07 Ağustos 2019, 10:32 - 
Fındık Hasadı Sezonunun Resmi Açılışı Yapıldı

Fındık Hasadı Sezonunun Resmi Açılışı Yapıldı

Giresun’da 2019 yılı fındık hasadına başlama sezonu, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’nın da katıldığı bir törenle resmen başlatıldı.

Giresun Merkez Orhaniye Köyü’nde 6 Ağustos Salı günü saat 9.30’da düzenlenen “Fındık Hasadına Başlama Töreni” yağan sağanak yağmurun bereketi altında; Vali Harun Sarıfakıoğulları ve Giresun Milletvekili Av.Kadir Aydın’ın ilk fındık topurunu kopartması ile resmen başlatıldı. Vali Sarıfakıoğulları ve Milletvekili Aydın, bellerine yörede “Gıdık” olarak tabir edilen fındık sepetlerini bağlayarak, fındık dallarındaki çotanakları topurları ile kopartarak gıdıklara doldurmak suretiyle, Giresun’da sahil kesiminde 3 Ağustos Cumartesi günü başlayan fındık hasadı sezonunun resmi olarak açılışını yaptılar.
Vali Sarıfakıoğulları, açılışta yaptığı konuşmada “Fındık hasat dönemi Giresun’umuza, Karadeniz bölgemize bütün ülkemize hayırlı olsun. Hepimizin bildiği üzere Ticaret Bakanlığı Bölge Müdürlüğü'nün almış olduğu karar uyarınca 3 Ağustos’ta 0–250 metre kodunda hasat dönemimiz başladı. Yine 250–500 arası yükselti de 8 Ağustos itibariyle başlıyoruz, Ağustos’un 13’ü itibarıyla da 500 metrenin üzerindeki yükseltiler için hasadımıza başlamış olacağız. İlimizde yaklaşık 90 bin ton civarında bu yıl rekolte bekliyoruz. Bütün çiftçilerimiz için yine taban fiyat hepimizin bildiği üzere Giresun Kalite Fındık için 17 TL olarak açıklandı. Bu tutar gerçekten çiftçilerimizi oldukça mutlu etmiştir. Bu taban fiyatın belirlenmesinde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlar kurulumuza, bakanlarımıza, bölge milletvekillerimize çok teşekkür ediyoruz. Bol bereketli kazançlı bir hasat dönemi olmasını, kazasız belasız bir hasat dönemi olmasını temenni ediyorum” dedi.
VALİ SARIFAKIOĞULLARI, ÜRETİCİLERE ÇOCUK İŞÇİLER KONUSUNDA UYARIDA BULUNDU
Fındık hasadı için Giresun’a gelen gezici tarım işçileri ile ilgili yapılan hazırlıklar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Vali Sarıfakıoğulları “Mevsimlik tarım işçilerimizin geçici olarak barınmalarına imkan tanıyan bir barınma merkezimiz var. O barınma merkezimizde her türlü sosyal imkanlar, yine fiziki günübirlik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ortamları sağlıyoruz. Bunu her yıl gerçekleştiriyoruz, bu yılda yine gerçekleştireceğiz. Orada küçük çocukların eğitimi için yine eğitmenlerimiz var, anaokulu kursu öğrencilerimiz var. Biz Arzu ediyoruz ki gelen ailelerimiz fındık toplarken, çocukları da oradan nitelikli bir eğitim görsün, mutlu olsunlar. Buradan bütün çiftçilerimize çocuk işçi çalıştırmaması noktasında uyarılarımızı tekrar yapmak istiyorum. Çocuklarımızın yerleri oyun bahçeleri bu konuda bunu ifade edebiliriz” uyarılarında bulunarak, fındık hasadı sezonu için gerekli güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede alındığını, bu hususta kolluk kuvvetleri, mahalle ve köy muhtarları ile bir toplantı yapılarak, alınması gereken tedbirler, yapılması gereken uyarılar hususlarının görüşüldüğünü belirtti. Törene; Vali Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekili Kadir Aydın, FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Angın, davetliler ve çiftçiler katıldı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
BUGÜN..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30