301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 13:52
 
ARKANA BAKMA
Yakup Gülaçtı
yakupgulacti28@gmail.com
 
 

       Başkalarının ne diyeceğine göre yaşantısını değiştirmek zorunda kalanların aslında ne kadar acı çektiklerini hiç düşündünüz mü? Siz kendinizi yaşayamamanın acısını bilir misiniz? Karşınızdakine hayatı zehir etmenin çok keyifli mi olduğunu sanıyorsunuz? Çok yazık size!... Yaşamadıklarınızın acısını onlardan mı çıkarıyorsunuz? Bırakın da insanlar hayatlarını gönüllerince yaşasınlar. Buradaki kastettiğim “hayat” kimseye “ahlak dışılığı” hatırlatmasın. Zaten buraya kadar yazılanlarda birinin aklına ilk olarak o geliyorsa onun da kendini sorgulamasını salık veririm. Kimin ne yediği içtiği, evine ne zaman girip çıktığı, kiminle oturup kalktığı sizi neden ilgilendiriyor? Uzanamadığınız ete murdar (mundar) demekten vazgeçin. Lafa gelince herkesin kendinden sorumlu olduğunu söylersiniz. Unutmayın onun da sorumluluk duyduğu birileri vardır. Hesap vermesi gerekirse muhatabına gerekeni söyler. Bizi de bağlamaz.

 

       Toplumsal yaşamın her alanında cinsiyet farkını önemsemeden bir arada yaşama kültürünü inşa etmeliyiz. Bunun başlangıç noktası eğitimin her kademesinde uygulanacak karma sistemdir. Eğitimde aklın ve bilimin yolundan ayrılmadan toplumsal değerlerine sahip çıkan, karşısındakine sırf insan olduğu için saygı gösteren bireyleri yetiştirmek zorundayız. Eğitimde aklı ve bilimi terk ettiğimiz zaman orasına burasına ne olduğunu kendinin de bilmediği bir şeyler yazdırarak şifa arayanlarla, elinde bıçakla sokaklarda dolaşan namus tacirleri türetiriz.

 

       Bunları neden mi söylüyorum? Son günlerde gerek yazılı gerekse sosyal medyada gündemi meşgul eden kadına şiddet haberleri toplumu rahatsız ediyor da ondan. Ayrıldığı eşini kesip biçeni mi ararsın, sokak ortasında çocuğunun yanında anasını döveni mi? Hızını alamayıp ailesini bile ortadan kaldıranlar var. Kendi çocuğunu öldürebilecek kadar gözü dönmüşler aramızda dolaşabiliyor. Yani ne ararsan var…

 

       Toplum olarak yetiştirilme tarzımızı çocuklarımıza uygulayıp onları da: “Başkaları ne der?” kıskacında sorguluyoruz. Sahip olmalarını istediğimiz değerleri onların sezgilerine fırsat vermeden biz belirliyoruz. Senin yerine ben düşünürüm, en doğrusu benim dediğimdir mantığı onların kendine olan özgüvenlerini de yok ediyor. Onların küçük hatalar yaparak doğruları bulma yolunda bütün kapılarını kapatıyoruz. Oysa çürük elmayı, içi boş fındığı onlar da bizim kadar tanırlar. Bastırılmış düşünceler kayadan fışkıran su gibidir. Çıkacak kovuğu buldu mu önüne geleni sürükler. Suyun yolunu bulmasına imkân vermiyoruz.

 

       Buradan başka anlamlar çıkarmaya çalışmadan düşünelim biraz. Elbette hiçbirimiz onlara zarar gelsin istemeyiz. Onları toplumdan korumaya çalışmaktan daha önemlisi toplumu onlara zararsız hale getirmektir. Kökten çözüm burada yatıyor. Yani eğitimde.

 

       Acı çeken, fedakârlık yapan genelde hanımlardır. Onların da ayakları yere basmalı artık. Kendinden önce başkalarını önemsemekten vazgeçmeliler. Çocuklarına da bu özgüveni vermeliler. Unutmayın siz yoksanız hiçbir şey yok. Dışınızdakini değil içinizdeki kişiyi önemseyin. Yoksa kendiniz olmaktan çıkıp başkası haline gelirsiniz. Bundan sonra kendi hayatınızı değil başkalarının size yakıştırdığı hayatı yaşamaya başlar, öz benliğinizi kaybedersiniz.

 

 

 
Etiketler: ARKANA, BAKMA,
Yorumlar
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 29.10.2020
Bugün
16° - 19°
Cuma
16° - 24°
Cumartesi
15° - 22°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 11.08.2020
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
TFF 1.Lig Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Haber Yazılımı