06 Aralık 2018, 10:18 - 
Tığlı’dan Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

Tığlı’dan Dünya Kadın Hakları Günü Mesajı

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı “5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Milletvekili Tığlı mesajında; Ulu önder Atatürk’ün İzmir’de yaptığı bir konuşmada”Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” dediğini hatırlattı.
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Necati Tığlı, “Eğitimde, kültürde, sanatta, sağlıkta, sanayide, siyasette, sokakta yani erkeğin olması gereken her alanda olması gereken kadınlar, değiştirilen şartlar ile birlikte adeta eve hapsedilmekte, hedef gösterilmektedir. Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu 2017 Raporu’na göre Türkiye, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksinde 144 ülke arasında 128’nci sırada. Türkiye’de 2 milyon 600 bin kişi okuma yazma bilmiyor. Bunların 2 milyon 200 bini kadın. Kadın okumazsa, çocuk okumaz, kadın eğitim almazsa, çocuk eğitim almaz. Çağdaş, aydınlık, modern ve gelişmiş bir Türkiye istiyorsak, kadın toplumun her alanında olmalıdır.” dedi. “Türk Kadını, Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden birisini, 5 Aralık 1934 tarihinde elde etmiştir ve bu tarihten beri milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur” diye konuşan Tığlı, “Aynı hakları, Fransa’da ki kadınlar 1944’te İtalya, Japonya ve Hırvatistan’da ki kadınlar 1945’de Yunanistan’da ki kadınlar 1949’da Manoca’da ki kadınlar 1962’de İsviçre’de ki kadınlar 1971’de kazanmışlardır. 2018’de yapılan Genel Seçimlerde 104 kadının Milletvekili seçilmesi, 84 yıl önce bu hakkı kazanmış kadınlarımız için yeterli değildir. Kadın ekonomide, toplum yaşamda, özgürlüklerde, siyasette ne kadar güçlü olursa ve ne kadar katkı sağlarsa Türkiye o kadar zengin ve güçlü olur.” ifadelerini kullandı.
CHP’li Tığlı, “Eylem ve söylemlerle birlikte ötekileştirilen kadın, tecavüze, istismara, şiddete maruz kalmaktadır. Kadının giyiminden, gülüşünden tahrik olmanın meşrulaştırıldığı böyle bir ortamda kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken 2017 yılında bu sayı 409 olmuştur. 2018 yılının on aylık döneminde en az 363 olmuştur. 2003 ile 2017 yılları arasındaki verilere baktığımızda 14 yılda yaşanan artış yaklaşık % 392 olmuştur. Görüldüğü gibi her geçen gün kadın cinayetleri, tecavüz ve şiddet artıyor. Eğer 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin uygulanmış olsaydı bu veriler bu kadar yükselmeyecekti” diye konuştu.
Tığlı açıklamasının devamında şunlara değindi;
“2018 Mayıs ayında öldürülen Şule ÇET ile ilgili soruşturmada zanlıların birkaç defa gözaltına alınıp bırakılması, savcı değişiklikleri davada yaşanan hukuksuzluğu gözler önüne sermiştir. Davaya atanan 3’ncü savcının talimatıyla zanlılar önce gözaltına alınmış sonra da tutuklanmışlardır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Adli Tıp Kurumu’nun bu ölümün nasıl gerçekleştiğine dair çelişkili raporlar hazırlaması ve ölüm nedenini belirleyememesi akıllarda her zaman soru işareti bırakacaktır. Kadınlarımızın 84 yıl önce bugün kazandığı seçme ve seçilme hakkının yıl dönümünde Zübeyde Hanımı, Gördesli Makbule’yi, Halide Edip Adıvar’ı, Erzurumlu Kara Fatma’yı, Şerife Bacı’yı, Sabiha Gökçen’i, Türkan Saylan’ı, Şule Çet’i Rahmetle anıyorum. Direnen Cumartesi Annelerini ve hakları için mücadele eden tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyorum"YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Ferda AKGÜL
AŞK EVİNDE ÖLMEK Mİ.?
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Nuri BEREKET
HİDAYET VE İMAN NASİP İŞİDİR
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Eğitimde Nüfus Kriterleri Kaldırıldı, Bulancak’ın Her Sene Ortaya Atılan Fakülte Açıklamaları Havada Kalıyor!
Y
Osman KIROĞLU
SEÇİM BİTELİ 16.GÜN.!
Y
Aysu BEKÇİ
Diyabetliyim! Beslenmemde nelere dikkat etmeliyim ?
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30