08 Ekim 2019, 11:11 - 
Milletvekili Tığlı’dan Soru Önergeleri

Milletvekili Tığlı’dan Soru Önergeleri

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tığlı, Espiye ilçesi Kızılkaya mevkiinde ETİ Bakır A.Ş. tarafından Açık Ocak Madenciliği yöntemi ile işletilmesi planlanan ve “ÇED Gerekli Değildir” raporu verilen sahada 3 yıl boyunca patlatma yöntemi ile Bakır Cevheri aranacağını ifade ederek, çıkartılan madenin ise aynı bölge de işleneceğini ve elde edilen konsantre maden partiküllerinin 300 km uzaklıktaki Samsun’da bulunan ETİ Bakır A.Ş.’nin İşletmesine nakledileceğini vurguladı. CHP’li Tığlı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a şu soruları sordu.
1. ETİ Maden A.Ş. ve Cengiz Holding, gerçekleştirmeyi planladıkları bu faaliyetin çevre sorunlarına nasıl etki edeceği ile ilgili her hangi bir ÇED Raporu hazırladılar mı?
2. İktidar tarafından çevre kanununda yapılan “Petrol, jeotermal kaynak ve maden arama faaliyetleri için “ÇED Gerekli Değildir” değişikliğinin Anayasanın 2’nci; 11’nci, 17’nci; 56’ncı ve 90’ncı (milletlerarası sözleşmeler) maddelerine aykırı olduğu bilindiği halde neden bu madene çalışma ruhsatı verilmiştir?
3. Daha önce yaptığı tüm işlerde toplum önceliğini ve kamu yararını görmezden gelen ve milyonluk vergi borçları silinen Cengiz Holding; bu madeni işletmek için hangi taahhütlerde bulunmuştur? Cengiz Holding’in Giresun ilinde ve Karadeniz genelinde maden aramak için aldığı kaç ruhsatı bulunmaktadır?
4. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 4 Mart 2016 tarihinde Doğu Karadeniz’de Artvin, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon’da maden aranacağını söylemesinden sonra Giresun ilinde hangi firmalara, hangi bölgelerde kaç adet maden arama ruhsatı verilmiştir? 2016 yılından önce bu sayı kaçtı? 5. Açık ocak madenciliğinin zararları bilindiği halde bu madencilik faaliyetinin “Üstün Kamu Yararı” adı ile yapılmasını nasıl yorumluyorsunuz? Burada ki üstün kamu yararı nedir? Üstün Kamu Yararı statüsünde olmasının Cengiz Holding firması ile bir alakası var mıdır?
6. Doğal güzelliği, barındırdığı endemik bitkiler ve yaban hayatı ile Soğukpınar Kızılkaya Maden Dağlarının “Doğal Tabiat Parkı” ilan edilmesi beklenirken, madenciliğe açılması doğa katliamı değildir de nedir? Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bu bölgeyi neden Doğal Tabiat Parkı ilan etmiyor?
7. Maden arama esnasında yapılacak patlatmalar yöre halkına haber veriliyor mu? Patlatmalar sırasında nasıl bir güvenlik önlemi alınacaktır? Bu madencilik faaliyetinin burada yapılması için yöre halkı ile bilgilendirme toplantıları neden yapılmamıştır? Orada doğan, büyüyen ve yıllardır oralarda yaşayan halkın endişeleri ve istekleri neden görmezden gelinmektedir?
8. 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce görev yapan Soğukpınar Belde Belediye Başkanı, bu madenle ilgili geçen her süreçte bilgilendirildiği halde neden şimdiki belediye başkanı bilgilendirilmiyor? Devletin belediyelere verdiği bilgiler belediye başkanının hangi siyasi partiden olduğu ile mi alakalıdır? İktidar partisini temsil etmeyen belediye başkanlarına yaşanan süreçle ilgili bilgi verilmiyor mu?
9. Cengiz Holding firmasının, Kızılkaya madeninde yapacağı maden çalışmalarının su kaynaklarımıza ve tarım alanlarımıza vereceği zararlar tespit edilmiş midir? Devlet Su İşleri ruhsat verilmeden önce bölgeden su analizleri almış ve raporunu sizlere sunmuş mudur?
10.Patlama ile meydana gelecek toz bulutlarının fındık ağaçlarına vereceği zararların kısa ve uzun vadede hangi boyutlarda olacağı araştırılmış mıdır? Yaşanacak verim düşüklüğünün sorumlusu kim olacaktır?
11. Maden çalışmalarının yaban hayata vereceği zararların etkisi araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise kimler tarafından araştırılmış ve bölgede bulunan yaban hayatı popülasyon değerleri nasıl verilendirilmiştir?
12. Kaba konsantreden nihai konsantreye geçiş sürecindeki depolama, nakliye ve temizlik işlemleri nasıl yapılacaktır?
13. Maden’in kullanacağı bağlantı yollarının Özel İdare Yol Ağına bağlanması için İl Özel İdaresinin yapacağı protokolün niteliği belli olmuş mudur? İl Özel İdaresi yollarda oluşacak hasarların denetimini ve akabinde yaptırımını nasıl yapacak?YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30