29 Ocak 2020, 10:59 - 
Giresun Ticaret Borsasından 3 Önemli Proje

Giresun Ticaret Borsasından 3 Önemli Proje

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, “Yeni projelerde geliştirmeye çalışıyoruz, Giresun Ticaret Borsası ve bu meclis olarak bizim 3 ana proje hedefimiz var” dedi.

Bölük, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve dünyada Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsasının kurumları bünyesinde bulunduğunu ifade etti. Projeye önem verdiklerini vurgulayan Bölük, depo ve spot borsalarının sayılarının diğer bölgelerde de artmasını arzu ettiklerini belirtti. Bölük borsa yerleşkesinde enerji ihtiyacının karşılanması için Yaşar İbaş başkanlığı döneminde Doğu Karadeniz’in ilk çatı üstü güneş enerji santralini (GES projesini) yapıp TANAP iş birliğiyle beraber büyük bir kısmı hibe olmak üzere, yaklaşık 4 milyon TL lik bir yatırımın tamamlanarak hizmete girmesini sağladıklarını kaydetti.
Fındık Müzesi Yeni projeler geliştirmeye çalıştıklarını kaydeden Bölük; Giresun Ticaret Borsası ve bu meclis olarak bizim 3 ana proje hedefimiz var. Birincisi bizden önce başlamış ancak bir türlü gerçekleştirilememiş Fındık Müzesi Projemiz. Bu bizim iddiamız, Giresun’a kazandırmamız şart çünkü fındık dendiğinde Giresun akla gelsin istiyoruz. Başkalarının yaptığı projelerle ilgilenmiyoruz biz kendi projemizle ilgileniyoruz. O yüzden de yaklaşık 30 dönümlük bir arazi talebimiz var. Ama Giresun’daki en büyük problem arazi problemi. Belediye Başkanımızla bu konuları görüştük, taleplerimizi ilettik. Umuyoruz ve istiyoruz ki bir an önce bize bir arazi tahsisi yapılır ve biz Fındık Müzesini Giresun’a kazandırırız. Fındık Müzesi nedir; Fındığın bahçede oluşmuş halinden, toplanmasından, harmanından, pazara getirilip satılışından, manavdan alınıp kırılmasından, onun çikolataya dönüşmesine kadar var olan bütün hikâyenin anlatılması, ama sadece hikâyenin anlatılması değil aynı zamanda bunu bir yaşam alanına dönüştürmektir Fındık Müzesi.
Yaşam Alanı Giresun’a girildiğinde fındık şehri olduğunu insanların anlamasının mümkün olmadığını belirten Bölük, “Çünkü fındığa ulaşamazsınız. Dışardan gelen bir yabancı gözüyle baktığımızda fındığa ulaşmak çok kolay değil. Yani bir Çorum’da leblebi almak gibi değil. İstiyoruz ki ana yol üzerinde satış noktaları koyalım ve Giresun’a gelen birisi yolun kenarında durup fındığını alıp, hediyelik paketlerini alıp devam etsin. Fındık derken, fındıkla ilgili işlenmiş her türlü ürünü, çikolatasını, krokanını, ezmesini vs.den bahsediyorum. Bunun içinde yer talebimiz var. Neresi bize yer tahsis ederse aynı şekilde (yaşam alanı) kurmak istiyoruz.
Fındık Pazarı Giresun’da Fındık Pazarı mantığı yok olduğuna dikkat çeken Başkan Bölük açıklamalarına şöyle devam etti; “Fındık alışverişleri bina altlarındaki dükkanlarda yapılıyor ve bu durum hem Giresun trafiğini etkiliyor hem alışverişi yapanlara zorluk oluşturuyor. Yüklemeler zor, boşaltmalar zor. Saklama yerleri sağlıklı değil. Bu iş buradan çıksın ve bir fındık pazarı, fındık çarşısı oluşturalım istiyoruz ve yine bununla ilgili şehirden alan talebimiz var yine belediyemize bunu ilettik. Biz yapacağız. Şehrin bir alanında da olabilir, iki alanında da olabilir, şehrin doğu ve batı yakası gibi. Talebimizi ilettik, batlamanın içerinde olabilir, aksu vadisinde bir yer olabilir. Fındık pazarını kuralım, dükkanları oraya yapalım, şehir içerisindeki fındık işi yapanları oralara nakil edelim ve fındık ticareti oralarda oluşsun. Dışardan gelen insanlar da fındığın alışverişini görmek isterlerse bu pazara gelsinler.”
Bölük, 3 ana proje için yer talepleri olduğunu dile getirdi. “Biz Meclis olarak yapmak istediğimiz 3 ana projemiz var. Ancak bu 3 projenin de dayandığı temel nokta alan ve arazi problemi. Ve bunun bizim çözme şansımız yok. Bunun için Belediyeler ve Milli Emlak’ta müracaatlarımız var. Destek istiyoruz, diyoruz ki alan tahsis edin, siz gerisine karışmayın biz yapalım. Ama alan problemimiz sürüyor, o yüzden de ilerleyemiyoruz. Bizim buraya yani Borsa yerleşkesine katacağımız bir şey kalmadı artık. Burayı her şekilde her haliyle birinci sınıf (A sınıfı) bir borsa haline getirip kullanıma sunduk zaten üyelerimizin ve gelen misafirlerimizin. “
Bir de bugünlerde güncel olan bir şey var onunla ilgili bilgi vereyim. Sayın Milletvekillimiz Cemal ÖZTÜRK bey açıkladı; 10-11 Nisan’da TMO’nun düzenleyeceği ve bizimde destek vereceğimiz bir Fındık Çalıştayını inşallah burada yapmayı başarabileceğiz. Başta Sayın Tarım Bakanımıza, çalıştayı düzenleyen TMO Genel Müdürümüze ve TMO çalışanlarına bu kararı verdikleri için, ve bu karar için çalışmalarını sürdüren Sayın Milletvekilimize şehrimiz adına çok teşekkür ediyorum. Çünkü en azından Fındığın doğduğu yer olan Giresun’da Fındığın Çalıştayının yapılması, bir an önce yapılacaksa da burada yapılması şarttır. Bunu sağladıkları içinde teşekkür ediyorum.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
ÖĞRENMEK İÇİN ANLATMAK
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30