13 Eylül 2019, 10:21 - 
Büyük Taarruz ’da Giresunluların Büyük Kahramanlığı

Büyük Taarruz ’da Giresunluların Büyük Kahramanlığı

Samsun’u ve Samsunluyu çok iyi tanıtan iki Giresunlu Osman Ağa ve Binbaşı Hüseyin Avni Bey, Osman Ağa’nın Müdafa-ı Milliye Vekili Fevzi Paşa’yı makamında ziyaret ederek, Giresun’da Gönüllü Alay kurulması için resmen talepte bulundu. Osman Ağa’nın Binbaşı Hüseyin Avni Bey ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Fevzi Paşa bu duruma çok memnun olur ve Giresun’da iki alayın kurulmasına karar verilir.

Bu izin gereği daha önce var olan Giresun Gönüllü Kuvvetleri (Giresun Nizamiye Alayı) ve Osman Ağa’nın kuvvetleri düzenli hale getirilerek 42’nci ve 47’nci piyade alayları kurulur. 43’nci Alayın komutanlığına Binbaşı H. Avni Bey, 47’nci Alayın komutanlığına ise Topal Osman Ağa getirildi.
Bu alaylara daha önce Kazım Karabekir Paşanın emrine gönderilen tabura gönüllü asker toplanmasında, Bulancak Küçüklü Köyünden Kurtoğlu Hacı Hafız Mustafa Zeki’nin gayretleri büyük olmuştur. Mustafa Zeki Efendinin kurtuluş Savaşı’nın bütün safhalarında hizmeti geçmiş, Alay Müftüsü olarak cephelerde çok değerli hizmetlerde bulunmuş, Giresun’un yetiştirdiği kahraman bir din adamıdır. 3 Mayıs 1954 tarihinde vefat eden Mustafa Zeki yaşadığı olayları cephe defterine günbe gün kaydetmiş ve yakın tarihimiz açısından son derece önemlidir.
SAMSUN’DA PONTUS ÇETELERİ VE PONTUSÇULARIN TENKİLİ
Pontus çetelerinin önemli bir kısmı Samsun ve civarında üstlenişti. 1921 yılının ilkbaharında hayal ettikleri Pontus Devletinin başkenti olarak gördükleri Samsun şehrini çepeçevre sararak mahallelerde ve köylerde Müslüman ahaliye karşı sayısız cinayetler soygunlar tecavüzler akıl almaz zulümler yapmaya başladılar. Dükkânlar yağmalanıyor, evler yakılıyor, sokaklar muharebe meydanını andırıyordu. Halk korku ve dehşetten gündüz dahi sokağa çıkamaz esnaf dükkânlarını açamaz olmuştu. Samsun’daki Bahriye Müfrezesi bu zulümlere müdahale ediyorsa da bir netice alamıyordu.
Bunların hakkından ancak, onları çok iyi tanıyan, Binbaşı Hüseyin Avni Bey’in “Alpaslan Grubu” diye tanınan 42’nci Alayı ile Topal Osman Ağa’nın 47’nci alayı gelebilirdi.
Binbaşı Hüseyin Avni Bey komutasındaki 42’nci Alayın Batı cephesine sevki Erkan-ı Harbiye vekâletince istenmişti. Sakarya cephesine gitmek üzere Alayı ile birlikte Giresun’dan ayrılan Binbaşı Hüseyin Avni Bey, 15’nci Fırka Kumandanı ve Samsunun ileri gelenlerinin talebi üzerine Samsun’a ulaştığında alayın birliklerini Pontus çetelerinin üzerine sevk etti. 9 Mayıs 1921 tarihinde 42’nci alay Rumlara karşı şiddetli saldırılara girişti. Bölgede yuvalanan Rum çetelerini ortadan kaldırmak için yoğun çatışmalar meydana geldi. (kaynak: Mustafa Balcıoğlu, Belgelerle Milli Mücadele Savaşı) Binbaşı Hüseyin Avni Bey engin tecrübesi, yiğit ve cüretkâr kişiliği, üstün komutanlığı sayesinde çok kısa bir süre içinde Pontus çetelerini Çarşamba yakınlarında sıkıştırdı. 28 Haziran 1921 günü meydana gelen şiddetli çatışmalarda Hüseyin Avni Bey kolundan hafif yaralandı. Ancak çatışmalar sonucunda Pontus eşkıyası hezimete uğratılarak dağıtıldı. (kaynak: M.Ş. Sarıbayraktaroğlu)

42. alay komutanı Hüseyin Avni Bey’in Yaralanması ve şehadeti

28 Ağustos 1921… Savaşların en yoğunu ve en kanlısı Binbaşı Hüseyin Avni Bey’in komuta ettiği ve 42’nci Alayın savunduğu Batı Cephesinde yaşanıyordu. Yunan kuvvetleri bütün güçleriyle Türk ordusunu kuşatmak ve cephesini çökertmek azim ve kararıyla taarruzlarına devam ediyordu. Mehmetçikler yine mevzilerinde direniyor ancak düşmanın ezici üstünlüğü özelliklede ateş üstünlüğü karşısında ağır kayıplar veriyorlardı.
Muharebeler gün boyu aralıksız ve giderek şiddetlenerek devam ediyordu. 42. Alay Haymana yakınlarında bulunan Gökgöz mevkiinin güneyinde üstün düşman gücüne karşı büyük bir gayretle direniyor, kanlarının son damlalarına kadar mevzilerini korumaya çalışıyorlardı. İki tarafında çok zayiat verdiği bu muharebe esnasında, Giresun’un kahraman komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Bey bir şarapnel parçasıyla yaralanmıştı. Subay ve er zayiatı büyüktü. Alay’ın bağlı olduğu 4 ncü Tümen Komutanı Yarbay Mehmed Sabri üst komutanlığa verdiği raporda:
“Subay zayiatı çok fazladır. Hücum Taburunda yalnız iki subay kalmıştır. 42 nci Alay Komutanlığı bir yedek teğmenin elindedir.” diyor ve raporunu çok acı bir durumu belirterek bitiriyordu:
“4 ncü Tümen cephanesizdir..”
Evet, Hüseyin Avni Bey’den sonra 42 Alay’dan sağ kalan 84 kişi…
Gökgöz mevkiinin güney sırtlarındaki bu kanlı muharebelerde 28 Ağustos günü yaralanan, Tirebolu’nun yetiştirdiği büyük kahraman Binbaşı Hüseyin Avni Bey, 30 Ağustos 1921 Salı günü şehiden Hakk’ın rahmetine kavuştu.
O, yıllarca cepheden cepheye koşmuş yiğit bir askerdi. Balkanlarda Müslüman halka kan kusturan Bulgar, Yunan, Karadağ, Arnavut ve Sırp çetelerine karşı başlattığı kahramanca mücadeleyi Balkan Harbi, Birinci Dünya Harbi ve Milli Mücadele ile tam yirmi yıl aralıksız, yılmadan usanmadan sürdürdü.
22 gün 22 gece süren milletimizin bu büyük ve mukaddes cihadında, 42 nci Alay’ın ekseriyeti de şehadet şerbetini içmiş, Kahraman Kumandanlarıyla birlikte şehitlik mertebesine ulaşmışlardı. Sakarya Meydan Muharebesi’nin büyük bir zafer ile sonuçlanmasında bu mübarek şehitlerimizin payı her türlü takdirin üzerindedir. 47’nci Osman Ağa’nın Alayından ise sağ kalan 285 idi… Bütün şehitlerimiz Nur içinde yatsınlar…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
GİRESUN’DA SİYASET.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30