09 Aralık 2018, 10:28 - 
Doğu Fırat’ta Veraset Savaşları - Bekir AYDENİZ

Doğu Fırat’ta Veraset Savaşları - Bekir AYDENİZ

Merhaba saygıdeğer Bulancak halkı. Ben Bekir Aydeniz. Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü İngilizce öğretim öğrencisiyim.

Uluslararası ilişkiler, diplomasi, siyaset; sanıldığı üzere kulaktan dolma bilgilerle yapılmayan, her bilim dalında olduğu gibi deney ve gözlemin olduğu Sosyal bir Bilim dalıdır. Orta Doğu’da, Ukrayna’da, Keşmir bölgesinde, Afrika’da yaşanan tüm militarist ve diplomatik olaylar bu sosyal bilim dalından yetişen stratejist, analizci Sosyal bilim insanlarının Üst akıllardan aldığı direktifler sonucu yaptığı hamlelerin sonucudur. Doğu Fırat da buna dahildir. Ülkemiz son iki yılda Güney sınırında çok sıcak çatışmalara girdi. Bu çatışmalar ‘’Fırat Kalkanı harekâtı’’ ve ‘’ Zeytin Dalı harekatı’’ gibi operasyonları doğurdu. Daha iyi anlamak için Tarihi çok iyi bilmemiz lazım sayın Bulancak halkı. Akdeniz’e (sıcak sulara) inmeyi kendine asırlardır vizyon edinen Rusya bu emeline Suriye sayesinde ulaştı. Esad’a yardım etmek için Suriye’nin Batı kıyılarında üsler kuran yani Akdeniz’e artık kıyı üsleri olan Rusya Akdeniz’de de söz sahibi olmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri ise YPG gibi IŞİD gibi kendi yarattığı örgütleri kullanarak tekrardan Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de söz sahibi olmaya başladı. Aslında bakarsak kırk küsür yıl süren ve Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla sonuçlanan Soğuk Savaş dönemi şimdi de devam ediyor. Buna Modern Soğuk Savaş diyebiliriz. Bölgede yine iki büyük süper güç söz sahibi.

Türkiye’nin Güneyinde kurulmak istenen Kürt devletine Türkiye iki büyük operasyonla büyük darbe indirdi. Türkiye Fırat Kalkanı operasyonuyla ‘’Al-Bab’’a , Zeytin Dalı Harekatıyla ‘’Afrin’’e kadar ilerledi ve ‘’Al-Bab’’ bölgesiyle ‘’Afrin’’ bölgesi birleştirildi. Bu operasyonlardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası Rakka, Menbiç, yani Fıratın doğusuna yapılacak olan operasyon söylemlerinden sonra Amerika Birleşik Devletleri Fırat Nehrinin doğusunda kalan ve YPG’nin faaliyet gösterdiği ‘’Ayn İsa’’ bölgesinin Kuzey Batısına bir gözetleme üssü kurdu. Bu bölge stratejik olarak çok büyük öneme sahip çünkü Olası Menbiç, Rakka operasyonlarında bu üs bu iki bölgeye eşit derecede uzak bundan dolayı ABD olaya karışmamak için ve Türkiye’nin fazla ilerlemesini önlemek, uzlaşmak için bir üs kurdu. ABD, bölgede YPG’ye daha çok lojistik destek sağlamaya başladı.

Diyeceğim o ki sayın Bulancak halkı; Türkiye, Güneyden büyük bir kıskaç altında. Bölgeye yapılan iki operasyon da bu kıskacı büyük oranda bozmuştur. Türkiye’nin yeni Kızılelması Doğu Fırat olmalıdır. Bölgede çok sayıda Osmanlı zamanından kalan Türkmenler yaşamaktadır. Kuzey Irak’da yapılan başarılı operasyonları Fırat’ın doğusunda başlatılacak olan temizleme operasyonu izlerse Türkiye’nin Güneyi’nin büyük oranda tehlikeden temizlenmesi işten bile değil.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER yazar HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30