09 Ekim 2019, 10:07 - 
ZERE; Yol, Bilgi ve Tecrübeden Geçer

ZERE; Yol, Bilgi ve Tecrübeden Geçer

Sanayici İş Adamı ve Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı, halen rahatsızlığı nedeniyle aktif iş adamlığından çekilen Yakup ZERE: Bulancak Organize Sanayisi için 9 Şubat 2005 tarihinde yazarımız Tiryaki’ye şu yazılı açıklamasını yaptı.

Bütün gençlerin bu sözlerime dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. Burada sayacak olursam birçok görevlerim var. Bunların başlarında olan Küçük sanayi sitesini işi bilenlere devrettim. Ticaret ve Sanayi odasını da bilene devrediyorum. Sanayici Yakup ZERE’nin tavsiyesine uyarsanız zararımız olmaz. Muhakkak muvaffak olursunuz. Nerede görev alırsanız alın, yol, bilgi ve tecrübeden geçer. Sanayici Yakup ZERE olarak, Bulancak ve Bölgemiz için mücadele verdim. Giresun adına sanayinin gelişmesi için toplantılara katıldım. 1976 yılında ZD ile Bakanlar Kurulu Kararı ile organize Sanayi Bölgeleri kararı çıkmıştır. Bulancak organize sanayi bölgesine parlamenter Hayrettin ERKMEN in talimatları üzerine 3 Milyar para tahsis edilmiştir. Tapu, Kadastro geçmediği için yeri istimlak edemedik. O zaman ki Valimiz rahmetli Fahrettin ALTIN Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden heyet istedi. Tam kadastro bitmek üzere iken 1980 ihtilali oldu. Bütün yatırımlar durduruldu. 1986 yılında tekrar gündeme geldi. Valilerimizin çalışması esnasında organize sanayi bölgesine dünya kalkınma bankası kanalıyla 6 milyar 800 milyon dolar çıkarıldı. Bu para arazinin istimlaki ve alt yapısını tamamlıyordu. Bu işler devam ederken, karşımıza Giresun’daki vakıf arazisini gündeme getirdiler.
Bulancak Organize Sanayi Bölgesi Ordu ve Giresun’u kapsayacaktı. O dönemin sanayi Bakanı olan Şükrü YÜRÜR başka ile gitmeme-si için parayı Ordu Sanayi Bölgesine aktarttı. Halen Bulancak organize sanayi bölgesinin açılması için çalışmalarına devam ediyorum. Bulancak hastanesi için başladığından bitimine kadar mücadele eden katkıda bulunan bir insanım. Yine hastanenin yapımın-da Milletvekilimiz Yavuz KÖYMEN inde çok katkısı oldu. Bulancak sanayi sitesinin başlangıcı 1948’dir. Bulancak Belediye Gara-jında başladı ve başladığı yerde kaldı.
1980 ihtilalinde dönemin Kaymakamı Arif AKBULUT Sanayici olduğum için “Bulancak Sanayi Sitesi Kurulmasında Öncülük Yapacaksın” diyerek beni teşvik etti ve bitirmemiz 10 yılı aldı. Esnafımıza “ Malbora sigarası içmeyin sizi dükkân sahibi yapacağım” diyerek teşvik ettim. Bulancak Sanayi Sitesini kredi kullanmadan kendi imkanlarımız ile bitirdik. Bayındırlık fiyatı ile 142 milyar olan sanayi sitesinin 118 milyara bitirdik. Sanayi sitesi içinde çıraklık okulunu ( Meslek eğitim merkezi) başlattık ve bitirdik. Türkiye’de çıraklık okulları içerisinde 5. Sırayı almaktadır nokta. Şu an için 131 bölüme vergi vermektedir. Bu okul bölgede Artvin ve Samsun arasında en kısa zamanda çıraklık bölge okulu ünvanını alacaktır.
Bulancak’a Yüksekokul yaptırma derneğinde aktif olarak bulundum. Bulancak Ticaret ve Sanayi odası olarak 5 yıl art arda sanayi ve ticaret sergileri açara, sanayici ve sanatkârlarımızın ürettiklerini sergilemelerini sağladık. Bulancak Ticaret ve Sanayi odasına bir bina kazandırmak için çalışma başlat-tık. Binamız bitmek üzere ve en kısa zamanda açılışı yapılacaktır. Bulancak stadının yerinin alınmasında Sn. milletvekili ZAİMOĞLU’nun desteğini aldık.
Bulancak esnafına sanat öğrettik ve sanat sahibi yaptık.
Bulancak Belediye Meclisinde ve Karadeniz Belediye birliklerinde görev yaptım. Giresun Sanayi ve Ticaret Odası Meclisinde ve Yönetiminde ve Ankara da delegelik yaptım.
Şu an için Ankara makine birliğinde görevliyim. Koç grubunda 1966 yılından beri 35 sene servis oto yedek parça bayilik ve sigorta acenteliğim devam etmektedir. 09 Şubat 2005 Çarşamba”YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30