10 Ekim 2018, 10:08 - 
AYM Af Yasasını Kapsamını Genişletir

AYM Af Yasasını Kapsamını Genişletir

CHP 18. Dönem Giresun Milletvekili Av. Rüştü Kurt; Cumhuriyetin 50’nci yılında çıkartılan afların Anayasa Mahkemesinin (AYM) yerleşik içtihadı kapsamında genişletildiği belirterek “Anayasa Mahkemesinin yerleşik içtihadıdır.

Oysa af olarak nitelendirirsek dahi yasa koyucunun atıfetidir. Bu açıdan bakılmaması gerekir. Kimleri buna layık olduğu yasa koyucunun takdirinde. Yasa koyucu toplumun vicdanına hitap ediyor ama Anayasa Mahkemesi’nin içtihadı bu. Kapsamı ne kadar daraltırlarsa kapsam genişleyecektir.
Av. Kurt sözlerine şöyle devam etti; “ Daha önceki yıllarda şartlı tahliye kanunu çıkarılmıştı. Anayasa yıllarda da şartlı tahliye kanunu çıkarılmıştı. Anayasa Mahkemesi çeşitli maddelerini zaman içinde eşitlik ilkesine aykırı göstererek iptal ettiğini belirten Av. Kurt; Anayasa mahkemesinin bugüne kadar çıkartılan tüm af kanunlarında ya da şartlı tahliye kanunlarında kapsamı genişlettiğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti;
“Örneğin 23 Nisan 1919 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı şartlı tahliye kanunu çıkmıştı. Anayasa Mahkemesi çeşitli maddelerini zaman içinde eşitlik ilkesine aykırı görerek iptal etti. Zaten aynı modele göre hazırlanmış. Orada 10 yıl indirim yapılıyordu. Bu arada 5 yıl indirim yapılmış. 21 Aralık 2000 tarihli kanunu Anayasa Mahkemesi daha sonra bu konunun çeşitli hükümlerini iptal etti. Konuyu Anayasa mahkemesi önüne getirilmişti. Kapsam dışı kalanlar tarafından Anayasa Mahkemesi genellikle şu gerekçeyi kullandı ‘eşitlik ilkesine aykırı olarak kapsam dışı bırakılmıştır.’ Yani bir suçu bu kapsama alınca, şartlı salıvermeden yararlandırınca diğerini niçin yararlandırmıyorsun, gerekçesiyle iptal etmiştir. Bunun adı şartla salıverme olmakla birlikte sonuçları itibarıyla bu affa dönüşüyor. Sonunda cezadan kurtulmuş olarak uygulanıyor. Kanundaki niteleme şartla salıverme olsa bile Anayasa Mahkemesi bunu af olarak nitelemiştir” açıklamalarında bulundu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Eğitimde Nüfus Kriterleri Kaldırıldı, Bulancak’ın Her Sene Ortaya Atılan Fakülte Açıklamaları Havada Kalıyor!
Y
Osman KIROĞLU
RAMAZANLIK FİYAT..!
Y
Aysu BEKÇİ
ÖRNEK RAMAZANDA BESLENME PROGRAMI
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Nuri BEREKET
HİDAYET VE İMAN NASİP İŞİDİR
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30