04 Aralık 2018, 10:06 - 
Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu İçin Girişim Olacak mı?

Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu İçin Girişim Olacak mı?

Bulancak’ın Yüksekokul, Fakülte Konusunda Mağduriyeti Devam mı Edecek?

Giresun’un nüfus yönüyle Giresun ve Ordu illerine yakınlığı nedeniyle, yüksekokul öğrencilerinin aradığı sosyal aktiviteleri de Bulancak’ta bulacağı tek ilçe olan, Bulancak bu sahipsizliği hak etmiyor?
Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un ziyareti kapsamında Bulancak ilesine 2016 yılı ayında yaptığı müjde haberi açıklaması yine mayıs 2017 ayında müjde haberi sonrası ve yine Bulancak kamuoyu 2018 yılında önümüzde ki 2019 yılı da yaklaşmasına rağmen Giresun Yüksekokul, fakülte konularında başarısız tek ilçesi Bulancak olmuştur.
Bulancak ilçesi 2018 yılında bir fakülte açılımını beklerken yıl bitti ve 2019 yılına giriyoruz. Ufukta bir fakülte görünmüyor. Okul konusunda da yeni bölümler açılması çalışmalarında, yüksekokulda yeni bölümler açılacaktır müjdesini Bulancaklılar bekliyordu. Giresun'un 7 ilçesinde fakülte konularında öğrencileri var, bu konuda Bulancak’ta başarısızlık var. Prof.Dr. Aygün Attar dönemi rektörlüğünde Bulancak belediye başkanlığınca iller bankasınca kredilendirilerek inşaatta eski Belediye başkanı Kadir Aydın’ın döneminde yapımına başlanan ve yapımı da çok ağır bir düzeyde kaplumbağa yürüyüşü ile devam eden kültür merkezi Pazaryeri binasında Attar ile başkan Aydın arasında fakülte açılımı uygun bulunmuş ve sözü de verilmişti.
Giresun'un en büyük ilçesi olmakla beraber sosyal yönden de ileri düzeyde olan her türlü olanak ve sosyal aktiviteleri sahip olarak Giresun tek ilçesi Bulancak kamuoyunda bir fakülte bulunmaması yadırganıyor. Yeni belediye başkanı Recep yakar döneminde de her sene fakülte açılacak açıklamalarıyla Bulancak 6 senedir beklenti içerisine sokuldu. Böyle giderse bu durum böyle devam edeceğe benziyor. Çünkü inşaatı çok ağır ve kaplumbağa hızıyla gidiyor ve Bulancak oyalanıyor.
İlçede belediyeye ait Güney bölümünde yapılmakta olan kültür merkezi ve pazar yeri inşaatı bölümünde son olarak Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un diş hekimliği fakültesi açılma düşüncesi yönünden iyi bir bakış açısı fakat, hayata geçirme yönünden bugüne değin açıklamasından uzun bir zaman geçmesine rağmen bir ilerleme, bir atılım olmadı ve kesinleşmedi.
2019-2020 eğitim öğretim dönemi için Giresun üniversitesi kesin karar alıp YÖK’e fakülte açılımı ve yüksekokulun bölümlerinin çoğaltılması için karar teknikleri sunulacak mı? Bulancak kamuoyu bu konuda açıklama bekliyor. Bakanlar kurulu'nun OSB açılan bölgelerde endüstriyel sanatlar yüksek okulu açma kararı duruma uygun Bulancak ilçesinin sanayi Öner Hekim’in Pazarsuyu bölgesinde ve OSB’ye de çok yakın alanda GRܒne bağışladığı 44 dönüm arazi de okular bekliyor. İlçe siyasetinin de, milletvekillerinin de konuya ilişkin hiçbir ses ve girişimde yok. Yüksekokul konularında bu durumu Bulancak ilçesi yaşıyor. Giresun’un böyle ilgisizlik ve duyarsızlık yaşayan ilçesi var mı? Yok… bu sorunu yalnız Bulancak yaşıyor. Sahipsizliğine son verilmesini bekliyor.
Ayrıca Yüksekokul konusunda Rektör Coşkun yaptığı bir açıklamada, “Teknik bilimler yüksekokulunu sanayini Öner Hekim’in bağışladığı arazide inşa edilebileceğini belirtmişti. Güzel Sanatlar M.Y.O planladıklarını da ifade etmişti.
Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun açılışından sonra bina yapımında ortaya bazı noksanlıklar meydana çıkmış ve GRÜ2si geçici olarak eğitim gören yüksekokul bölümlerini Giresun’a geri çekmişti. Binayı da teslim almamıştı. Bu olumsuzluklar giderildi mi? GRÜ binayı teslim aldı mı? Bulancak kamuoyu soruyor.
Giresun merkez nüfuslu yaklaşık 50 bin nüfuslu ilçesinde ve bölgede de birçok il merkez nüfuslarından fazla nüfusa sahip olan Bulancak’ta yüksekokul bölümlerinin azlığı, fakülte ve fakülteler bulunmaması ve çok geride kalması Bulancak’ın halkımızın tarafından yadırganıyor. Diğer ilçelerin iktidarın parti başkanları ve belediye başkanlarının yüksekokul, fakülte konularında teşekkür açıklamaları çıkıyor. Bu durumu Bulancak yaşayamadı. Başkan Yakar’ın geçmiş yıllarda MYO binasını onaracağız sözü vardı. Kullanımını sunacağız ve yani bina yapacaklarını Rektör Coşkun’un ilk ilçe ziyaretinde başkan Yakar belirtmişti. Rektör Coşkun’la ilçenin makûs tarihini yeneceğine inandığını belirten konuşması basında yer almıştı. Gazetemiz eski yıllarda eski belediye başkanı Öner Eriş’in Sağlık Meslek Lisesi açılımı için tahsis ettiği bina da ve günümüzde boşaltılan bina da geçici olarak kendi binaları yapıla kadar Endüstriyel sanatlar yüksekokulunun bina da hizmete girmesi yönünde gündeme taşıdığımız öneriye belediye sıcak bakmadı ve binanın satıldığı Bulancak kamuoyunda belirtiliyor. İlçe siyasetçilerini ve milletvekillerini Öner Hekim’in GRܒsine bağışladığı arazide bina yapımı ve 2. Kampüs alanı olarak bina yapımı için girişimlere davet ediyorum.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Eğitimde Nüfus Kriterleri Kaldırıldı, Bulancak’ın Her Sene Ortaya Atılan Fakülte Açıklamaları Havada Kalıyor!
Y
Osman KIROĞLU
RAMAZANLIK FİYAT..!
Y
Aysu BEKÇİ
ÖRNEK RAMAZANDA BESLENME PROGRAMI
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Nuri BEREKET
HİDAYET VE İMAN NASİP İŞİDİR
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30