301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 10:35
 
AY'A YOLCULUK
Birol Çetin Üstündağ
 
 
"Ben Ay'a yolculuk yaptım ama Türkiye Ay'a gitmekte geç kaldı."
           Çocukluğum Jules Verne ile geçti. Binlerce çocuk kitap okumazken veya sadece okul kitapları okurken ben şanslı bir çocuk olarak babamın verdiği parayla Kalaman 'ın kitapçı dükkanından Jules Verne 'nin kitaplarını alır okurdum.Jules Verne,harika bir yazardı.
Jules Verne'nin,uzay,okyanuslar,gökyüzünü anlatan,insanın düş gücünü artıran bir sürü romanı vardı. Onları peşpeşe okumuştum.Ay'a Yolculuğu okuduğumda kendimi uzayın derinliklerinde bulmuştum.Sonra Yuri Gagarin Ay'a ulaştı, Amerika 'da ulaştı. Fotoğraflarını gördük,yazılanları okuduk, Ay boştu, bizim için de Ay'ın modası geçti artık.
         Denizler Altında Yirmi Bin Fersah 'ta Naitilus gemisiyle karanlık denizde yol alırdım.Balonla Beş Hafta romanında gökyüzünü dolaşır, aşağıdaki okyanusları, ormanları, köyleri, kasabaları görürdüm. Jules Verne sayesinde hayal dünyasında geziyordum, mutluydum, hayal kurmak güzeldi. Sonraları bu benim kişiliğim haline geldi. Bağımsız ve özgür bir toplumu hayal olarak sevdim, kabul ettim.Kimse bana böyle fikirler söylemedi.Ben kendi kendime böyle fikirlere ulaştım.Farklı kitaplar okudum, filmler seyrettim.Zaten hayalciydim ,eşitlik ve adaleti hayal ettim ve toplumcu biri oldum. Vicdanım buna yol açtı. Balonla Beş Hafta romanındaki gibi dünyaya yukardan, uzaktan bakmayı da öğrendim.
        Dünyada çeşit çeşit insanlar, hayvanlar, dağlar, göller, kentler, köylüler olduğunu gördüm. Bu çeşitliliği korumanın yolunun da insanların birlikte yaşama modelini bilmeleri gerektiğini düşündüm. Dünyanın Ucundaki Fener ile hayallerim daha da gelişti. Bir gün mutlaka insanların mutlu olacağına inanıyordum.
        İşte Jules Verne 'nin Aya Yolculuğu ile çıktığım yolda ben sonuca ulaştım, mutlu oldum. Başkasının ne htiğini bilemem ama bilmişlikten, kariyerizmden uzak bir hayat sürmenin doğru olduğunu iyi öğrendim. Kariyerizm kötü bir şeydir.Bir liderin kariyerist tutumu bile bir ülkeyi altüst edebilir. Mütevazi, saygılı kişiliği olan insanların yaşadığı ve yönetime katıldığı bir ülke mutlu ve iyi olur.
Hayaller olmadan olmaz. Her zaman mantığa dayalı ve gerçekçi olarak yaşayamayız.Yeni bir dünya hayali kurmalıyız.Kişisel olarak gerçeklik duygum zayıftır, hayallerimle yaşarım,düşünürüm sürekli, bu yüzden toplumdan yana yer aldım.Gelecek toplumun hayallerini kurdum, kuruyorum.
        Türkiye'nin yöneticilerinin de hayal kurması gerekli, çok kitap okuyup çok hayal kurarlarsa hem kendilerini geliştirirler hem de topluma faydaları olur, aksi davranırlarsa bir kaos, tartışma hali sürer gider, karanlık bir dünyaya doğru yol alırız.
        Jules Verne'yi okuyun,olumsuz düşüncelerden uzak olun,sizin de hayalleriniz çoğalsın.
 
Etiketler: AY'A, YOLCULUK, ,
Yorumlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı