18 Temmuz 2019, 10:28 - 
Giresun Valiliği Tarafından Yasak Alanları İle İlgili Açıklama

Giresun Valiliği Tarafından Yasak Alanları İle İlgili Açıklama

Son günlerde basın yoluyla ve sosyal medya üzerinden yapılan yayınlarda veya değişik kanallardan Giresun Valiliğine yapılan şikayetlerde Giresun il genelinde denize girmenin Valilik tarafından yasaklandığı gibi bir algı oluştuğu anlaşılmaktadır.

Giresun Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada;” Yaz mevsiminin başlamasıyla; deniz,dere,ırmak, gölet, baraj vb. yerlerde boğulma olaylarının sıklıkla meydana gelmesi nedeniyle, alınacak önlemlerle yürütülecek işlemler hususunda, Valilik Makamının 08/07/2019 tarih ve 2019-11 sayılı Genel Emri, 11 Temmuz 2019 tarihinde Valiliğimiz İnternet sitesinde yayınlanmak suretiyle kamuoyuna duyurulmuştur.
Boğulma olaylarının en sık görülme şekli Çeken (Rip) Akıntıdır. Çeken Akıntı; Türkiye sahillerinde, özellikle de Karadeniz kıyılarında sürekli olarak meydana gelmektedir. Dalgaların kıyıya taşıdığı suyun tekar denize dönmek istemesi ve dip yapısının özelliğinden dolayı sığ sudan derin suya hareket eden kuvvetli akıntılardan oluşmaktadır.
Giresun il merkezi ve ilçelerdeki denize girilmesi yasak alanlarla ile ilgili olarak alınan çeken akıntı kararının yanı sıra, bölgemizde yapılan incelemeler neticesinde, özellikle yaz aylarında ölümlü boğulma vakalarının meydana geldiği yerler kayalık ve dalga kıranların (T’ler) yoğun olduğu kontrolsüz bölgelerdir.
Bahse konu 2019/11 sayılı Valiliğimiz genel emrinde de yüzmeye elverişli olmayan, can kaybına neden olacak yerler tespit edilmiş olup, bunlar kontrolü olmayan dalga kıranların ( T’lerin) bulunduğu yerlerdir.
Ayrıca; 618 Sayılı Limanlar Yönetmeliğinin 21.maddesinin 1. fıkrası gereği kıyı tesislerinin yaklaşma kanallarında (liman, balıkçı barınağı, çekek yeri vb.) her türlü su sporları faaliyetlerinde bulunmak ve yüzmenin yasak olduğu hükmü amirdir.
Valiliğimiz tarafından belirlenin ve mevzuat gereği yasak olan alanlar dışında ilimiz genelinde sahillerimizde denize girmenin ve yüzmenin yasaklanması gibi bir durum asla söz konusu olmayıp, alınan önlemler vatandaşlarımızın can güvenliğinin temini ve oluşabilecek olumsuzlukların önceden tedbir alınarak giderilmesine yöneliktir.
Unutulmamalıdır ki; ölümlü boğulma olaylarının büyük bir bölümünde yüzme bilen vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmektedir.
Bu kapsamda ilgili genel emirde belirtilen hususlarının dışında serinlemek ve eğlenmek için denize giren vatandaşlarımızın suda boğulma vakalarıyla etkilenmemesi için, rüzgar durumunun 5 kuvvetinin üstünde olduğu durumlarda il/ilçe belediye hoparlörlerinden uyarıcı ikazları yapıp gerekli farkındalığın oluşturulması, can kayıpların engellemesi hedeflenmektedir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gazete Savaş hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Güncel Haberler HABERLERİ
E-GAZETE
YAZARLARIMIZ
Y
YAKUP GÜLAÇTI
DEĞERLERİMİZ
Y
Osman KIROĞLU
KAÇAK YAPILAR.!
Y
Cemalettin TİRYAKİ
Bulancak Güney Çevre Yolu Projesi Açıklanmalı
Y
Aysu BEKÇİ
Ramazan uğurlayıp, sağlıklı bayrama merhaba
Y
Nuri BEREKET
ORUÇ KAMERÎ TAKVİME GÖREDİR, AMA NEDEN ?
Y
Ferda AKGÜL
TOPRAKLARIMIZA GÖZ DİKİLDİ..
Y
Cahit AYDEMİR
KURUMLAR VERGİSİ (İSTİSNALAR) Soru ve Cevapları
Y
Geçim mi? Seçim mi?
Y
Barış ÇALIŞ
SİLAHA SEVGİ VE KALEM
Y
Ercan TARI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN…
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
FOTO GALERİ
E-POSTA LİSTESİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
 

©2013 - Tüm hakları Gazetesavas.com'a aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Adres : Bulancak Mah. İskele Cad. No:10/1 Bulancak/GİRESUN
Tel :0454 318 14 15
Faks : 0454 314 33 30