bölünüp gerekirse üçlü eğitime de geçilebilir. Liselerdeki destekleme kurslarıyla eğitime zaten devam ediliyor. Özellikle sekizinci ve on ikinci sınıf öğrencilerimizin önünde çok önemli bir sınav var. Bu sınavın sağlıklı ve eşit şartlarda uygulanabilmesi için bütün öğrencilerin eşit koşullarda eğitim alması şart. Bunun en güvenilir şartlarda sağlanmasının yeri okullardır. Ekonomik gücü yerinde olan öğrenciler özel dersler almak suretiyle zaten diğer öğrencilerin önünde giriyorlar bu yarışa. Gerek ekonomik gerekse teknolojik açıdan eğitimin imkânlarından eşit oranda yararlanamayan gençleri aynı pistte koşturmanın çok da adil olacağı kanısında değilim. Devletimiz, kamu vicdanında adil yapıldığına güvenin tam olduğu bir yarış organize etmelidir. Cumhuriyetimizin sağladığı fırsat eşitliğinden eğitimde de herkes azami yararlanmalı.

 

 

 

 

 

 
Etiketler: BAŞLAMAK, ÖNEMLİ,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 31.10.2020
Bugün
17° - 22°
Pazar
16° - 20°
Pazartesi
15° - 17°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı