22 Ocak 2020, 11:07 - 
Valilikten Açıklama Gecikmedi

Valilikten Açıklama Gecikmedi

Geçtiğimiz günlerde Kovanlık’ta meydana gelen heyelanda yol 15 gün ulaşıma kapandı. Heyelan sonrası yolda çatlakların da oluştuğu bölgede, köy sakinleri heyelan bölgesinin dibinde bulunan taş ocağının kapatılması için eylem yaptı. Yapılan eylemde heyelanlara taş ocağında yapılan patlamaların neden olduğunu ileri süren köylüler “Bizim uğraşlarımız boşa çıktı. Bizden ilerisi güçlü çıktı. Yalnızlaştırıldık. Devletten torpilliler. Bizi hiçe saydılar. Şu an mevcut yolu kullanıyoruz ama canımızdan endişe ediyoruz. Tedirginiz, yolda çatlaklar var" ifadelerini kullandı.

Konunun üzerine Bulancak İlçesi, Kovanlık Beldesi, Düz Mahalle sınırları içerisinde meydana gelen halkı isyan ettiren heyelanların taşocaklarından kaynaklandığı ile ilgili çıkan haberlere valilikten açıklama gecikmedi. Giresun valiliği tarafından yapılan açıklamada; Konuyla ilgili Valiliğimizce yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde; Kovanlık Beldesi Düz Mahalle 08/03/1993 yılında meydana gelen heyelan nedeniyle 26/12/1993 tarih ve 5204 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla afete maruz bölge ilan edilmiştir. Bulancak-Kovanlık-Aydındere il yolunun 28+000 km'sinde 02.01.2020 tarihinde Müezzinoğlu Maden Ocağı mevkiinde (Düz mahalle altı) meydana gelen heyelan sebebiyle kapanan il yolu aynı gün içerisinde Alibey Köy istikametinden ulaşıma açılmıştır. Heyelanın meydana geldiği günden itibaren 3–4 gün boyunca şevde bulunan taşların döküntüsü doğal olarak devam etmiş, stabilite mevcut oluncaya kadar çalışmalara başlanmamıştır. Stabilite ve hava koşulları müsaade eder etmez, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün imkanları dahilinde Dağcı Ekibi marifetiyle taş ocağı mevkiinde yaklaşık 6 gün çalışma yapılarak askıda bulunan serbest taşların temizliği yapılmış, karayolu araç trafiğine 16.01.2020 tarihinde açılmıştır.
Bahse konu taş ocağı bölgesinde meydana gelen heyelanın ardından emniyet ve güvenlik tedbirlerinin alınmasına müteakip, teknik incelemeler başlatılmıştır. Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik ekiplerince 16.01.2020 tarihinde yerinde yapılan inceleme sonucunda, meydana gelen heyelandan en yakın yerleşim yeri olan Düz Mahallede bulunan konutların inceleme tarihi itibari ile taş ocağında meydana gelen heyelandan etkilenmediği görülmüştür.
Söz konusu haberlerde bölgede meydana gelen heyelanların Müezzinoğlu Maden Ocağında yapılan çalışmalardan kaynaklan-dığından bahsedilmektedir. Bölgede yapılan teknik ve fiziki incelemelerde bahse konu taş ocağı ile vatandaşların şikayetçi olduğu heyelanların doğrudan ilintisinin bulunmadığı, adı geçen firmanın; 19/01/2011 tarihinde Giresun Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü (Mülga)’nden ÇED Etki Değerlendirme Belgesi, 24/01/2013 tarihinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü (Mülga-MİGEM)’den İşletme İzin Belgesi alarak 29/05/2015 tarihinde faaliyete başladığı anlaşılmıştır.
Firma, 11/08/2017 tarihinde de Giresun İl Emniyet Müdürlüğü-’nden patlayıcı madde satın alma ve kullanma izin belgesi alarak taş ocağında ÇED raporunda belirlenen patlayıcı miktarlarına uygun ve kontrollü olarak patlatma işlemleri yapmaya başlamış olup son patlatma faaliyetini 27/12/2019 tarihinde, heyelan tarihinden bir hafta önce gerçekleştirmiştir.
Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda, haberde bahsedilen Düz Mahalle’nin 26/12/1993 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararıyla afet kapsamına alındığı, Müezzin-oğlu Maden Ocağı firmasının ise bölgede fiilen çalışmalarına 29/05/2015 tarihinde başladığı ve firmanın çalışma yaptığı bölgenin afet kapsamında olmadığı anlaşıl-maktadır.Yine heyelandan sonra bölgede, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) teknik elemanlarınca 07/01/2020 tarihinde teknik incelemeler yapılmış olup, hazırlanacak rapor Valiliğimize sunulacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır.” Dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
ÖĞRENMEK İÇİN ANLATMAK
Y
Osman KIROĞLU
SON 30 GÜN.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30