30 Eylül 2016, 11:15 - 
Bulancak’a Açılması Gereken Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Engellendi

Bulancak’a Açılması Gereken Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Engellendi

Bulancak’a Açılması Gereken Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Engellendi

Giresun basınında Giresun Ağız ve Diş Sağlığı merkezinin yeni binasında hizmet vermeye başladığı  gazetemiz ve ilimiz basınında yer almış bulunmaktadır. Ağır ve Diş sağlığı merkezinin yeni binasında hizmet vermeye başlamasından Giresunlular olarak memnunluk duyuyoruz, aynı zamanda Sağlık kurumları da bir araya gelerek toplanarak bir sağlık kampüsü ortaya çıkmıştır.
Nüfus kriterine göre Bulancak’a açılmasına karar verilen Bulancak Ağız ve Diş sağlığı merkezi neden iptal edildi?
Sağlık bakanlığı tedavi hizmetleri genel müdürlüğünün Türkiye Geneline uyguna olarak, belediye merkez nüfusu kriterlerine göre aldığı kararlar çerçevesinde bu kritere uygun olan Giresun ilinde karara uygun tek ilçe Bulancak’ın nüfus kriteri uygundu. Bu bağlamda 22.12. 2007 tarihinde bakanlıkça Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerini iyileştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Bulancak’a da Ağız ve Diş sağlığı merkezi kurulması Sağlık bakanlığınca kararlaştırılmıştı.
Sağlık bakanlığının aldığı bu karara istinaden, Giresun valiliğince çalışmalara başlanılmış ve Bulancak Ziraat odası başkanlığına ait binanın 2-3-4 katları için anlaşmaya varılmış ve protokol sözleşme yapılmıştı.
Bilahare çalışmalar durmuş ve sonrasında da kamuoyunda Diş sağlığı merkezinin açılmasının üst düzeyde siyasilerce engellendiği Bulancak’ta söylentileri iddiaları yayılmıştır. Bulancak hizmet alımı yönünde ki hizmetlerde karşılaştığı engellemelerde, sağlık hizmetlerinde bu olayla karşılaşmıştır.
Sonrasında yapılan mahalli seçimlerde o tarihlerde AKP’den istifa eden ilçe başkanı Recep Yakar   milletvekili Nurettin Canikli’yi  bu konuda suçlamıştı.
Sağlık bakanlığının bu kararının engellenmesinden sonra Bulancak halkının ve STK’larının yoğun olarak olaya tepki göstermesi ve konunun basında yer almaları üzerine Bulancak devlet hastanesinde poliklinik   olarak açılması sağlanmıştır. Halbu ki Ağız ve Diş sağlığı merkezi açılması kararı ile birlikte bakanlığın listesinde yer alan il ve ilçelere merkez olarak açılan Sağlık hizmeti, bakanlıkça yeni binalarına kavuşturulmaktadır. Bulancak’ın merkez kararı iptal edilmeseydi, Bulancak’ta bir “Ağız ve Diş sağlığı merkezi” binasına kavuşacaktı.
Giresun’un 47 bin seçmenlik ilçesi Bulancak eğitimde yüksekokul ’da 1 bölümü ve fakültesi yok.Ticaret neslek lisesinin 40 senedir binası yok, Sağlık meslek lisesine bina yapılmamış, Sağlık meslek lisesine bina yapılmamış, hayırsever bağışçının ilkokul olarak yaptırdığı binaya sağlık meslek lisesi taşınmış, ilçede 2 Anadolu lisesi kapattırılmış, Orman işletme kapattırılmış 2015 yılında da Ağaçlandırma şefliği kapattırılmış, Diyaliz merkezi kapatılmış, Hemodiyazliz ünitesine çevrilmiş. Telekom şefliği 2015 yılında kapatılmış, Bulancak iskelesi 175 metre kısaltılmış, 29 metre uzatılmış, kısaltıldığı kadar uzatılmamıştır. Tüm bu yapılan uygulamalar Türkiye’de ve Giresun’da Bulancak’a karşı yapılmıştır. Bulancak 14 senedir sahipsizliğini ve siyasetçilerin ilgisizliğini yaşamaktadır.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Nuri BEREKET
AFGAN DAĞLARINDA VURDULAR BENİ
Y
Osman KIROĞLU
BELEDİYE ADAYLARI TAMAM!
Y
İşsiz Sayısı 6 Milyona Dayandı
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Arnavutluk İsyanının Bastırılmasında Giresun Gönüllü Kahramanlığı
Y
Cahit AYDEMİR
İNTERAKTİF VERGİ DAİRESİ Soru ve Cevapları
Y
Aysu BEKÇİ
ZERDEÇAL SİZE İYİ GELECEK
Y
Ferda AKGÜL
İTİRAZIM VE İSYANIM VAR.! (Mutlu Yıllar)
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30