301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
04 Kasım 2020 - Çarşamba 17:40
 
ATATÜRK'ÜN ÜLKESİ
Birol Çetin Üstündağ
 
 

Onun döneminde dünyada savaş rüzgarları esiyordu. Birinci Dünya Savaşı,İkinci Dünya Savaşı başları, Stalin dönemi, Mussolini, Hitler gibi diktatörlükler dünyasında Atatürk hasbelkader Türkiye Cumhuriyeti'nin en tepesindeydi.

 

Mustafa Kemal parçalanma durumundaki Osmanlı İmparatorluğu'nun neredeyse çoğu bölgelerinde görev yaptı. Ülkenin sosyo politik durumunun gayet iyi farkındaydı. Herkesin ayrılmak ve bağımsız devlet kurmak istediği ve kapitalist sistemin ulus devlet kurma çağında, çok okuyan ve iyi değerlendiren Mustafa Kemal ve tabiiki yakın arkadaşları eski Osmanlı feodal toplumuna alternatif yeni bir ulus devlet modeli mücadelesine giriştiler.Sol olmayan, Enver Paşa modeli de olmayan bir yol izlediler ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu oldular.

 

Temel olarak din ve devlet işlerini ayırarak kurdukları devlet modeli anayasa ve yasalar yoluyla topluma anlatıldı. Padişahın buyruğundan başka bir şey tanımamış halk bu duruma şaşmış kimileri de bildiğimiz kaba muhalefeti yapmıştır.

 

Şimdi bakalım,  ona diktatör diyen dinciler diktatör görmemişler, toplama kamplarını, gaz odalarını, kurşuna dizilmeleri görmemişler. Ayrıca solun yanında, onların  gördükleri zulüm bence incir çekirdeğidir.

 

Bugün İslamcılar niye bu kadar iktidar düşkünü oldular, bunun sebebi bence öyle çok zulüm görmediklerinden, her iktidar döneminde iktidarlara yarandıklarındandır.

 

Şimdi daha rahatlar ve hiç iktidardan vazgeçmeyecek gibi davranıyorlar. En sıradan insanları bile böyle, oysa diktatör dedikleri Atatürk böyle davranmadı, hem de ülke kurucusu olarak, savaşlar ve diktatörlükler ortasında böyle davranmadı.

 

Kendileri ise, belki çoğu farkına bile varmadan otoriterleştiler, gündelik yaşamda kendilerinin tek doğru olduğunu savundular, bunu Tanrı'ya dayandırdılar. Başka türden düşünenlere günahkar yaftası yapıştırdılar.Din ve devlet işlerini ayırmanın neredeyse dinsizlik olduğunu söyleyenler çoğaldı.

 

Bütün olan bitene karşın bu memleket Mustafa Kemal'i anladı sanıyorum. Anladığı için  çağdışı düşünce sahipleri bir türlü tam anlamıyla egemenliğini kuramıyor.Kuramaz.

 

Hiç bir şey kuramayan insanların, herşeyi bozan insanların yapacağı olumlu bir şey yoktur. Bunu görüyoruz.

 
Etiketler: ATATÜRK'ÜN, ÜLKESİ,
Yorumlar
Yazarlar
Türkiye Günlük korona virüs Tablosu
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 16.06.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı