02 Şubat 2013, 14:34 - 
Başka kulvarlarda gözüm yok.

Başka kulvarlarda gözüm yok.

İki dönemdir Bulancak Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Bulancak Belediye Başkanı Av. Kadir Aydın'la, görev süresini değerlendirdiğimiz çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Başkan Aydın yaklaşık 9 yıldır Bulancak Belediye Başkanı. Artıları ve eksileriyle Bulancak'ta Belediye Başkanlığı nasıl geçti?

Başarıları ve hedeflerinin ne kadarını hayata geçirebildi? Bundan sonra ne gibi hayalleri ve hedefleri var? Yeni dönemde tamam mı devam mı? Sorularına bu röportajda cevap aradık. Merak edilen tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası bu röportajda. Başkan Aydın’ın içten cevaplarıyla sorularımızı cevaplandırdığı bu ropörtajı ilgiyle okuyacaksınız…

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Okur yazar olmayan bir anne babanın çocuğu olarak 1970’in 30 Temmuz’un da Bulancak’ın eski adıyla Tepeören yeni adıyla Yeniköy köyünde doğdum. İlkokula köyde başlayıp Bulancak’ta tamamladım. 4 yıl yine Bulancak’ta Nuri Genç hocamın Kur’an kursuna devam ettim. 1983 yılında Bulancak İmam Hatip Lisesine başladım. Orta okul ve liseyi burada tamamladım. 1991 yılında İstanbul Hukuk Fakültesini kazandım ve 1996 senesinde mezun oldum. Tekrar vazgeçilmezimiz olan Bulancak’a geldik. Avukatlık stajını tamamladık ve 1998 yılında 3 arkadaşımla Avukatlık bürosu kurarak mesleğe başladık. Yine 1998 yılında eşim Tülay hanımla evlendim. Oğuzhan ve İbrahim adında iki oğul babasıyım. 2002 yıında AK Parti ilçe teşkilatında kurucu başkan yardımcısı olarak görev aldım. 2004 yılında aday olarak partimizin ve halkımızın teveccühü ve desteğiyle Belediye Başkanı seçildim. 2009 yılında ikinci kez tekrar seçilerek görevimize devam ediyoruz.

 

Yaklaşık 9 yıldır Bulancak Belediye Başkanlığı görevi yapıyorsunuz. Sizce Belediye Başkanlığı nasıl bir görev.  Beklentileriniz ve karşılaştıklarınız acısından baktığınızda Belediye Başkanlığı nasıl bir iş ya da görevdi?

 

9 yıllık süreç bize ve hayatımıza çok şey kattı. Belediye başkanlığı taktir edersiniz ki zor bir görev. Zaman zaman güçlükleri ve sıkıntılarıyla karşılaşıyoruz. Ama bir şey üretmenin ve hizmet etmenin hazzıyla baktığımızda da son derece keyifli bir görev.

Bu süreç içinde hayata bakış acımız genel itibarıyla, bu şehirde yaşayan bir birey olarak, ne yapıyorsak kendimize yaptığımızı düşünerek yapmaya gayret ediyoruz. Ama belediye başkanlığı yaparken zaman zaman yağmur yağmasını, kar yağmasını, güneş açmasını özlüyoruz. Çünkü tüm bunları yaşarken tedirgin oluyoruz. Bu güzellikleri yaşarken sürekli olumsuz bir durum oluşacak mı? Endişesini yaşıyorsunuz.

Yaşadığımız şehre ve insanlarına bir borcumuz vardı. Bu borcu en iyi şekilde ödemek için buradayız ve bu borcu ödeyebilmek içinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

 

 

Belediye Başkanı olmak hayat planınızda var mıydı? Yani Belediye Başkanı olmadan önce böyle bir hedefiniz ya da hayaliniz var mıydı?

 

Bir gün belediye başkanı olurum diye kendime çizdiğim bir rota yoktu. Ama hayatın içinde üstlendiğimiz görev ve misyonun bizi buraya taşıdığını düşünüyorum. Çocukken sokakta oyun oynarken, okulda etkinlikler yaparken ve sosyal çevreye etkileşim içindeyken hep organize eden ve liderlik eden oluyordum. Asıl olan senin kendini nerde gördüğün değil diğer insanların seni nerde gördüğüdür. İnsanın hedefi olması güzel bir şey ama bu hedef vazgeçilmez bir hedef olmamalı. Bizim hedefimiz Belediye başkanı olmak değildi. Hedefim insanımıza ve şehrime hizmet etmekti. Süreç bizi buraya getirdi.

 

Asıl mesleğiniz olan Avukatlık mesleğinin Belediye Başkanlığına katkı ve faydası oldu mu? Belediye Başkanlığı yapacak insanlarda meslek önemli mi? Belediye Başkanlığı görevi için tahsil ve vasıflar önemli mi?

 

Mutlaka her mesleğin insanın kendi hayatına kattıkları vardır. Avukatlık mesleğinin Belediye Başkanlığına katkıları olmuş mudur? Evet mutlaka olmuştur. Bazen olumsuz tarafları da olmuştur. Hani Avukat olmasaydım daha rahat hareket ederdim. Hukuk adamlığı bazen adım atarken yasal çerçeveleri çok dikkate aldığımız için bizi daraltabiliyor. Ama diğer yandan hizmet noktasında bize müracaat eden insanların taleplerine cevap veremediğimiz durumlarda zaman zaman yasal yolları gösteren de olabiliyoruz. Aslolan insana hizmettir. Bu hizmetin yollarından biri de hukuktur ve biz bunu insanımıza tavsiye ediyoruz.

 

9 yılı değerlendirdiğimizde nasıl bir Belediye Başkanlığı dönemi geçirdiniz? Hedefleriniz ve hayallerinizin ne kadarını hayata geçirebildiniz? Bundan sonra Bulancak için ne gibi hedefleriniz var?

 

Hiçbir zaman popilist bir politika izlemedik. Seçimi kazanalım da sonrasına bakarız mantığıyla hareket etmedik. Hep verdiğimiz sözleri yerine getirmesi gereken bir adam olarak gördük.

Bir şehrin 3 ana problemi var. Bunlar olmazsa olmazlardır. 1 katı atık, 2 su, 3 kanalizasyondur. Bunların dışında çevre düzenlemesi, yolların durumu, aydınlatma, ağaçlandırma gibi unsurlar vardır. Ama 3 unsur en önemlileridir.

Yine ekonomik olarak Bulancak’ın 2 çıkışı olduğunu düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi Üniversite, diğeri Organize Sanayidir. Bunlar şehrimize dışarıdan ekonomi katkı sağlayacak işlerdir. Ve bu 2 hedefin ilçemizde gerçekleşmesi için gayret ettik. Neticede önemli mesafeler aldık…

 

Kendinizi başarılı buluyor musunuz? 10 üzerinden kendinize kaç puan verirsiniz?

 

Hem başarılı hem başarısız buluyorum. İmkanlarımız açısından baktığımızda başarılı, hayallerimiz açısından baktığımızda başarısız buluyorum. İmkanlarımızı en iyi şekilde kullanıp hizmet üretirken, kentin gelişimi ve geleceği  ile ilgili projelerde hayallerimize yetişemiyoruz. Bir siyasetçinin kendisine puan vermesini çok doğru bulmuyorum. Puan işini halkımızın taktirine bırakıyorum.

 

Bulancak Belediyecilik açısından nasıl bir şehir? Yeterli hizmetleri alabiliyor mu?

 

Bulancak Belediyecilik anlamında Türkiye ortalamasındadır. Bizden iyi durumda olanlar da var. Daha kötü durumda olanlar da var. Bizim şehrimiz daha ziyade kendi insanına hizmet eden bir yapıdadır. Bizim şehrimiz Avrupalıya ya da Amerikalıya hizmet etmiyor. Bu ülkelere pazarlayabileceğiz argümanlarımız ve alt yapımız yok. Sadece kendi yağımızda kavruluyoruz.

Devlet hizmetten kim daha fazla faydalanacaksa önce oraya götürüyor. Bizde bunu yapıyoruz. Önceliğimiz nüfustur. Karadeniz Türkiye’nin çivisi ama vitrini değil. Diğer bölgeler gibi Akdeniz, Ege gibi dünyanın geldiği ve gördüğü bir bölge değiliz. Davranış olarak, duruş olarak sağlam bir yapıya sahibiz ama dünyanın çok gözünün önünde değiliz. Onun için devletin önceliği değiliz. Ama diğer bölgelerimiz geliştikçe buralara da bakış açısı değişecektir diye düşünüyorum.

 

Bulancak 60 köyü olan ve yoğun olarak köy nüfusunun da şehir imkanlarından faydalandığı bir ilçe. Bu Belediye olarak sorumluluklarınızı artırıyor mu? Şehrin yanında köylere de hizmet noktasında katkılarınız varmı?

 

Eskiden muhalefette olmanın dezavantajları vardı. Şimdi iktidar da olmanın dezavantajları var. Önceden hükümetler kendilerinden olan belediyelere artılar sunuyorlar ve destekliyorlardı. Şimdi AK Parti iktidarında tüm belediyeler aynı standartlarda görülüyor. Giresun ölçeğinde baktığımızda tüm belediyelerin alacağı rakam bellidir. Bütün kurumların yükü de Belediyelere geliyor. Köye karışamıyoruz diyoruz ama vatandaş çözümü bizden bekliyor. Bizde elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. En azından mücavir alanlarımızda kalan köylere hizmet götürebiliyoruz. Yine yasal talep olduğunda karla mücadele ve kurumların araç taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.

 

Şehrin en önemli sorunları nelerdir? Bunları çözmek için neler yapıyorsunuz veya yapmayı planlıyorsunuz?

 

Bunlardan kısmen yukarda da bahsettik. Bizim atık su konusunda lokal olarak yürüttüğümüz çalışmalar var. Belediye olarak sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ancak yetersiz kalabiliyoruz. Atık sular için daha önce bir kez yapılan ve başarısız olan derin deşarj sistemini kurmak istiyorduk. 2007 yılında da suyla ilgili başlattığımız bir çalışmamız vardı. Şehrin suyunun yayladan gelmesi ile ilgili.

Ancak bu iki projeden de vazgeçtik. Atıksuyu Pazarsuyu bölgesinde kurulacak arıtma tesisi, suyu da mevcut sistemi yenileyecek bir projeyle derin kuyularla çözme yoluna gittik. Bunu da yüzde 91 hibe olan ve ihalesi yapılan ve onay bekleyen yeni bir altyapı projemizle gerçekleştireceğiz.

Tam adı, “Bulancak içme suyu ve kanalizasyon projesi” olan proje hayata geçtiğinde şehrin hem atık su kanalizasyon hem de içme suyu problemleri uzun vadede çözülmüş olacak.

Projenin yaklaşık maliyeti 22 milyon Euro idi. İhale 12 -13 milyon Euro tutuyor. Kalan 9 milyon Euro yu da yine Belediye olarak diğer projelerle değerlendirebileceğiz.

Bu projenin içinde 70 km su isale hattı, mevcutların onarılması, ilave su kuyuları ile depoları, otomasyon sistemi ve Güzelyalı mahallesi kanalizasyon alt yapısı, şehrin tüm atık suyunu taşıyacak 10 km atık su boru hattı var.

 

 

Şehrin en önemli sorunları olan çöp, trafik, otopark, engelsiz bir şehir ve yeşil alanlar v.b. konularda değerlendirmeleriniz ve çözümleriniz nelerdir?

 

Çöp bütün belediyelerin en temel problemidir. Giresun’un çöp problemi bizimde üye olduğumuz Katı atık birliği ile çözülmeye çalışılıyor. Biz bu süreç içinde neler yaptık? Tıbbı atıkları ayrı toplayıp ayrı imha ediyoruz ve bunu doğru yapıyoruz. Geriye kalanları da, bunun doğru bir yöntem olduğunu söylemiyorum ama kiraladığımız alanlara gömerek ve üstünü düzenleyerek çözüyoruz. Başlangıçta tepki gösterenler şimdi bize yer gösteriyorlar. Şu anda katı atık birliği projesi hayata geçene kadar en doğru çözüm bu olarak gözüküyor. Çöp konusunu bir şehrin en teme 3 probleminden biri olarak görüyorum.

Bulancak’ta trafik problemini tam anlamıyla çözmek mümkün değil. Bulancak sahile bir şerit olarak kurulmuş bir şehir. 1952 yılında bırakılan cadde genişliği ile bugünkü cadde genişliği aynı. Eski fotoğraflarda bunları görüyoruz. Biz şehri meydan çevresine yığmaktansa yaymanın planlarını yapıyoruz. Böylece merkezde ki yoğunluğu da dağıtmış olacak ve trafiği de rahatlatmış olacağız. Şehri dengeli büyütmemiz yaymamız gerekiyor. Bunu yaparken merkezi meydanı öldüreceğimizi söylüyorlar. Ama böyle olması mümkün değil. Kamu kurumlarını şehrin uçlarına atarak yoğunluğu azaltmış olacağız.

Otopark konusunda yaptığımız alanlar yeterli değil. Ama meydanın altında ve Ticaret Lisesi alanında yeni yer altı otoparkları ve Pazaryerinin Salı günleri haricinde otopark alanı olarak kullanıma açmayı planlıyoruz. Bunları hayata geçirdiğimizde bunu da çözmüş olacağız.

Engelliler bizim baş tacımızdır. Göreve gediğimizde ilk yaptığımız Bulancak Bedensel engelliler rehabilitasyon merkezini hayata geçirerek onları topuma kazandırdık. Onları üreten, evinden çıkan ve sosyal hayata kavuşan bireyler haline getirmeye çalıştık. Eksiklerimiz vardır. Elimizden geleni yapmak için çaba gösteriyoruz.

Yeşil alanlar konusunda Belediye olarak bizim zamanımıza kadar hiçbir çalışma olmadı. Sadece sahilde 100 dönüme yakın bir yeşil bantı hayata geçirdik. Yine ilçemizde bulunan Cumhuriyet parkını yeniden düzenleyeceğiz. Sahilde deniz tahkimatların üzerini doldurarak yeşil alan ve yürüyüş yollarını düzeniyoruz. Burada da 40 dönüm bir alan var.

 

Bulancak’ın geleceğini yakından ilgilendiren OSB ve Havaalanı projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Organize Sanayi bölgesi bizim 30 yıllık hayalimiz. İnşallah bu süreçte sona geliyoruz. Buranın hayata geçmesinde başta eski TSO başkanımız ve Sanayicimiz Yakup Zere’nin büyük katkıları vardır. İnşallah açılışını beraber yapmak nasip olur. OSB artık hayal değil. İhalesi yapıldı ve kamulaştırılması başladı. 20 trilyon ödeneği geldi ve bunun dağıtımını arsa sahiplerine dağıtacağız. İlçemizi geleceğe taşıyacak lokomotif bir projedir. Yatırım maliyetleri çok düşük olan Bulancak OSB’si yatırımcılarını bekliyor ve şu ana kadar 40 firma başvurdu. Daha fazlası da gelecektir. Avantajları çok fazladır. Bulancak OSB’ye yatırım yapacaklar Türkiye’de uygulanan en fazla teşviği alacaktır. Burada Sanayinin gelişmesi için belimiz kırılana kadar eğiliriz demiştik. Öyle de yapıyoruz..

