10 Ocak 2019, 10:11 - 
Milletvekili TIĞLI Elektrik Faturalarını Sordu

Milletvekili TIĞLI Elektrik Faturalarını Sordu

CHP Giresun Milletvekili Necati TIĞLI, “Elektrik Faturalarını ve Açıklanan Tutarsız Vaatleri” Meclis Gündemine Taşıdı.

Milletvekili Tığlı yaptığı açıklamada ; “1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararıyla, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından Elektrik Dağıtım Şirketlerine verilen enerjinin toptan satış tarifesinde yaklaşık yüzde 27 oranında bir indirime gidilmiş ve dağıtım şirketlerine ucuz elektrik verilmeye başlanmıştır.” dedi.
Konuyla ilgili bir araştırma yapan ve konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP’li Tığlı, “Elektrik Tedarik Şirketleri, devletten aldıkları elektriği yapılan düzenleme ile yüzde 27 daha ucuza almaya başlamışken, Perakende Enerji Bedelleri de yüzde 19.2 düşürüldüğü halde iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan Dağıtım Bedeline yüzde 15.7 zam yapılmasını nasıl izah edebilirsiniz?” sorusunu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yöneltti.
CHP’li Tığlı’nın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği sorular şöyle:
• 1 Ocak 2019 itibari ile elektrik tedarik şirketleri, elektriği devletten yüzde 27 daha ucuza almaya başlamışken, Perakende Enerji Bedeli bir önceki döneme göre yüzde 19.2 düşürülürken, iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan Dağıtım Bedeline yüzde 15.7 zam yapılmasını nasıl izah edersiniz?
• Elektrik faturalarında bir önceki aya göre yüzde 10 indirim bekleyen vatandaşın, Avrupa’dan daha düşük dediğiniz dağıtım bedelinin artırılmasıyla faturalara en az yüzde 5 zam olarak yansıması, EPDK ve Enerji Bakanlığı’nın vatandaş ve Dağıtım Şirketleri arasında tercihini net biçimde ortaya koymakta mıdır?
• 8 Ocak 2019 tarihinde TBMM Grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan “düzenli sosyal yardım alan vatandaşlarımızın aylık 150 kWh olan elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz” demişti. Bu açıklamadan sonra EPDK ve Enerji Bakanlığı bu talimatları yerine mi getirecekler yoksa bu 150 kWh’lik kullanımı başka bedeller adı altında vatandaşın omuzlarına yükleyip dağıtım şirketlerinin menfaatine göre mi hareket edecekler?YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
YSK ! E. İMAMOĞLU
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30