14 Ocak 2020, 12:21 - 
GRÜ Tıp Fakültesi Binasına Kavuşuyor

GRÜ Tıp Fakültesi Binasına Kavuşuyor

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Giresun Gazeteciler Derneği'ni ziyaret etti.

Dernek Başkanı Bekir Bayram ve gazeteciler tarafından karşılanan Rektör Can, burada Baş-kan Bekir Bayram’a çiçek takdim ederek, gazetecileri kutladı. Üniversite ve şehrin genel sorun- ları ile gündeme dair diğer konularda gazetecilerle sohbet etti. Burada yaptığı konuşmada “Toplumun sağlıklı, objektif bir şekilde gerçekleri öğrenme hakkı vardır” diyen Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun basınına bu noktada büyük görevler düştüğünü söyledi. Özgür ve tarafsız basının demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yılmaz Can, Giresun Üniversitesi Rektörü olarak Üniversite ile ilgili yapılacak haberlerde, toplumu doğru bilgilendirmek adına yasal sakıncası olmayan her türlü bilgili ve belgeyi çekinmeden paylaşabileceğini söyledi.
Gündeme dair konuşmalarda da bulunan Prof. Dr. Yılmaz Can, üniversiteyi il merkezinde doğu ve batıda iki yerleşkeye toplamak için çalışma yürüttüklerini belirtti. Can, Tıp Fakültesi Morfoloji binası için bütçeye ek ödenek koydurmak için yaptıkları çalışmanın son aşamaya geldiğini bilgisini verdi. Binanın SEKA’da yapımı süren Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanına yapılması planlanıyor.

“ASILSIZ DEDİKODU”

Buradaki görevini tamamladıktan sonra emekli olacağını ardında hizmetler bırakmak istediğini dile getiren Rektör Can, ilk olarak eski Rektörlük binasının başka kurumlara verileceği iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Burayı çeşitli amaçlar için kullanacaklarını söyleyerek; “Verilmiş, verecekmiş' bunlar asılsız dedikodu. Kurumların talepleri oldu, fakat vazgeçildi. Şimdi binayı en verimli nasıl kullanırız diye araştırma yapıyoruz” dedi.
“EN UYGUN YER BULANCAK OSB”

Rektör Can, üniversitenin Güre Yerleşkesi'ne paralel noktada bulunan FİSKOBİRLİK EFİT için en uygun yerin Bulancak OSB olduğunu savunarak, "Oraya taşınması halinde 64 dönüm arazisini takasla bize devredilmesi için bir talebimiz var. Arazilerimizi takas için önerdik. Fakat yönetim yanaşmıyor. Görüşmeler sürüyor. Eğer gerçekleşirse üniversitemizin sahil yolu kenarından girişimiz olacak. Bu konuda sizden ve herkesten destek bekliyoruz" diye konuştu.
“40 MİLYON ÜZERİNDEN ANLAŞMAYA VARDIK”

Tıp Fakültesi konusunda yaşanan gelişmeleri basın mensuplarıyla paylaşan Can, üniversiteyi iki yerleşkede toplamak istediklerini söyledi. Rektör Can, Batıda TOKİ'ye ait SEKA arazisine kurulan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Haziran ayında taşınacaklarını ve Sağlık Bakanlığı ile yapacakları anlaşma ile burayı ortak kullanacaklarını söyledi. 9 milyon 200 bin lira ödenekleri olduğunu ve bunun 3.5 milyonunu makine-teçhizat, 3 milyonunu alt yap için kullanacaklarının bilgisini veren Prof. Dr. Yılmaz Can, “TOKİ'yle arazilerimizin takas görüşmeleri sürüyor. Yol kat ettik. SEKA'daki 25 dönüm araziyi 32 dönüme çıkarıp Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü burada toplamak istiyoruz. Piraziz Sağlık Bilimleri Fakültesi de merkezde olmalı. Cumhurbaşkanı Danışmanı Yalçın Topçu'yla görüşmelerimiz tamamlandı. 40 milyon artı KDV ödenek üzerinden anlaşmaya vardık. Bununla Tıp Fakültesi Morfoloji Binasını TOKİ arazisine, hastanenin yanına yapacağız” diye konuştu.
Ayrıca Diş Hekimliği Fakültesi'nin Bulancak'tan merkeze kendi binasına taşınması halinde merkezdeki Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu'nun ilçeye taşınacağını ve Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Endüstriyel Sanatlar Meslek Yüksekokulu ile bir yerleşke oluşturacaklarını söyledi.
Gazeteciler Günü dolayısıyla derneği ziyaret eden Giresun Milletvekili Av. Kadir Aydın, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı’yla da kısa bir görüşme yapan Rektör Can, bu ziyarette; İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Cem Feridunoğlu eşlik etti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30