Havaalanının ilçemize çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Nimetlerinden faydalanacağız. Güzel bir noktadayız. Hayata geçmesinde başta Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 

İki dönem ve 9 yılın ardından gelecekle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Siyasette tamam mı devam mı diyeceksiniz? Sizi önümüz deki dönemde yeniden Belediye Başkanı adayı olarak mı ya da daha farklı bir siyasi alanda aday olarak görecek miyiz?

 

Allahımıza ne kadar şükretsek, milletimize ne kadar minnet duysak azdır. Yokluklar yüzünden üç ay vitrinde izlediği ayakkabıyı seyredip sonra alıp ayağına giyebilen biriyim. Bulancaklılar Kadirşinaslık gösterip beni bu göreve layık gördüler. İki dönemdir elhamdülillah Belediye Başkanlığı yapıyorum. Yakaladığımız hedeflerimiz var, koştuğumuz yakalayamadıklarımız var. Hizmette sınır yoktur.

Siyasette tamam mı devam mı? Biz devam diyoruz. Ama bunu bizim devam dememiz değil halkın demesi önemli. Siyasette istemek önemli değildir. İstenmek önemlidir. Önce partiniz sonra halkınız tarafından istenmeniz önemlidir. Bazen halkımızın istediğini partimiz, partimizin istediğini halkımız istemiyor. İstemekle bir yere gelinseydi. Çokları Milletvekili ya da belediye başkanı olurdu. Aslolan milletimizin istemesidir. Bundan sonrası için başka kulvarlar var mı? Biz önümüzdeki maçlara bakıyoruz.  Bizim başka kulvarlarda gözümüz yoktur… Hedefimiz durmak yok yola devam diyoruz…

 

Son olarak söylemek istedikleriniz ve bir mesajınız var mı?

 

Biz bu röportaja başlarken yarım saat planladık ama bir buçuk saat konuştuk. İşte Belediye Başkanlığında da böyle 1 saatlik oturduğunuz işlerde 3 saati bulabilecek düşüncelere ulaşıyorsunuz. Biz başlangıçta belki bu noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk ama sonuçta milletimizin duası ve desteğiyle, arkadaşlarımızın gayretleriyle devam ediyoruz. Neticede siyaset bir ekip işidir.

Gazetecilik dünyanın en güzel işlerindendir. Ama üzülürüm ki küçük yerlerde, bunu zaman zaman da söylerim gazetecilik işi olmayan adamların işi haline geliyor. Ben GAZETE SAVAŞ’ın asla böyle olmayacağına yürekten inanıyorum. Çünkü basın Türkiye’nin 4. Büyük kuvveti kabul ediliyor. Dolayısıyla önemli bir görevi yerine getiriyor. Bu önemli görevi yapanlarında attıkları adımlar da son derece önemli olması gerekir. Attığınız adım son derece önemlidir. Güzel işlerimizde ve adımlarımızda yanımızda, yanlışlarımızda da karşımızda olmanızı biz de diliyoruz. Niçin? Biz her eleştiriyi eleştiri olarak görmüyoruz. Eleştirileri öneri olarak görüyoruz. Ama kendi inanmadığınıza başkalarının inanmasını bekleyemezsiniz. Önce kendiniz inanmalısınız ki başkaları da inansın. Zafer Bey iyi bir arkadaşımız ve uzun yılar bu sektörün içinde. Osman Bey duruşuyla, tecrübesiyle siyasi kimliği ve geçmişiyle ilçemize mal olmuş bir isimdir. Atalarımız demiş ki: Kem aletle kemalat olmaz. Kötü bir aletle iyi bir eser ortaya çıkmaz. Ama görüyorum ki bu iki iyi insanla kötü bir şeyde ortaya çıkmaz. İnanıyorum ki güzel, doğru, geleceğimizi şekillendirecek, ilçemize ve bize yön verecek. Ufuk açacak adımlar atacağınıza şimdiden inanıyor, yayın hayatınızda başarılar diliyor, halkımı, milletimi sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.

 

 

 

Teşekkür ederiz…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
BUGÜN..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30