13 Şubat 2020, 11:00 - 
Enflasyonu Düşürecekler

Enflasyonu Düşürecekler

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, TÜİK’in enflasyon sepetinde yaptığı güncellemenin, enflasyon hesaplamasında yüzde 3.34 oranında etki yaratacağını dile getirdi.

Enflasyon sepetinde yapılan güncelleme, enflasyon oranında da yüzde 3.34 seviyesinde etki yaratacak. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı güncelleme kağıt üzerinde enflasyonu aşağı çekmeye yönelik” dedi. Toprak, mal ve hizmetlerde TÜİK'in yaptığı son güncellemelerin enflasyona nasıl etki edeceğini hesapladı Toprak, “TÜİK enflasyon sepetini güncelledi ve açıklanan yeni ağırlıklar, en çok tüketilen ve fiyat artışları vatandaşı en çok etkileyen grupların enflasyona etkisinin azaltılması yönünde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

GIDANIN AĞIRLIĞI KÜÇÜLDÜ

Enflasyon sepetinde gıda grubunun yüzde 23.29 olan ağırlığının, yüzde 22.77'ye düşürüldüğüne dikkat çeken CHP'li Toprak şunları söyledi: “Bu durum, gıda enflasyonundaki artışın enflasyonu 0.52 puan daha az etkileyeceği anlamına geliyor. Benzin, otoyol, köprü ücretleri gibi ulaştırma grubunun yüzde 16.78 olan ağırlığı, yüzde 15.62'ye çekildi. Böylelikle ulaştırma grubu, enflasyonu 1.16 puan daha az etkileyecek.” Elektrik, konut, doğalgaz ve kira gibi konut grubunun ise yüzde 15.16 olan sepet ağırlığının yüzde 14.34'e çekildiğini belirten Toprak, “Bu da konut enflasyonundaki artışın, 0.82 puan daha az etkileyeceği anlamı taşıyor. Giyim ve ayakkabı grubu enflasyon üzerinde 0.28, ev eşyası grubu ise enflasyon üzerinde 0.56 puan daha az etkili olacak. Kâğıt üzerinde enflasyon aşağı indikçe, halkın enflasyonu ile iktidarın enflasyonu arasındaki makas açılıyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor” değerlendirmesini yaptıYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
ÖĞRENMEK İÇİN ANLATMAK
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30