06 Ağustos 2019, 10:23 - 
GRܒde Arapça Dili Sempozyumu Gerçekleştirildi

GRܒde Arapça Dili Sempozyumu Gerçekleştirildi

Giresun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Ana Dili Arapça Olmayanlar İçin Gelecekte ve Günümüzde Arapça” başlıklı sempozyum, Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Özdem’in katılımıyla gerçekleşen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Yunus Emre Kelleci’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programda Sempozyum Komisyon Başkanı Dr. İsmail Hani kürsüye çıkarak programın açılış konuşmasını yaptı.
Yoğun bir hazırlık sürenin ardından önemli bir sempozyumu hayata geçirdiklerini ve iki gün sürecek oturumlarla alanlarında uzman birçok bilim insanı dinleme fırsatı bulacaklarını söyleyen İsmail Hani’nin ardından kürsüye Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Güven Özdem çıktı.
Salondaki davetlileri selamlayarak sözlerine başlayan ve kendine özgü gramer yapısıyla Arapça’nın dünyanın en zengin dilleri arasında yer aldığını söyleyen Sayın Özdem konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Arapça, İslam’ın gelişi ile bölgesel ve coğrafi boyuttan sıyrılıp evrensel boyuta; bir milletin dili olma vasfından evrensel bir dinin ve medeniyetin dili olma vasfına yükselmiştir…” Arapça öğrenme isteğinin ilk zamanlarda dini sebeplere dayandığını fakat, günümüzde ticari, siyasi ve kültürel nedenlerin de bu dilin öğrenilmesinde önemli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Özdem şunları kaydetti: “Giresun Üniversitesi olarak İslami İlimler Fakültesi öğrencilerine hazırlık sınıfında bir yıl boyunca sekiz yüz saat Arapça dersi vermekteyiz. Arapça’ya istekli olan öğrencilerimiz bu eğitimle; sene sonunda okuma, anlama, yazma ve konuşma alanlarında Arapça’da çok iyi bir seviyeye gelmektedirler…”
GRÜ İslami İlimler Fakültesinin kaliteli bir kadroyla bu alanda eğitimlerine devam ettiğini belirten Sayın Özdem’in konuşmasının ardından dünyanın farklı bölgelerinden gelen bilim insanlarının yer aldığı oturumlara geçildi. Mısır, Cezayir, Ürdün, Fas, Kanada, Lübnan, Suudi Arabistan, Sudan, ABD, Suriye, Irak ve İngiltere’den 53 katılımcının sunum yaptığı sempozyum süresince, Ana dili Arapça olmayanlar için Arapça öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve bunların çözümü noktasında atılacak adımlar ile Arapça dil öğretiminde yeni öğretim teknikleri ele alındı. İki gün süren sempozyum, katılımcılara teşekkür plaketlerinin verilmesi ile sona erdi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
Osman KIROĞLU
BUGÜN..!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30