301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 13:56
 
BAŞARI PUANI ADALETSİZLİĞİ
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

Öğrencilerin gelecek umutlarını bağladıkları YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)  müracaatları başladı. Öğrenciler için çok önem arz eden bu sınavda gözlerden kaçan bir konuyu anlatmak istiyorum. Çok önemli olarak gördüğüm konu “Ortaöğretim Başarı Puanı” sorunu.

 

Öncelikle “Ortaöğretim Başarı Puanı”nın ne olduğunu açıklayalım. Öğrenciler tarafından kısaca “okul puanı” olarak adlandırılan bu puan onların lise diploma notları baz alınarak hesaplanan ve yerleştirilmelerine esas puana ilave edilen bir puandır. Esas sorun da burada başlıyor. Çünkü okullarımızdaki derslerin notla değerlendirilmesinde okullar arası bir standart mevcut değil. Kimi okullar,ölçme değerlendirme konusunda işi sıkı tutarken kimi okullar ki buna özel okullar da dahil, ya sınavları basitleştirerek ya da ticari kaygılar nedeniyle yüksek notlarla öğrencilerinin diploma notlarını yükseltip adeta adaletsizliğe çanak tutuyorlar. Hatta bir okulda okutulan aynı dersin öğretmenleri arasında dahi ölçme değerlendirme standardı yok. Ülkemizin her yerinde aynı kalitede eğitim veremediğimizi de göz önüne aldığımızda ortaya çıkan bu adaletsiz tablo vicdanlı herkesi rahatsız ediyor. Şayet diploma notları Milli Eğitim Bakanlığının merkezi olarak yapacağı sınavlarla belirlenseydi bunu anlardım. Maalesef bu da olanaklı görünmüyor. O zaman tek çözüm kalıyor;o da “Ortaöğretim Başarı Puanı” denen garip uygulamanın tamamen kaldırılması.

 

Hiçbir standardı olmayan ortaöğretim başarı puanı uygulaması milyonlarca öğrenciyi mağdur ederken sınava olan güven duygusuna da zarar veriyor. Hangi öğrencinin kaç puan ortalamasıyla liseyi bitirdiğinin hiç önemi olmamalı. Yükseköğretime girişte A lisesi diplomasıyla B lisesi diplomasının ifade ettiği anlam aynı değil mi? Evet, aynı. A lisesi mezunlarıyla B lisesi mezunlarını gidebilecekleri yükseköğretim kurumları farklı mı? Hayır, ikisinin girebilecekleri üniversiteler aynı.O halde okul puanı uygulamasıyla iki okulun mezunlarının arasında biz neden ayrım yapıyoruz? Şunu diyebilirsiniz; birinin eğitim olanakları diğerinden farklı. Çok doğru. O okuldan mezun öğrenci zaten diğerlerine göre başarılı. Bir de adaletsizlik içeren okul puanını eklerseniz mevcut eşitsizliği artırmış olmaz mısınız? Pozitif ayrımcılık yapılacaksa olanakları açısından geri kalmış okulların öğrencilerine yapılmalı. Yani güçlünün yanında değil mazlumun yanında olmalıyız.

 

Yükseköğretime geçişte adaletli bir yarış için herkese bütün şartları aynı olacak şekilde eğitim verilmeli ve eşit sınav yapılmalı. Günümüz şartlarında bunun çok da mümkün olmadığı görünüyor. Öyleyse ya diploma notlarını kaldırın ya da sınavı. Sınavın zorunluluk olduğunu düşündüğümüzde ki bana göre de zorunlu, yarış da sadece o mecrada olmalı.

 
Etiketler: BAŞARI, PUANI, ADALETSİZLİĞİ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Giresun
Yağışlı
Güncelleme: 01.03.2021
Bugün
-
Salı
- 10°
Çarşamba
- 11°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 28.02.2021
İmsak
05:31
Sabah
06:55
Öğle
12:44
İkindi
15:50
Akşam
18:23
Yatsı
19:42
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı